Skip to content


«
»

Odhalte chybu či problém pevného disku s CrystalDiskInfo a S.M.A.R.T.

CrystalDiskInfo

Pevný disk je důležitou součástí osobního počítače. Neměli bychom bez něj kam ukládat své soubory a pracovní data. Proto je ale důležité, aby nedošlo k jeho poškození a tím ztrátě mnohdy nenahraditelných souborů a informací. Jak tomu zabránit? Částečně například sledováním tzv. S.M.A.R.T. dat o vašem pevném disku.

Data S.M.A.R.T. jsou diagnostické informace, které sám o sobě shromažďuje každý novější pevný disk. Najdete v nich informace o tom jak dlouho (v hodinách) byl již pevný disk používán, kolikrát byl zapnut a vypnut a zda s ním není něco v nepořádku. Statistiky v oblasti poruchovosti disků jsou problematické. Málo kdy má někdo dostatek informací. Proč ale hovoříme o statistikách. Dle (samozřejmě ne zcela přesných statistik) u přibližně 30 % disků, které se porouchají, totiž můžeme jejich poruchu předem odhalit a data tak například zachránit.

Hlavní okno programu CrystalDiskInfo

Hlavní okno programu

Téměř jedinou možností jak zjistit kondici pevného disku jsou „chytrá“ data S.M.A.R.T. A k těm se můžeme šikovně dostat za pomocí k tomu určených počítačových programů. V našem případě programu CrystalDiskInfo. Program slouží k přehlednému zobrazení „chytrých dat“ o disku, navíc nám ale i rychle napoví, jestli je s diskem vše v pořádku. To kdybychom nerozuměli rozličným hodnotám a číslům. Program nám prostě řekne, že „Stav disku“ je Dobrý, nebo bychom si na daný disk měli dát Pozor.

Změna stavu harddisku

Takto vypadá hlášení, že se s harddiskem něco děje a měli bychom si dát pozor

Pokud máte rádi technická data a o vlastním pevném (či SSD) disku jste je neznali CrystalDiskInfo vám sdělí i toto. Dozvíte se informace o velikosti vyrovnávací paměti, typu rozhraní, přenosové rychlosti, již zmíněném počtu zapnutí a počtu hodin, kdy byl disk v provozu, ale i aktuální provozní teplotě.

Nabídka Funkce programu CrystalDiskInfo

Přehled položek v nabídce menu "Funkce"

Program vám také v přehledné tabulce zobrazí jednotlivé ukazatele stavu disku, jejich současnou, nejhorší a hraniční hodnotu. Jakmile se disk blíží a nebo již překročil hraniční hodnotu je pravděpodobně „zralý“ na výměnu, resp. odchod do důchodu. I když na to mnohdy zapomínáme, ani disk v počítači nemá neomezenou životnost. A to platí i o novějších SSD discích, které sice vydrží i hrubější zacházení, ale zase mají omezený počet zápisů.

Program CystalDiskInfo kromě aktuálního stavu dokáže provádět i souvislý monitoring. Můžete jej tedy mít neustále puštěný a na jakékoliv změny ve stavu disku být ihned informováni. Jinak většinou postačuje režim, kdy program spustíte jednou za čas a disk si prolustrujete. Nastavit lze i interval v jakém jsou chytré SMART data zjišťována. Ve výchozím nastavení jsou načítána co 10 minut, ale zvolit si můžete interval od 1 minuty do 1 hodiny, případně vše načítat pouze „ručně“.

U harddisků, které to podporují umožňuje program nastavení jejich hlučnosti, resp. spotřeby. A to nejčastěji snížením počtu otáček za sekundu. A to platí i obecně při koupi disku. Čím vyšší otáčky za sekundu harddisk má, tím je sice rychlejší, ale má i větší spotřebu.

Zjišťování stavu disku pomocí dat S.M.A.R.T. není a nebude nikdy 100% přesné. Někdy disk budou chytrá data odpisovat a on ještě poběží. Jindy nic neodhalí, ale on se pokazí. Nicméně pokud jejich alespoň občasným sledováním můžeme alespoň z 30 % odhalit možné selhání našeho harddisku a tím si zachránit data a spoustu starostí, určitě to za to stojí. Jinak i mimo toto sledování doporučujeme průběžné zálohování (či alespoň těch důležitých).

Rubrika: Počítačové programy, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)