Skip to content


«
»

První zkušenosti s Google Drive online diskem

Google Drive

Také jsme s chutí správných zájemců o IT a počítače nelenili a vyzkoušeli jaká, že to je nová služba online disku, kterou nám připravil Google. Zde vám přinášíme první dojmy a zkušenosti co od tohoto disku můžete čekat.

Jako většina uživatelů jsme tedy požádali o zřízení služby Google Drive a opravdu jsme do 1 dne dostali do e-mailu oznámení, že jednotka je pro nás připravena.

Následně jste po prvním přihlášení krátce seznámeni se samotnou službou a můžete ji začít používat. Hurá! :-)

Uvítání Google Drive (Disku)

Takto vás uvítá Disk po jeho aktivaci

Po prvním přihlášení se vám ukáže upozornění, které vám doporučí stažení PC klienta pro nahrávání a stahování (synchronizaci) souborů s online diskem.

Úvodní doporučení stažení klienta pro počítač

Úvodní výzva doporučující stažení klienta pro počítač

Pokud jste měli před žádostí o zřízení služby Google Drive nějaké soubory ve službě Google Dokumenty zjistíte, že se vám automaticky zobrazí na disku. Když to vezmeme přísně, tak nová služba je vlastně částečnou transformací Google Dokumentů. I když si nyní necháte vypsat veškeré služby společnosti Google online disk (Drive) tam ještě nenajdete. Když ale kliknete na službu Dokumenty (Docs) budete automaticky přesměrování právě na svůj online disk. Disk je tedy předpokládáme zamýšlen jako nástupce Dokumentů, s tím, že jeho funkce a možnosti rozšiřuje o online synchronizaci a upload a download souborů.

Nahrávání souborů v prohlížeči

Co je velice příjemné jsou možnosti nahrávání souborů na online disk i bez použití daného počítačového programu (klienta). Pokud používáte email Gmail možná tento způsob znáte. Soubor prostě stačí „chytit“ a přenést nad okno disku a upload se automaticky započne. Jedná se o typickou implementaci funkce „táhni a pusť“ (Drag and drop).

Zežloutlé pozadí při přetáhnutí souboru na Google Drive

Soubory lze na disk i ve webovém prohlížeči i normálně přesouvat

Stejně jako tomu bylo i u Google Dokumentů se vám před samotným nahráváním zobrazí okénko s nastavením jak se má disk k nahraným souborům chovat. Tedy zda má např. PDF dokument převést do editovatelné podoby, nebo je nechat „tak jak jsou“.

Dotaz Google Drive před nahráním souboru

Toto dialogové okno vyskočí při prvním (či dalším) nahrání souboru

Při nahrávání se vám poté objevit opět staré známé okénko ukazující průběh uploadu. Nahrávat tak lze i více souborů či dokumentů najednou.

Průběh nahrávání souboru na Disk Google

Dialogové okno ukazující průběh nahrávání souboru

Jakmile na nahraný soubor kliknete Drive se jej bude snažit zobrazit. Pokud se jedná o PDF nebo textový dokument či obrázek, tak to bez problémů zvládne. Pokud se ale jedná např. o EXE programový soubor ukáže se vám hlášení, že neexistuje náhled.

Detail EXE souboru nahraného na Disku Google

Detail EXE souboru se zobrazením menu s možnosti nakládání se souborem.

Stále ale můžete soubor opatřit komentářem i spravovat rozličné verze – novější a starší verzi, kterou nahrajete atd. Soubor lze odeslat jako přílohu emailu i jej snadno například přejmenovat.

V přehledu všech souborů můžete následně soubor sdílet tak, jak jste na to případně byli zvyklí z již zmiňovaných Google Dokumentů.

Možnosti sdílení souboru

Možnosti nastavení sdílení souboru s kolegy nebo i veřejností

Soubor lze navíc ještě i otevřít v prohlížeči Google Drive. Tvůrci uvádějí, že si poradí s až 30 formáty souborů, včetně i těch méně obvyklých jako je například vektorová kresba AI (Adobe Illustrator) či SVG (ten dnes již podporuje většina moderních prohlížečů).

Zobrazení souboru v prohlížeči Disku Google

Soubory můžete prohlížet i přímo online v zabudovaném prohlížeči

Z prvního dojmu, který z online disku Google máme se jedná o jakýsi hybrid těch doposud známých disků, jakým je například Dropbox a Google Dokumentů. Lze jej tedy používat jako „pouhé“ online odkladiště dat a souborů a nebo s mini i rovnou aktivně pracovat, tak jak tomu bylo (a je) v Google Dokumentech. Co je šikovné je existence klienta pro Android, který tak cestu k souborů otevírá i na mobilních telefonech nebo tabletech. To stejné ale má i již zmiňovaný Dropbox.

V další recenzi vám chceme přinést zkušenosti s počítačovým programem pro přístup k datům (a synchronizaci) na Google Drive.

Rubrika: Představení, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)