Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Nové Ubuntu 14.10 je tu, je však spíše souhrnem inovací programů a aktualizací

Oblíbená linuxová distribuce Ubuntu má opět pravidelně po půl roce novou verzi. Tentokrát tedy 14.10 Utopic Unicorn. Nová verze však nepřináší žádné převratné novinky, je spíše souhrnem aktualizací, nové verze jádra (kernelu) a nových verzí programů. Ani v odnožích Ubuntu nehledejte v zásadě nic převratného.Ubuntu vychází pravidelně dvakrát ročně, v dubnu a říjnu. Nové Ubuntu (i jeho odnože Xubuntu, Kubuntu, Lubuntu) vyšlo 23. října ve verzi 14.10 s názvem Utopic Unicorn. I sám Canonical, společnost stojící za vývojem této distribuce na svém blogu uvádí, že nová verze nepřináší žádné převratné změny. Jde spíše o vylepšení stability, nové jádro Linuxu a aktualizace ovladačů a softwaru.

Konkrétně například jde o aktualizace LibreOffice, Firefoxu či Unity. Vývojáře potěší, že součástí Ubuntu je nástroj Developer Tools Center umožňující snadnou instalaci Android SDK. Nové linuxové jádro Linux Kernel 3.16 přináší vylepšenou podporu nového hardwaru, včetně nových procesorů architektur Haswell a Broadwell i nových ovladačů pro grafické karty Nvidia a AMD (ATI). Jedinou snad výraznější vizuální novinkou je oficiální podpora grafického prostředí MATE. To se hodí zejména pro starší počítače, avšak uživatelé starších strojů mohou využít Xubuntu s Xfce či Lubuntu s LXDE. Na novou verzi upozorní i správce aktualizací.

Upozornění na novou verzi Ubuntu a možnost povýšení ze 14.04

Upozornění na novou verzi Ubuntu a možnost povýšení ze 14.04

Nové Ubuntu 14.10 je zkrátka víceméně souhrnem aktualizací a lepší podpory, nepřináší de facto žádné revoluční změny. Je též dobré poznamenat, že se nejedná o verzi LTS s dlouhodobou podporou 5 let, jak tomu je u minulé verze 14.04. Nová verze má klasickou podporu 9 měsíců. Stáhnout si můžete 32bitovou i 64bitovou verzi Ubuntu. Běžným uživatelům je v podstatě doporučeno nepřecházet a zůstat u LTS verze 14.04, která bude mít podporu ještě několik let. Uvidíme co přinese další verze 15.04 Vivid Vervet.

Na okraj, Ubuntu před několika dny oslavilo 10 let své existence. Právě 20. 10. 2004 vyšla první verze Ubuntu 4.10 Warty Warthog. Nebyla však označená jako 1.0 či podobně a postupně se začalo se dvouslovnými názvy na stejné písmeno (vlastnost zvířete), například Karmic Koala, Precise Pangolin či Trusty Tahr, apod.

Rubrika: Novinky, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)