Skip to content


«
»

Spectulator umožní emulátorem návrat do dob ZX Spectrum

spectulator82

Tento podařený multiplatformní emulátor umožní uživateli se vrátit do dob prvních počítačových her z období 80.-tých let. Předností emulátoru je věrnost prostředí díky simulaci dobového hardwaru a dostupnost pro počítače i mobily. I přesto, že je placený, je ojedinělým emulátorem svého druhu pro takto staré hry.

Emulátorů operačních systémů existuje spousta, avšak Spectaculator se něčím liší. Ten, kdo si pamatuje doby počítačových her na Sinclair ZX Spectrum, zajásá nad tímto emulátorem. Ten umožní se takto „vrátit v čase“ do dob tohoto legendárního počítače, poté následoval velmi oblíbený Didaktik. Navíc, nedávno oslavil tento počítač 30 let, takže je v počítačovém věku skutečně „staříkem“. Přesto jeho příznivci stále jsou a chtějí se aspoň na čas vrátit do této doby. A to nabídne právě Spectaculator.

 

Načítání z kazety

Prostředí Spectaculator emulátoru, dialog načítání hry z kazety

Spectaculator je běžnou aplikací, předností je dostupnost pro běžné počítače i pro mobilní zařízení, takže legendární hry si vychutnáte třeba také v iPhone. Samozřejmostí je podpora celoobrazovkového režimu (full-screen mode) a dojem ze hry je tak naprosto věrný. Opravdu si připadáte, jako u monitoru s CGA rozlišením. Pro ty méně znalé dodejme, že programy se dodávaly nahrané na běžné magnetofonové kazety a ty Spectaculator také podporuje ve formě virtuálních kazet (TZX či TAP soubory), kromě toho pak nechybí podpora joysticků, dobového zvukového výstupu, emulace ZX tiskárny a dalších „vymožeností“ doby. Kromě toho nabízí také podrobnou offline nápovědu. Někdo může namítnout, proč to není aplikace zdarma, ale je nutné uvážit, že aplikace je skutečně unikátem a pro fanoušky nebude 30 dolarů zas takovou obrovskou překážkou.

Hra Bombjack

Hra Bombjack v prostředí emulátoru

Spectaculator nabízí:

  • unikátní softwarový emulátor legendárních her doby Sinclair ZX Spectrum počítače
  • dostupný v počítačové i mobilní verzi
  • plná podpora celoobrazovkového režimu pro dokonalý zážitek
  • podpora virtuálních zařízení k ZX Spectrum (kazety, tiskárna, zvukový výstup)
  • zahrát si legendární, dnes již jinak nespustitelné hry
Hra Fist

Obrázek ze hry Fist (ZX Spectrum)

Spectaculator je ojedinělým emulátorem pro hraní her z doby 80.-tých let počítače Sinclair ZX Spectrum. K dokonalému zážitku nechybí podpora tehdejšího hardwaru (jeho virtuální simulaci), celoobrazovkový režim a zvukový výstup. Navíc je dostupný nejen pro běžné počítače, ale „přenos v čase“ si můžete vychutnat i na mobilních telefonech, např. iPhone. Na webu je mnoho screenshotů z her, které je možno takto spustit, i prostředí systému. Plná verze Spectaculatoru vyjde na 30 dolarů, což není zas tak závratná cena. Nákup je možno provést přímo přes Internet, bohužel není možné platit v českých korunách, ale možno platit přes elektronickou peněženku PayPal. Zda to stojí za ten zážitek, to už si musí každý udělat obrázek sám, nejlépe stažením 30-denní plně funkční trial verze. Web emulátoru: www.spectaculator.com

Rubrika: Počítačové programy, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)