Skip to content


«
»

Jak si snadno zazálohovat všechny e-maily na Gmailu (i jiném) účtu

Zálohovat by se mělo a ideálně téměř vše. A protože obliba e-mailového účtu od Gmail stoupá i v Česku, není vůbec od věci se podívat na zálohování zpráv u této služby. Vlastně ale i obecně. Níže popsaný postup totiž funguje na jakýkoliv e-mailový účet.

Emailový účet Gmail je známý tím, že je neomezený. Tedy téměř neomezený. Ale řekněme si popravdě, kdo z nás je schopen zaplnit nějakých 7,692 GB e-maily, tedy většinou pouze texty. Myslím, že to je nadlidský úkol. Dostupný prostor pro e-mailové zprávy přitom stále narůstá.

Nicméně i takto velký dostupný prostor má své „ale“. Jednak svádí k tomu e-maily nemazat. Ostatně to je i jedna z vlastností, kterou Google při reklamně na Gmail uváděl. „Již nebudete muset mazat e-maily.“  Nicméně o to bolestivější by cela situace byla v případě (samozřejmě velmi nepravděpodobném, nicméně na nějakých 0,00001 % možném) zničení disku, kde je uložena vaše elektronická pošta.

Ideálním řešením je IMAP

Řešení jak si elegantně zazálohovat své emaily a navíc k nim mít přístup i když nejste na internetu je ze značné míry spojeno s protokolem IMAP. Jedná se o komunikační protokol pro stahování a ukládání pošty na emailový server. Velkou výhodou oproti POP3 protokolu je fakt, že IMAP udržuje stav emailové schránky stejný ve vašem počítači (e-mailovém klientovi) i na internetu (serveru). V praxi tedy můžete doma posílat poštu z programu, na cestách z webového rozhraní a vždy budete mít odeslanou i přijatou poštu na všech místech stejnou. Ještě šikovnější to je pokud čtete poštu i v chytrém telefonu nebo třeba tabletu, či netbooku.

Této vlastnosti připojení k emailové schránce přes protokol IMAP lze využít i pro zazálohování vaší pošty. V libovolném e-mailovém klientovi (doporučujeme ale Thundebird) podporujícím IMAP protokol si vytvoříte účet pro svou e-mailovou schránku a poštu si v něm stáhnete. Tím si vlastně vytvoříte její zálohu.

Genialita IMAP protokolu se dá použít právě při jakékoliv obnově. Může jít například i o obnovu omylech (něchtě) smazaného emailu, který v záloze máme. Jakýkoliv e-mail, který totiž ve svém počítači (v e-mailovém klientovi) zkopírujeme do došlé, odeslané nebo jiné složky se automaticky projeví (uloží) i na vzdálený server. Vlastně takto můžeme e-maily na server kopírovat a přenášet jako bychom nakládali se soubory.

V případě tohoto protokolu se navíc přenáší i příznak přečteného nebo nepřečteného e-mailu. Můžeme si tedy „naklikat“ zda se jedná o již přečtenou zprávu, nebo ještě nikoliv.

Náhradní řešení starším protokolem

Alternativně, pokud naše e-mailová schránka nepodporuje IMAP protokol můžeme využít i POP3. U něj je ale nevýhodou, že již nepodporuje nahrávání zpráv zpět na server. Můžeme je tedy pouze jednosměrně stáhnout k sobě do počítače. Navíc je při připojení přes POP3 protokol je zapotřebí si dát pozor na nastavení e-mailového klienta. Ve výchozím nastavení totiž většina z nich zprávy stáhne a na serveru je následně smaže. Což by nebylo v případě pouhé zálohy vhodné. POP3 prostě pro toto zálohování není vhodný.

A co se staženými e-maily dále?

Pokud použijete klienta Mozilla Thunderbird, můžete nalézt umístění adresáře s profilem (informace zde) a e-maily si manuálně zazálohovat. A nebo použít program MozBackup, který podporuje snadné uložení (export) i import pošty. Navíc ji komprimuje metodou ZIP, takže šetří místo na disku.

Kde všude je možno takto e-maily zálohovat?

Kromě již zmíněného freemailu Gmail, podporuje dnes protokol IMAP i e-mailové schránky na portále Seznam i Centrum. Pokud využíváte e-mail na některém z webhostingů, tak IMAP patří dnes téměř k nutným standardům. Je tedy předpoklad, že jej také budete moci využít.

Závěr

Zálohování není příliš zábavná činnost, ale když se dělá pravidelně ušetří v případě jakéhokoliv problému spoustu času a starostí. I když bez většiny e-mailů se obejdeme i kdybychom o ně přišli, jsou takové, které stojí opravdu za to. A pokud máte mnoho zpráv, které se vám nechtějí zálohovat, můžete si takto pojistit pouze některé vybrané. Například jednu složku.

K tomuto více méně teoretickém postupu brzy rádi přidáme i konkrétní postup.

Pokud naopak chcete řešení, kdy kliknete a o nic dalšího se nestaráte můžeme vám doporučit program Gmail Backup.

Rubrika: Návody.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)