Skip to content


«
»

Agerit nabízí online test zabezpečení počítače včetně simulace viru

agerit

Společnost Agerit, s.r.o. nabízí uživatelům zcela zdarma online test zabezpečení počítače. Jelikož se společnost zabývá počítačovými sítěmi a jejich zabezpečením, lze test považovat za důvěryhodný. Je rozdělen do 3 kategorií – obecný test portů, test pro ochranu proti trojským koňům a simulace stažení viru. Vše česky, bez jakékoli instalace doplňků a výsledek testu je možné odeslat e-mailem. Testy netrvají déle než minutu.

Na úvodní stránce webu (http://test.bezpecnosti.cz/index.php) je vidět statistika, kolik testů již bylo provedeno a v kolika případech byly nalezeny problémy. Také je zde popsáno, jaké otázky uživatelům test zodpoví a možnost zadání e-mailové adresy k zaslání výsledku. To však není povinné. Z hlediska bezpečnosti a ochrany soukromí je důležitá informace, kterou uvádí společnost Agerit, s.r.o.: „Adresa bude použita pouze pro odeslání závěrečné zprávy a poté bude ze systému odstraněna.“.

Základní informace o testu a možnost zadání e-mailu pro zaslání výsledku

Základní informace o testu a možnost zadání e-mailu pro zaslání výsledku

Můžeme se pustit do prvního testu stiskem tlačítka Spustit. Před začátkem testu jste upozorněni, že pokud jste připojeni přes firemní firewall nebo firewall poskytovatele, testuje se tento firewall a nikoli interní v počítači. Na začátku se zjišťují obecné informace o počítači jako IP adresa, poskytovatel, prohlížeč a operační systém. Poté test otestuje celkem 19 portů. Jedná se o služby a protokoly, např. SMTP, FTP, VNC server, HTTPS a další, které mohou představovat bezpečnostní riziko. Za několik sekund se objeví výsledek testu s podrobným vysvětlením jednotlivých částí a nejlepší výsledek je pochopitelně, když jsou všechny položky označeny jako Zabezpečeno nebo vypnuto.

Výsledky testu s vysvětlením významu jednotlivých portů a rizik

Výsledky testu s vysvětlením významu jednotlivých portů a rizik

Nezapomeňme na zmíněnou skutečnost, že test je pouze orientační, analyzuje jen nejčastěji užívané porty a služby. Neusnout na vavřínech.

Druhý test analyzuje zranitelnost vůči trojským koňům.Vznikl s podporou společnosti AVG Technologies (dříve Grisoft), autor nejen známého antiviru AVG, ale dalších řešení včetně záchranného programu Rescue CD. V tomto testu se testuje 30 portů, pomocí kterých je nejčastější průnik trojských koňů. Testuje se otevřenost portů, zda jsou volně otevřené, zablokované nebo zabezpečené. Taktéž u toho testu jsou vysvětleny funkce jednotlivých portů se zobrazením výsledku.

Výsledek testu proti trojským koňům je opět vysvětlen a přehledně zobrazen

Výsledek testu proti trojským koňům je opět vysvětlen a přehledně zobrazen

Poslední částí je simulace stažení viru. Tento „umělý“ vir je zcela neškodný soubor s příponou COM a má účel ověření, zda používaný antivir v počítači na něj reaguje jako skutečné  riziko. Tento soubor má příznaky viru a antivir by jej měl detekovat jako potenciálně nebezpečný. Jestliže ne, antivir je prakticky k ničemu – není nastavena ochrana v reálném čase nebo je zastaralý. Nebo není instalovaný žádný antivir. Neškodnost souboru je předem dohodnuta se společností Elcar. Například antivir Microsoft Security Essentials vir detekoval správně jako hrozbu. Veškeré informace jsou v průvodním textu včetně dalších doporučení.

Správně nastavený a fungující antivir by měl na soubor reagovat jako na hrozbu

Správně nastavený a fungující antivir by měl na soubor reagovat jako na hrozbu

Tato sada online testů zabezpečení v žádném případě nenahradí antivir a další bezpečnostní programy. Jedná se o jednorázový orientační test zabezpečení portů a služeb, včetně rad, jak hrozbám čelit. Test odhalí proniknutelnost portů a nabízí test reakce antiviru díky simulaci viru. Je nezbytná aktivní ochrana pomocí firewallu, antiviru a dalších bezpečnostních řešení, které chrání počítač v reálném čase, nikoli jen jednorázovou kontrolou. Test je nezávislý na použitém operačním systému, pouze simulace viru pomocí COM souboru je pouze pro Windows. Výsledky testu je možné zaslat na e-mail zadaný na začátku.

Rubrika: Bezpečnost, Ostatní, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)