Skip to content


«
»

Prohlížeč Internet Explorer 9 slouží pro bezpečné a rychlé surfování světem internetu

Internet Explorer 9

Dnešní svět bychom si již nedovedli představit bez počítače a hlavně přístupu k internetové síti. Ta je bohatým a vlastně neomezeným zdrojem informací, a vše co potřebujete, na ní vždy naleznete. Samozřejmě, že proto, abyste se mohli na internetu pohybovat, je nutné využít jeden z mnoha internetových prohlížečů. Ty se navzájem liší nejenom svým vzhledem, ale zejména i funkcemi, jež v sobě skrývají. Dneska bychom vám chtěli jeden z nich blíže přestavit, neboť jeho oblíbenost byla v minulosti značná. Nyní se pomalu probíjí na vrchol skrze nové verze, jež byly vytvořeny.

Bývaly doby, kdy se pojmy „webový prohlížeč“ a „Internet Explorer“ byly více méně synonyma, ale časy se již neopomenutelně změnily. Během několika posledních let, se stále více uživatelů přiklánělo raději ke konkurenčním prohlížečům. Ovšem i přesto, se může právě Internet Explorer pyšnit nejpoužívanějším internetovým prohlížečem. Láká k sobě své uživatele zejména svou rychlostí, výkonem a zabezpečením. U nejnovější verze, byly provedeny velké změny, a to jak v uživatelském rozhraní, tak i v základních funkcích prohlížeče. Na první pohled si jistě všimnete změny vzhledu i navigátora pro zadávání URL adres. Odstraněny byly i ikony a menu. Při prvním spuštění prohlížeče, vám budou zobrazeno jen několik tlačítek u okraje a to pro posun dopředu nebo dozadu.

Náhled základní obrazovky prohlížeče

Uvítací okno prohlížeče při spuštění

Zbytek displeje je určen pro zobrazení obsahu internetových stránek, a můžete si jej libovolně přizpůsobit a to včetně obnovení chybějícího menu, oblíbených záložek a dalších panelů. Zvolit si můžete také zobrazená nadpisů u jednotlivých nabídek v okně prohlížeče. Základní technologie, která pohání tento internetový prohlížeč, by si také zasloužila hodně pozornosti. Díky ní, je zaručen nejenom rychlejší běh prohlížeče, ale také manipulace s internetovými stránkami, než tomu byla v předchozích verzích. Zlepšení tak uvidíte hlavně na moderních počítačích, s rychlým grafickým hardwarem, který může prohlížeč plně využít. Za zmínku jistě stojí i plná kompatibilita s HTML5 a CSS3, což je jednou z klíčových vlastností tohoto prohlížeče.

Řazení aktuálně otevřených oken

Přehledné zobrazení všech otevřených oken

Stejně jako u ostatních webových prohlížečů, ani zde nejsou vyžadovány žádné poplatky. Na rozdíl od konkurence lze však Internet Explorer plně integrovat do operačního systému Windows Vista a 7. Instalace nevyžaduje příliš úsilí ani času. Při samotném procesu je lepší ukončit všechny aktivní procesy a počítače po dokončení instalace restartovat. Podporovány jsou i obě verze operačních systémů. Stáhnout si můžete jak 32-bitovou, tak i 64-bitovou. Poté již stačí provést instalaci. Je ovšem nutné říci, že pro uživatele, kteří nemají s tímto internetovým prohlížečem příliš zkušeností, je zapotřebí trochu více času na to, aby si na všechny jeho funkce a ovládání zvykli. Jistě vás na druhou stranu příjemně překvapí možnost uživatelského nastavení tak, aby byl pro vás vzhled příjemným.

Oblíbené internetové stránky

Okno pro ukládání oblíbených webových stránek

Jednou z mnoha novinek, je možnost připnutí prohlížeče na hlavním panelu systému Windows, stejně tak jako to děláte u desktopových aplikací. Velkou výhodou je skutečnost, že stránka bude i nadále aktualizovaná, a to i přes to minimalizaci. Budete tak schopni přepínat mezi více stránkami bez nutnosti jejich vyhledávání v oblíbených záložkách.

Použít můžete jakýkoliv obrázek či fotografii

Přizpůsobení vzhledu hlavní stránky bing.com

Zapomenout bychom rozhodně neměli zmínit i funkci náhledu minimalizované stránky, a to vždy při umístění kurzoru myši na hlavní panel. Dalo by se to přirovnat k běžným náhledům aplikací v systému Windows. Záložky prohlížeče, lze organizovat do skupin a navíc je barevně odlišovat a to proto, aby je bylo možné snadněji organizovat. Samozřejmostí je i automatické obnovení všech záložek po pádu webového prohlížeče. Další novinkou je i integrovaný manažer pro stahování souborů, tak jako je to v Mozilla Firefox nebo Google Chrome.

Možnosti nastavení s několika záložkami

Náhled okna pro nastavení internetového prohlížeče

Abychom stále jen nemluvy o výhodách, tak největším problémem prohlížeče Internet Explorer je ten, že nepodporuje operačním systém Windows XP. Je to sice již značně stará verze operačního systému, ale v dnešní době je stále velmi široce používána a to zejména v podnikové sféře a do budoucna to nevypadá, že by se měla situace změnit. Právě v těchto případech jsou tak využívány konkurenční prohlížeče.

Otevření několika panelů v internetovém prohlížeči

Práce s panely je opravdu jednoduchá a rychlá

Dalším problémem, je sledování vašeho pohybu na internetové síti. K tomu byla vyvinuta funkce pro soukromí, která zabraňuje ukládání hesel a cookies. Bohužel však chcete-li si své heslo trvale uložit, musíte si stáhnout rozšíření a to proto, že je zapamatování nastaveno pouze pro jednu relaci. Chcete-li si blokovat reklamy nebo jiné internetové stránky, je nutné to učinit pomocí blacklistů, jež musíte do prohlížeče nainstalovat.

Organizace aktivních oken v prohlížeči

Celkový vzhled prohlížeče i se třemi záložkami stránek

Horní řádek vám může nabídnout tlačítko pro návrat na domovskou stránku, pro aktivaci RSS kanálů nebo pro přímý tisk aktuálně zobrazené internetové stránky. V záložce „stránka“, si můžete otevírat nové okno, odeslat stránku emailem nebo přizpůsobit velikost textu, styl či celkovou velikost stránky. V zabezpečení lze odstranit historii procházení stránek, či aktivovat nejrůznější filtry, jež vás ochrání před obtěžující reklamou či odkazy. Poslední záložkou jsou „nástroje“. Zde je možné provádět diagnostiku potíží s připojením, blokovat automaticky se otevírající okna, či zvolit další možnosti internetu, jež vám umožní nastavovat připojení, zabezpečení, či chování záložek.

Při stažení je možné změnit integrované součásti

Stažení prohlížeče i jeho instalace je rychlá

Co na konec říci o tomto internetovém prohlížeči? Obsahuje velké množství užitečných funkcí, ale nutné je říci, že se může do budoucnosti v ledasčem zlepšit. Pokud jde o rychlost a systémovou nenáročnost, řadí se rozhodně mezi první favority. My jsme vám dnes přinesli několik podrobných informací, které vám mohou v rozhodování pomoci, ovšem vyzkoušet si jej musíte již sami, abyste mohli říci, zda vám vyhovuje či nikoliv.

Rubrika: Počítačové programy, Recenze, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)