Skip to content


Ostatní

 

Linux vs. linuxové distribuce

linux-tux-console

Pod pojmem Linux se obvykle chápe operační systém, podobně jako Windows od Microsoftu. Avšak situace je trochu jiná. V pravém slova smyslu je Linux vlastně pouze jádro systému, tzv. kernel (aktuálně v majoritní verzi 4.2). Oproti tomu „ten operační systém“ je linuxová distribuce. Ta se skládá z kernelu Linux, ovladačů, softwaru, apod. a tvoří celek coby funkční operační systém. Linux tedy není to samé, co linuxová distribuce, zkráceně se používá výraz distro.

Pokračování »

Rubrika: Ostatní, Tipy.

Ubuntu 15.10 v novém jádře Linuxu, ale změny nevelké

Se železnou pravidelností v dubnu a v říjnu vycházejí nové verze dnes snad nejpopulárnější linuxové distribuce Ubuntu. Právě 22.10. 2015 vyšla finální verze 15.10 Wily Werewolf (Mazaný vlkodlak). Tentokráte přichází Ubuntu především s novým linuxovým jádrem (kernel) 4.2 a spousta aplikací je aktualizováno, včetně například balíku LibreOffice na verzi 5.0.2 či nejnovější Firefox. Aktualizovány jsou i další odnože Ubuntu, mezi které patří Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu a Ubuntu MATE nebo čínská distribuce Ubuntu Kylin. Verze 15.10 není LTS, tedy s dlouhou pětiletou podporou, další „el-té-eska“ bude až jarní 16.04.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Představení.

Nový iOS 9 od Applu se skvělou optimalizací po pěti dnech na 50 % zařízení

Apple před několika dny představil novou verzi svého mobilního operačního systému iOS 9. Již po pěti dnech od uvedení běží nová verze na polovině všech zařízení, Infofmuje o tom magazín ČeskýMac. Oficiálně byl iOS 9 uvolněn 16.9. 2015. Nová verze systému přináší plno nových funkcí a spoustu optimalizací, určena je pro iPhone a iPad v různých verzích. Dle všeho se jedná opravdu o velký skok oproti minulé verzi iOS 8 a není tak divu, že za pět dní už běží na 50 % všech zařízení. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Tipy.

Windows 10 jsou tu, rok máte na bezplatný upgrade

Kolem Windows 10 se toho napsalo už hodně. A konečně je to tu, právě dnes 29.7. 2015 oficiálně Windows 10 vycházejí. První verze Windows, na kterou je bezplatný upgrade z předchozích. Vychází v sedmi verzích – Windows 10 budou zkrátka všude, od počítače, mobilu až po senzory. Novinkou jsou verze Education, IoT Core a Mobile Enterprise. A oblíbená plocha je zpět a k tomu spousta novinek. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Počítačové programy, Představení, Tipy.

Nové triky e-mailových podvodníků cílí na milovníky kávy

Falešné e-mailové zprávy, podle kterých má uživatel zaplatit nedoplatek u banky, dluh u exekutora apod., začala většina lidí brát za samozřejmou, byť nepříjemnou součást elektronické pošty. Před nedávnem ale tyto phishingové e-maily zacílily na konkrétní, novou skupinu uživatelů – milovníky kávy.

Pokračování »

Rubrika: Ostatní.

Twitter se zahalí do irských barev

Již od roku 2011 byla v Dublinu provozována mezinárodní pobočka. Ta teď bude hrát mnohem významnější roli – od 18. května, kdy platí nové podmínky používání Twitteru, bude většina dat této populární sítě fyzicky právě v Irsku.

Pokračování »

Rubrika: Ostatní.

Facebook je chytřejší, než by se mohlo zdát

Rozpoznání obsahu videa, pochopení smyslu textu. Právě těmito vlastnosti nově disponuje umělá inteligence pravděpodobně nejpopulárnější sociální sítě. A rozhodně to není konečná, jak oznámil na konferenci F8 technický ředitel Facebooku Mike Schroepfer.

Pokračování »

Rubrika: Ostatní.

Pozor na osobní data při prodeji mobilního telefonu

I přes smazání všech dat a uvedení telefonu do továrního stavu totiž existuje způsob, jak původní informace o uživateli smartphonu přece jen získat.

Pokračování »

Rubrika: Ostatní.

Nový počítač nemusí znamenat záruku „čistoty“

Se zajímavou informací přišla antivirová společnost Kaspersky Lab. Podle ní totiž do prodeje putovaly – aniž by o tom věděli sami výrobci – již zavirované počítače, jichž využila americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) ke sledování uživatelů.

Pokračování »

Rubrika: Ostatní.

S Raspberry Pi 2 si udělejte FM rádio, mobil nebo třeba quad-coptera

rasplogo

O počítači Raspberry Pi se mluví stále více. Tento poměrně všestranný počítač, který je navíc velmi lehký a úsporný, nabízí však zajímavý výkon a zejména poměr cena/výkon. Nedávno byla představena zbrusu nová verze Pi 2, která nabízí spoustu nových možností, lepší výkon a tím také všestrannější využití. S Raspberry Pi 2 si tak můžete vytvořit nejrůznější zařízení. Třeba rádio, mobil nebo mikrovlnku.

Pokračování »

Rubrika: Ostatní, Tipy.

Bing a Microsoft nechce naslouchat?

Bing nenaslouchá

Před 2 dny, tj. 9.3.2015 jsme informovali v našem článku Bing naslouchá, že vyhledávač vlastněný Microsoftem, Bing, spustil akci, kdy chce slyšet názory svých návštěvníků. Dnes jsme zjistili (viz sejmutá obrazovka v našem předchozím článku), že dva podněty s nejvíce získanými hlasy byly odstraněny.

Pokračování »

Rubrika: Ostatní. Tagy: .

Vivaldi možnou budoucností Opery, tedy nový prohlížeč

Vivaldi neznamená již pouze jméno světoznámého hudebního skladatele, ale představuje nový prohlížeč. Ten má být budoucností pro prohlížeč Opera, který po přechodu k jádru Chromium ztratil svou pověst robustní aplikace s mnoha přidanými funkcemi navíc. Vivaldi vyvíjí tvůrci Opery a chtějí navrátit prohlížeč do podoby, jak byla Opera před verzí 15. Využivá jádro Blink a JS V8. Cílem je navrácení tváře Opery, jak ji znali uživatelé dříve. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Nový prohlížeč Spartan od Microsoftu není updatem IE a přijde s Windows 10

Microsoft Spartan, tak prozatím zní kódové jméno webového prohlížeče od Microsoftu. O novém prohlížeči se začínají šířit nejrůznější informace. Především Microsoft tvrdí, že se nejedná o nějakou aktualizaci Internet Exploreru, ale o zcela nový prohlížeč. Má být lehčí, modernější, s doplňky a také pro mobilní platformy. Uvést jej má Microsoft ve Windows 10. Má se více přiblížit k Firefoxu či Google Chrome. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

Prohlížeč od Seznamu zabezpečením pokulhává, moderní aplikace však zvládá

Není tomu dlouho, co Seznam.cz nabídl uživatelům svůj vlastní webový prohlížeč. Podobně jako to před lety udělal Google s Chrome. Ryze český prohlížeč má však poměrně zásadní bezpečnostní nedostatky, plusem je běh všech moderních webových aplikací s různými technologiemi. Je dostupný pro Windows, MacOS, Android a chystá se i verze pro iOS. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

PirateBay nenačítá? Víme proč!

Mezi uživateli, libujícími si v internetovém podsvětí, tedy mezi lidmi, kteří nelegálně stahují a uploadují na web hudbu, filmy, hry a další obsah, došlo asi k velkému rozčarování. Švédská policie totiž po razii zastavila fungování pravděpodobně nejpopulárnější P2P sítě vůbec.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

Google jako defaultní vyhledávač ve Firefoxu? Už ne.

Nejoblíbenější a nejvyužívanější internetový prohlížeč, jenž byl nastaven v internetovém prohlížeči Mozilla Firefox jako výchozí, a to po dobu dlouhých deseti let, přijde v prosinci o své monopolní postavení.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

Windows 8 zaznamenaly v říjnu největší nárůst v podílu na trhu

Vypadá to, že uživatelé se pomalu začínají přeorientovávat z již Microsoftem nepodporovaných Windows XP, ale i Windows 7, jejichž podpora skončí v roce 2020, na operační systém Windows 8 potažmo 8.1.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

Chytré telefony opět vydrží více na jedno nabití

A to konkrétně až 48 hodin. Tento primát náleží společnosti Motorola a jejímu výrobku, smartphonu s operačním systémem Android 4.4.4 KitKat, speciálně přizpůsobeným pro dlouhou výdrž se zachováním vysokého výkonu.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

Na Internet anonymně s routerem Anonabox čtvrté generace

Znáte-li či využiváte program Tor, který umožňuje skrytí IP a dalších identifikací vašeho zařízení při pohybu na Internetu, pak zpozorněte. Je tu hardwarový router Anonabox, který jednoduše připojíte ke svému běžnému routeru. Anonabox je malý bezdrátový router, který automaticky šifruje přenášená data a posílá je přes Tor síť. Tím je zajištěna (skoro) 100% anonymita při procházení Internetem. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Novinky, Ostatní, Tipy.

USB rozhraní může představovou největší bezpečností slabinu každého počítače

Nový virus, který se podle prohlášení firmy zabývající se antivirovou ochranou, společností SR Labs, šíří prostřednictvím USB, může napáchat pěknou paseku. Pracovníci SR Labs Karsten Nohl a Jacob Nell totiž odhalili, že ochrana proti němu je v podstatě nemožná.

Pokračování »

Rubrika: Ostatní.

Máte Windows 8 a chcete upgrade? Dobré zprávy, budete jej mít zdarma… možná

Pozitivní, avšak zatím neoficiální informace, by mohla v blízké době přijít z centra Microsoftu, podle níž by se uživatelé, kteří nyní vlastní legálně operační systém Windows 8, mohli dočkat upgradu na Windows 9 zcela zdarma.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

Učte se cizí jazyk s rodilým mluvčím online či osobně, najděte jej s ConversationExchange

langue

Ani spousta lekcí cizího jazyka či učení ve škole nedá často tolik jako komunikace s rodilým mluvčím. Pokud se chcete efektivně učit cizímu jazyku či se v něm zdokonalit, konverzace s rodilým mluvčím je to nejlepší. Že žádného neznáte? Najděte si jej pomocí služby ConversationExchange a mluvte spolu online, pište si nebo se přímo setkejte třeba u šálky kávy. Najít si můžete jak rodilého mluvčího daného jazyka, tak i Čecha ovládajícího daný jazyk. Web je lokalizován do angličtiny, italštiny, francouzštiny a španělštiny. Pokračování »

Rubrika: Ostatní, Tipy.

Už i chytré telefony se musí obávat pokročilých virů a jiných škodlivých kódů

Pamatujete se na nedávnou kauzu s Cryptolockerem na klasických počítačích? Jednalo se o virus, který uzamkl váš počítač, respektive zamezil přístupu ke všem souborům, přičemž pro opětovný přístup k nim požadoval výkupné mnohdy sahající až do výše několika tisíc Kč.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

Éra Windows XP skončila, sbohem „ikspéčka“ po více než 13 letech

XP

8.4. 2014 je dnem, kdy definitivně Microsoft přestává podporovat Windows XP. Jedná se o ukončení veškeré podpory a vydávání nových aktualizací. Nedávno vydal Microsoft drobnou aktualizaci ve formě programu upozorňujícím na tento fakt. Podpora Windows XP ze strany Microsoftu po více než 13 letech končí, mnohé programy již také na tomto systému nebudou fungovat (a to nejen od Microsoftu). Nyní éra Windows XP definitivně končí, byl to však legendární a snad nejúspěšnější operační systém ze všech verzí Windows, včetně verze se Service Packem 3. Právě 8.4. 2014 budou vydány poslední aktualizace na tento operační systém. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

Procvičte si český jazyk a literaturu v mnoha online cvičeních

Pravopisně.cz

Jistě mnoho lidí si velmi dobře pamatuje na svá školní léta, respektive na hodiny českého jazyka a literatury. Ne pro všechny byly tyto hodiny příjemné, zvláště tehdy, jestliže byly diktáty a pravopisná cvičení jedním velkým strašákem. Dnešní moderní doba přináší mnoho pokrokových pomůcek pro výuku snad všech oblastí, na které si dokáže člověk jen vzpomenout. Jedním takovým je právě i český jazyk. Dnes bychom se chtěli věnovat internetové stránce, na níž si můžete všechny své znalosti otestovat, popřípadě se zdokonalit. Pokračování »

Rubrika: Ostatní, Představení, Tipy.