Skip to content


«
»

Vypalujeme ve Windows bez dalších nástrojů

37-cd-dvd-burning-windows

Vypalování dat na optické disky, ať již CD nebo moderní Blu-ray se stalo samozřejmostí již dávno. Proto i se samotným operačním systémem je možné vypalovat bez nutnosti užití nástrojů třetích stran. Ano, přiznejme, není možné vypálit opravdu všechno, ale pro většinu běžného vypalování bude stačit samotný systém Windows.

Již od verze Windows XP

Podpora vypalování se stala součástí Windows od verze XP. Ta si ovšem poradila pouze s obyčejným CD. V době uvedení Windows XP roku 2001, DVD média nebyla ještě tak častá, zvláště ne ta určená k vypalování. Souhrnně, vypalovat je možné v těchto verzích Windows:

 • Windows XP (pouze CD)
 • Windows Vista (CD, DVD, tzv. paketový zápis)
 • Windows 7 (jako Vista + navíc podpora ISO souborů v systému)
 • Windows 8 (Windows 7 + zřejmě Blu-ray média)

Jak vidíme, možnosti pro vypalování s verzemi rostly. Na běžné vypálení dat na CD, respektive DVD, netřeba dalších nástrojů. Navíc hudbu a video můžeme pohodlně vypalovat pomocí programu Windows Media Player, jenž je součástí Windows. Kromě specifické verze N, která se nikdy v praxi neujala. Windows Media Player si poradí s CD i DVD. Na obrázku je vidět, že vypálení je jednoduché, stačit přetáhnout položky do seznamu a vložit CD/DVD, je možné hudbu i video.

Vypalování ve Windows Media Player

Ukázka jak vypadá vypalování ve Windows Media Playeru

V některých verzích Windows najdeme i aplikaci Windows DVD Maker, sloužící k vytvoření vlastního DVD disku s videem, včetně titulků.

Vypalujeme ve Windows

Nejvíc nás bude však zajímat vypalování obecně v systému Windows. Zatímco ve verzi XP najdeme pouze příhodně nazvaného Průvodce zápisem na disk CD. Nic více. Vypálit data (obecně jakékoli soubory) lze jejich označením, vyvoláním místní nabídky a volbou Odeslat – Jednotka CD/DVD, záleží dle typu. Spustí se daný průvodce a umožní data vypálit na CD. Použijeme-li CD-R, nelze po vypálení data smazat, naopak u přepisovatelného CD-RW ano. Netrapte se označením + nebo -, to je pro vypalování nepodstatné.
Verze Windows Vista a Windows 7 již přináší zajímavější možnosti. Poradí si nejen s CD, ale také s DVD. A to včetně tzv. paketového zápisu s postupným „připalováním“. Viz dále. Navíc, podpora formátu obrazů ISO ve Windows 7 činí opět další krok vpřed. Není tak problém vypálit ISO obraz. Pro standardní vypalování bude postup opět podobný, označíme soubory k vypálení a zvolíme v hlavní nabídce možnost Zapsat na disk. Obrázek níže ukazuje případ, kdy je v mechanice vloženo CD, systém nabídne zapsání na CD.

Zapsání dat na disk CD / DVD ve Windows

Snadné zapsání dat na disk CD / DVD ve Windows

V případě vloženého CD-RW je zde ještě volba Smazat disk.

Je to tedy stejné, jako v případě Windows XP. Zajímavější možnosti nastávají při použití DVD. Zde Windows Vista/7 nabídnou klasické vypálení, ale také tzv. paketový zápis (Aktivní systém souborů). Takto vypálené disky však nemusí být čitelná ve starších systémech, jiných OS a také jiná zařízení, např. DVD přehrávač. Paketový zápis pvolte, pokud předem víte, kde budou data používána.

Vložíte-li prázdné DVD, systém se zeptá, co chcete udělat. V rámci samotného OS bez dalších programů k vypalování nabídne vypálení dat, případně vypálení pomocí programu Windows Media Player (viz výše). Dále nabídne dialog pro výběr standardního nebo paketového vypálení. Poté již zobrazí prázdnou složku, do níž přetáhnete soubory.

Paketový zápis

Tato „specialita“ tkví v použití DVD disku podobně jako USB flash disk, tedy data nejsou vypálena naráz, ale je možné postupně „dopalovat“, jako byste kopírovali data na „flashku“. Aby to nebylo tak jednoduché, existují 4 verze toho tzv. aktivního systému souborů. DVD se na začátku zformátuje, takže pozor na neprázdné disky.
Verze UDF aktivního systému:

 • 1.50 (kompatibilní od verze Windows 2000)
 • 2.0, resp. 2.01 (pro XP a vyšší; výchozí volba)
 • 2.50 (Vista/7, resp. Windows Server 2008)

S DVD vypáleným pomocí paketového zápisu nepochodíte ve Windows 98 a starších OS. Jednoduše, paketový zápis umožní postupně „dopálit“ další soubory, nikoli vše najednou.

Zálohování ve Windows

S vypalováním souvisí i zálohování dat. Windows Vista a novější umí jednoduše vypálit na DVD celý obraz systému, včetně konfigurace (Windows Complete PC Backup).

Zálohování za pomocí Windows Complete PC Backup

Průvodce vypálení zálohy systému počítače na DVD disk

Nepodceňujme důležitost zálohování a dodržujme 3 zásady zálohování:

 • zálohovat správná a aktuální data
 • zálohovat pravidelně
 • zálohy geograficky jinde než originál

Tyto zásady se vyplatí dodržovat. Vypalování na CD/DVD je stále nejlevnější možností zálohování a víceméně nejefektivnější. I Windows XP umožní zálohovat, ovšem průvodce je zde nepřehledný.

Omezení vypalování ve Windows

Jak jsme ukázali, operační systém je vybaven pro jednoduché vypalování, od disků CD, po DVD. A to jednoduše, přetažením souborů, případně vybráním a zapsáním. Paketový zápis od verze Vista umožní, aby se DVD chovalo jako flash disk, s možností postupného vypálení. Pomocí Windows Media Player snadno vypálíme hudbu či video. Podpora ISO v systému Windows 7 přináší další krok, umí tak rozbalit ISO a následně je možno obsah vypálit. Na to vše byly dříve potřeba nástroje třetích stran. Přesto jsou oblasti, kde nástroje Windows nestačí a je třeba použít specializovaný program:

 • vypálení DVD-Video s filmem
 • vytvoření bootovatelného disku z ISO obrazu
 • vypalování Blu-ray (ve Windows 8 asi bude možno)
 • tvorba identické kopie CD/DVD bez nutnosti mezikopírování na jiné úložiště
 • vypálení souborů nad 5 GB
 • simulace vypalování před skutečným zápisem a verifikace disku po zápisu

Přesto jsou možnosti pro běžné vypálení dat ve Windows dostatečné a použitelné, zejména od verze Windows Vista, kdy už nejsme omezeni jen na CD. Včetně zálohování systému.

Rubrika: Návody.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)