Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Mac je populární. Má už i svůj vlastní vir Flashback.

Počítače Mac (Macintosh) s operačním systémem Mac OS X se stávají populární. Jinými slovy stoupá počet jejich prodaných kusů. Podle statistik Apple se svými počítači předstihl růst PC průmyslu v 23 po sobě jdoucích čtvrtletích. V posledním čtvrtletí navíc prodal více než 5 milionů počítačů. Celkově se dle informací systém Mac OS X nainstaloval na 63 milionech počítačů.

Macky jsou oblíbené zejména v Americe, ale i u nás jsou často brány jako věc prestiže a nebo bezproblémovosti a bezpečnosti. I to je fakt, kterým se Apple sám chlubí oproti Windows platformě.

Bohužel i popularita má svou odvrácenou tvář. Mac se právě kvůli množství uživatelů tohoto systému stal terčem útoku počítačového viru Flashback. Ten se de facto vydává za instalátor Adobe Flash Playeru. Po nainstalování prohledá Mac počítač a snaží se odeslat všechno uživatelská jména a hesla, která jsou v něm uložená.

Útok trojského koně Flashback je přitom již druhé. Podle nepotvrzených zpráv se mu nyní podařilo využít Java Runtime Environment pro OSX. Apple již vydal potřebné záplaty pro OS X 10.6 i pro OS X Lion 2012-001.

Podle společnosti Dr.Web, která má na svědomí i antivirový program Dr.Web CureIt!, bylo trojským koněm Flashback napadeno asi 600 000 počítačů Mac. Čísla potvrzuje i společnostmi Kaspersky. 57 % těchto počítačů bylo v USA a cca 20 % v Kanadě.

Rubrika: Novinky.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)