Skip to content


«
»

WolframAlpha, toť počátek sémantického vyhledávání

WolframAlpha

Vyhledávače jako Google, Bing, Seznam a podobné jsou obecně známé. WolframAlpha je poměrně nový unikátní vyhledávač, přestože klasickým vyhledávačem není. Nabízí totiž tzv. sémantické vyhledávání bez odkazů na weby.

WolframAlpha lze označit jako revoluci ve vyhledávání, přestože je stále velmi nedokonalý. Ale svým způsobem i dokonalý. Primárním smyslem je totiž vyhledávání v přirozeném jazyce. Například místo dotazu „capital Turkey“ je možné zadat běžnou větu „What is the capital of Turkey“ („Co je hlavním městem Turecka?“) a vyhledávač odpoví – Ankara. Když se podíváme na výsledek, vidíme, že to vlastně vyhledávač, který nabízí odkazy, není. Ale rovnou zobrazí výsledek. A to včetně doplňujících informací, jako je mapa Turecka, lokální mapa, aktuální čas, nejbližší další města, atd. To je prostě úžasné. WolframAlpha je vlastně encyklopedie, kam můžeme zadat dotaz v přirozeném jazyce. Ještě jeden příklad. Zadejme dotaz „2758 CZK in €“ a dostaneme ihned vypočtený výsledek, tedy že 2758 Kč je cca 111 eur. A opět včetně dalších informací, jako je převod do dalších měn a vývoj kurzu. Do třetice zkusme ještě zadat „sqrt(98/7+63)“, tedy výpočet druhé odmocniny z výrazu (98/7+63). Výsledkem bude symbolický zápis vstupu, symbolický výstup, číselná hodnota, znázornění na číselné ose. Uvedli jsme jen tři příklady, co WolframAlpha dovede. Zatím funguje jen pro angličtinu, ale je to něco opravdu unikátního. V praxi jsem zkusil i dotaz „I´d like to know where is Brno.“ (Chci vědět, kde je Brno.) A odpověď pochopitelně včetně polohy, mapy ČR a počtu obyvatel.

WolframAlpha uživateli nabídne:

  • dotazy v přirozeném jazyce
  • odpovědi včetně doplňujících a souvisejících informací
  • řešení matematických úloh
  • konverze měn
  • nehledá žádné odkazy, abychom si teprve tam přečetli informace
  • a mnohé další…

Je to unikátní projekt a vyhledávač jako takový dostává zcela jiný smysl. Nehledá žádné odkazy, ale přímo odpovídá na dotazy včetně souvisejících informací. Mluvíme o tzv. sémantickém vyhledávání. WolframAlpha extrahuje předmět hledání (rozpoznání sémantiky dotazu) a předloží výsledek. Prozatím funguje jen v angličtině a složitější dotazy nedokáže řešit. Vývoj je teprve v počátku. Nicméně se jedná o velice zajímavou cestu k vyhledávání informací. V češtině snad někdy také bude, ale to je vzhledem ke složitosti češtiny nejspíše vzdálená budoucnost.

Přejít na vyhledávač: www.wolframalpha.com

Rubrika: Ostatní.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)