Skip to content


«
»

Jak si neničit zdraví při práci na počítači. Používejte Workrave!

Workrave

Nejdříve musíme říci, že počítač zdraví neničí. Nic takového nebylo prokázáno a přímo nejspíše ani neplatí. Pouze dlouhodobá stejná rutinní práce, sezení a dívání se na stejnou vzdálenost našemu tělu zase až tolik nesvědčí. Ale s použitím jednoduchého programu tomu můžete čelit.

To, co při práci na počítači trpí jsou například záda, oči, tzv. karpální tunel (bolest zápěstí nebo okolí) případně krční páteř. Když to vezmeme do důsledků jedná se o následky sedavého zaměstnání, nikoliv samotné práce s počítačem. Nicméně protože počítač je ten stroj, který nám umožní se tak dobře koncentrovat je PC bráno za viníka. Přitom jen způsobuje, že si např. strnulost svého posezu pro samou koncentraci neuvědomíme až do chvíle, kdy kupříkladu záda nezačnou bolet.

Se vším tímto negativním se ale dá poměrně snadno bojovat. A sice tím, že při práci na počítači budete dělat krátké, pravidelné přestávky. A právě s nimi vám velmi účinně pomůže program Workrave.

Upozornění na nutnost udělat si pauzu (Workrave)

Upozornění na nutnost mikro pauzy

V zásadě program Workrave dělá to, že vás ve vámi nastavených intervalech vyzve abyste si udělali od práce na PC krátkou pauzu. Dokáže toho ale více a s mnohými nastaveními.

Workrave v oznamovací oblasti Windows

Logo programu (ovečka) v oznamovací oblasti

V principu zná Workrave dva druhy pauz: mikro pauzu a přestávku. Dalším omezením je poté nastavitelná maximální doba (denní limit), kterou chcete u počítače strávit. Každé z těchto omezení si ale můžete individuálně nastavit nebo i zcela vypnout. Záleží pouze na vás. Nastavujete si vždy čas mezi pauzami, trvání pauzy a maximální čas o který se pauza odloží. Ve výchozím nastavení se také zobrazují tlačítka pro odložení nebo zrušení dané pauzy. V nastavení si je ale můžete i zcela vypnout a být tak k pauzám opravdu donuceni – téměř násilím :-) . Nutno ale upozornit, že pokud výzvu k pauze ignorujete, ve výchozím nastavení se po chvíli ozve dosti nepříjemný bučivý alarm. Lze jej změnit. Zase na druhou stranu aby byl efektní, je i trochu zapotřebí abyste když jej uslyšíte tak trochu „povyskočili“ ze židle.

Nastavení programu a pauz ve Workrave

Dialogové okno pro nastavení parametrů pauz.

Program umožňuje zobrazovat přehledové okénko, které o jednotlivých pauzách a limitu informuje. Ale dle zkušenosti spíše odvádí pozornost. Lepší je jej nevidět.

Informační blok Workrave

Informační blok s informacemi o tom, kdy pauza bude nebo měla být

Pokud pracujete a opravdu nechcete být určitou dobu rušení ani pauzami a výzvami k jejich dodržování, můžete použít mód: Zastavený – pauzy ani doba práce na PC se nebude počítat; nebo Nerušící, kdy doba práce se počítá, ale nebudete k pauzám vyzýváni. Třetí variantou je tzv. Reading Mode, kdy sice jste na pauzy upozorňováni výstrahou (varování s žárovkou), ale při jejím ignorování můžete nerušeně dále pracovat.

Menu programu Workrave

Menu programu

Po uplynutí denního pracovního limitu se vám ukáže opět upozornění a dostanete na výběr několik kroků, jak s tímto naložit.

Upozornění na uplynutí denního limitu

Dialogové okno informující o uplynutí denního limitu práce na PC

Workrave kromě hlídání přestávek a upozorňování na ně vede i statistiku kolik hodin jste který den pracovali, jak dodržovali přestávky a kolik pracovali nad stanovený limit. Pro kohokoliv, kdo pracuje na počítači pravidelně, ne-li denně, se jedná o užitečného pomocníka, který v důsledku vede k neničení si zdraví při práci na počítači. Jako ale u všech pomocníků nám pouze pomáhá. To, jestli si tedy zdraví v důsledku budete nebo nebudete ničit záleží stále jen na vás…

Rubrika: Počítačové programy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)