Skip to content


«
»

Najděte si svůj lék či lékárnu s webem SÚKL

Server přinášející poměrně komplexní pohled na problematiku léčiv a jejich nákupu. Co na tomto serveru se také dostanete k důležitým informacím, které v médiích nejsou většinou pokryty.

Webový server Sukl.cz, tedy Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nabízí uživatelům pohodlné vyhledávání lékáren a léčiv. U lékáren je možné zadat parametry (lékárny s webem, nemocniční lékárny, atd.) včetně logických vyhledávacích operátorů AND a OR. Jednoduše tak najde lékárnu ve svém regionu s odkazy na vlastní web a dalšími informacemi, včetně kontaktů. U databáze léků lze vyhledat libovolné léčivo dostupné v ČR a je možné filtrováním zvolit hrazené a nehrazené léky, s předpisem či bez něj. Na webu SÚKL je také možné podat hlášení o nebezpečných léčivech a příznacích, což pokládám za kladný přístup směrem k uživatelům, kteří tak mají možnost podat informaci o léčivech.

Databáze je velmi obsáhlá v případě léčiv i lékáren. Uživatel tak může jednoduše si najít užívaný lék (nebo o některém se chce něco dovědět) a projít si podrobné složení, účinky, dávkování či kontraindikace. U každého léku taktéž najdeme popis balení, účinnou látku, stav registrace léku, atd. Je možné pohodlně léky vyhledávat i bez znalosti celého názvu, dále je možné hledat pomocí logických booleovských spojek (AND, OR, NOT), popisu léku, názvu účinné látky. Možnosti vyhledávání jsou široké. Uživatel se tak doví o daném léku skutečně detailní informace.

Prakticky totéž poskytne hledání lékáren, ty je možné hledat dle názvu či místa. V mém případě, v Jeseníku, jsem nalezl všechny 4 lékárny s podrobnými informacemi. U každé lékárny je plný název, vedoucí, kód lékárny, celá adresa a další potřebné informace pro uživatele. V praxi jsem vyzkoušel i hledání podle názvu či v jiných městech, vše v pořádku, nalezl jsem vždy potřebné informace.

Další části webu jsou již vyhrazené lékařům, farmaceutikům a dalším odborníkům. Nicméně i běžný uživatel se samozřejmě může podívat do databáze klinických hodnocení, v nich lze také vyhledávat dle různých parametrů.

Mnohem užitečnější pro běžné uživatele je sekce Důležitá upozornění, kde jsou pravidelně umísťovány nové informace ohledně padělků léků, seznamy kontraindikací, závady v jakosti léků, léky stažené z prodeje z důvodu registrace, apod. Taktéž uživatel může podat hlášení o závadě, jak bylo napsáno výše, například o nebezpečích účinné látky. SÚKL uživatelům nabízí:

  • hledání léků a lékáren
  • informace o klinických studiích a výsledcích
  • důležitá upozornění o stažených léčivech, nebezpečích a kontraindikací
  • detailní informace o každém nalezeném léku či nalezené lékárně

Celkově služby webu SÚKL hodnotíme velice kladně, je to ucelený a podrobný zdroj informací o léčivech, lékárnách, klinických hodnocení, atd. Design webu je přehledný, hledání taktéž. Dalším plusem webu je aktivní zapojení uživatelů, například zmíněné podání hlášení. Na úvodní stránce nalezneme ihned informace ze sekce Důležité informace, kalendář akcí a přímé možnosti vyhledávání. V praxi jsme hledání vyzkoušeli, databáze poskytuje ucelené a detailní informace. Jedná se o ojedinělou službu tohoto druhu u nás. Líbí se nám i kvalitně přeloženou anglickou verzi webu, na které funguje vše rovnocenně jako na české.

Přejít na www.sukl.cz

Rubrika: Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)