Skip to content


«
»

S redakčním CMS systémem Drupal postavíte jakýkoli web se stovkami šablon vzhledu

Drupal

Nedávno jsme publikovali článek o Weebly ke tvorbě kompletního e-shopu zdarma. Nyní se podíváme na redakční systém Drupal, se kterým můžete snadno vybudovat skoro jakýkoli web od osobního blogu pro profesionální firemní web, webový magazín či dokonce i e-shop. Předností Drupalu je jeho modularita, rozšiřitelnost a open-source řešení na bázi MySQL databáze a PHP. Navíc je dostupná plně česká lokalizace, neustále se vyvíjí a jeho administrace probíhá skrze webové rozhraní v prohlížeči.

Drupal patří do rodiny redakčních, resp. tzv. CMS (Content Management System) systémů. Jeho konkurenti jsou například WordPress (na němž běží i PCLife.cz) či Joomla. Drupal stejně jako jmenované systémy je zcela zdarma a nainstalovat jej můžeme na vlastní počítač (localhost) či na hosting. K provozu Drupalu nejsou potřeba ani žádné extra požadavky, postačí prakticky jakýkoli webový prohlížeč pro administraci. Aktuální verzi Drupalu si lze stáhnout z oficiálního webu včetně české lokalizace. K dispozici je také velice rozsáhlá dokumentace a na českém komunitním webu Drupal.cz najdeme spoustu návodů, prezentací a videí k provozu systému.

Stažení Drupalu z oficiálního webu

Stažení Drupalu z oficiálního webu

Zajímavostí je, že Drupal nabízí například i Microsoft v rámci svého Web Installeru. Přesněji řečeno nabízí Acquia Drupal.

Instalace

Stažený Drupal rozbalíme do složky, kde bude umístěn náš web, tedy v případě hostingu pomocí FTP. Pro přenos souborů na FTP server lze použít například program FileZilla či známý Total Commander či jiný souborový správce, postačí i např. Průzkumník ve Windows.

Nahraný Drupal na hostingu přes FTP

Nahraný Drupal na hostingu přes FTP

Jakmile je zkopírováno, stačí v prohlížeči zadat adresu hostingu, resp. localhostu se souborem install.php a spustí se webová instalace. Průvodce instalací se zeptá na databázi, lokalizaci a některé další parametry. Databázi je nutno mít již vytvořenou na počítači nebo na hostingu. Bez ní nemůže být Drupal instalován. Podporuje MySQL i PostgreSQL databáze. Nebudeme se zde zabývat tvorbou ani správou databází, předpokládáme existenci vhodné databáze. Ještě je nutné zadat správné uživatelské jméno a heslo pro přístup k administraci Drupalu.

Základní administrace

Po instalaci můžeme rovnou vstoupit do webového rozhraní k administraci. To nabízí takřka veškerou funkcionalitu Drupalu. Nyní si představíme, co vše právě zde Drupal nabízí.

Základem Drupalu je webová administrace nabízející vše

Základem Drupalu je webová administrace nabízející vše

Zde je dostupné vše pro tvorbu webu – od správy modulů, vzhledu, nastavení adres, jednotlivých prvků webu i obsahu. Základem tvorby webu v Drupalu jsou tzv. bloky, které tvoří jednotlivé součásti stránek. Blok je zkrátka prvek, jako například menu, panely, hlavní obsah, zápatí a další součásti stránky.

Web pomocí Drupal lze tvořit snadno pomocí jednotlivých bloků. Co se týče vzhledu, pro Drupal jsou dostupné stovky bezplatných i placených šablon, které jednoduše nainstalujeme a nastavíme poté jako výchozí. Šablony vzhledu lze najít na nejrůznějších webech a také na oficiálním webu Drupalu Theme Project, kde je k dispozici více než 1000 vzhledů. Vybrat si můžete dle libosti a potřeb pro daný web. Jiné šablony použijete například pro magazín, jinou pro blog a jinou pro firemní web. Instalace vzhledu probhá v rozhraní v nabídce Vzhled, kde stačí zadat URL adresu vzhledu k instalaci.

Vzhledy pro web nainstalované v Drupalu

Vzhledy pro web nainstalované v Drupalu

Je možné mít instalováno několik vzhledů (šablon), jedna je vždy nastavena jako výchozí pro web. Je tak možno snadno možno přepínat mezi vzhledy. Instalace nové šablony je též snadná, stačí zadat URL adresu.

Instalace nové šablony vzhledu z URL či souboru

Instalace nové šablony vzhledu z URL či souboru

Nastavujeme vzhled webu

Pokud jsme vybrali šablony, každá má svá nastavení. Mnohé z nich umožní snadno měnit barevné schéma bez nutnosti znalosti CSS stylů. K tomu je třeba mít instalovaný a povolený modul Color. O modulech bude ještě řeč.

U šablon lze nastavovat vlastní barevné schéma dle libosti

U šablon lze nastavovat vlastní barevné schéma dle libosti

Jak bylo zmíněno, základem webu jsou bloky. Právě zde nastavíme barvy jednotlivých bloků. Můžeme samozřejmě i přímo v kódu pomocí souboru style.css, který se nachází ve složce s webem s daným vzhledem. Kromě barev lze nastavit také logo, favicon (ikonka v prohlížeči) a další parametry dané šablony. Každá má jiné možnosti.

Struktura a obsah webu

Struktura řeší rozmístění bloků a obsah webu rovněž tvoříme v administraci. Klikneme-li v administraci na položku Struktura, dostaneme nabídku bloků, menu, případně dalších prvků. Právě tvoříme strukturu našeho webu pomocí bloků.

Nastavení struktury webu, tedy bloků a dalších prvků

Nastavení struktury webu, tedy bloků a dalších prvků

Nejvíce nás budou zajímat položky Bloky a Menu. Právě ty nastavují základní strukturu vytvářeného webu. Bloky můžeme přidávat, přesouvat a nechat si zobrazit jejich rozložení s danou šablonou vzhledu.

Nastavení bloků webu, jejich přesouvání do regionů

Nastavení bloků webu, jejich přesouvání do regionů

Volba Demonstrovat regiony pro bloky zobrazí rozmístění jednotlivých regionů a bloků na stránce. Bohužel není možné je vizuálně přesouvat. To řešíme přímo v menu, kdy přesouváme bloky do regionů.

Demonstrace rozmístění bloků na stránce

Demonstrace rozmístění bloků na stránce

Takto si lze pohrát s rozmístěním bloků na stránce. Další nastavení vzhledu však je nutno řešit přímo pomocí CSS, tomu se nevyhneme. V souboru style.css nastavujeme vzhled jednotlivých prvků a soubor colors.css umožní nastavit barvy (pokud to neumí šablona, viz obrázek výše). Tyto soubory jsou umístěny ve složce s webem.

Vsuvka pro pokročilé – jak přidat nový region

Pokud potřebujeme na stránku přidat nový region, není to tak úplně jednoduché. Přímo v administraci Drupalu nelze jen tak přidat nový region. Nový region je nutno vytvořit ve dvou souborech, které jsou uloženy se vzhledem – soubor XYZ.info (kde XYZ je název vzhledu) a soubor page.tpl.php určující celkový layout stránky. Do prvního souboru zavedeme řádek nového regionu s jeho názvem. Je třeba region napsat tam, kde jej chceme logicky na stránce umístěný, tzn. například jako úplně první nahoře. V souboru page.tpl.php vložíme kód v PHP, který region zobrazuje. Viz obrázek obsahu souborů s vyznačením zápisu nového regionu do stránky.

K založení nového regionu je nutno změnit soubory se vzhledem

K založení nového regionu je nutno změnit soubory se vzhledem

Po tomto úkonu pak ještě je nutno vyčistit cache Drupalu pro aplikaci nového regionu. To provedeme na adrese http://example.com/admin/config/development/performance (example.com je doména webu).

Menu snadno a rychle i s více úrovněmi

Menu je další položkou struktury. Skoro každý web bude obsahovat nějaké menu. Buď jen hlavní, případně i například postranní nabídku. V této sekci lze spravovat jednotlivé položky menu, jejich pořadí a popisky. Položky menu propojíme odkazy na další stránky webu pomocí tzv. node (ty se tvoří automaticky)

Tvorba menu je s Drupalem snadná a rychlá

Tvorba menu je s Drupalem snadná a rychlá

Jak na obsah

Máme strukturu, ale nemáme obsah. Graficky sebelepší web bez obsahu je k ničemu. Obsah vkládáme pomocí položky Obsah v administraci. Zde máme na výběr několik druhů obsahu – článek nebo stránka.

Přidání obsahu k jednotlivým částem webu

Přidání obsahu k jednotlivým částem webu

Když zvolíme Přidat obsah, Drupal nabídne možnost přidání článku nebo stránky. Pokud máme instalovaný WYSIWYG modul, lze snadno tvořit jako v textovém editoru, jinak musíme pomocí HTML. Lze si vybrat 3 režimy obsahu:

  • plain text – pouze čistý text
  • Filtered HTML – omezené HTML pouze s několika tagy bez odkazů, tabulek či obrázků
  • Full HTML – kompletní HTML obsah včetně skriptů, obrázků, tabulek, formulářů, atd.
Vložení HTML obsahu na web

Vložení HTML obsahu na web

Po uložení se zobrazí náhled obsahu jak bude vypadat na webu, ovšem bez dané šablony. Zobrazí se dle šablony, která je nastavena pro administrační rozhraní, nikoli pro web.

Moduly Drupalu a jejich správa

Konečně se dostáváme k několikrát zmíněným modulům. Na nich stojí modularita a rozšiřitelnost Drupalu. Moduly jsou jakési samostané programy, které rozšíří možnosti webu. Například můžeme přidat modul pro newsletter, pro vizuální editor obsahu, zmíněný modul Color pro změnu barev šablon a spoustu dalších. Programátoři mají také možnost si vytvořit vlastní moduly. Moduly najdeme na oficiálním webu a jejich instalace je skoro stejná, jako u instalace vzhledu. Opět stačí instalovat z URL či stažený soubor. Správu modulů vidíme v administraci pod Moduly.

Moduly v Drupalu

Moduly v Drupalu

U každého modulu vidíme jeho stav, povolení a vazby na další moduly. To je příjemné, neboť moduly mohou ke své práci vyžadovat jiné moduly a ty můžeme rovněž snadno doinstalovat.

Instalace modulů je stejná jako u šablon vzhledu

Instalace modulů je stejná jako u šablon vzhledu

Modulů jsou k dispozici stovky a jsou jedním z pilířů Drupalu. Díky nim si můžeme instalovat potřebné moduly pro náš web, které potřebujeme pro obsah webu a jeho funkčnost. Nechybí například modul pro práci s videem, obrázky a spousta dalších možností.

Jedna z možností modulů je např. WYSIWYG editor pro obsah

Jedna z možností modulů je např. WYSIWYG editor pro obsah

Nastavení a závěr

Drupal je schopný a mocný nástroj pro tvorbu jednoduchých i rozsáhlých webů. Stojí zejména na open-source a modularitě. Poskytuje přehledné webové rozhraní ke správě webu, jeho obsahu, struktury i vzhledu. Díky Drupalu lze tvořit web skutečně efektivně a pomáhá při rozvržení až po finální úpravy. Přesto se nevyhneme editace CSS souborů, ale jejich potřeba bude poměrně minimální. Drupal se dá zvládnout v základech během den a dosáhnout tzv. Single-Day Productivity, tedy že po dni budeme schopni vytvořit něco základního a orientovat se v administraci. Drupal je mocný díky modulům, umožní tvorbu takřka jakéhokoli webu.

Na závěr se ještě podívejme na nastavení v administraci,

Nastavení Drupalu umožní konfigurovat vše

Nastavení Drupalu umožní konfigurovat vše

V nastavení najdeme vše, co Drupal umožňuje. Nastavení webu, uživatelů přistupujících do administrace, systémová nastavení, konfigurace WYSIWYG editorů, obsahu, správu automatických úloh (cron), SEO služeb až po údržbu a logy Drupalu a mnoho dalšího. Drupal je zkrátka robustní systém pro tvorbu webů, na jeho komplexní pochopení tento článek nestačí. Například nakladatelství Cpress vydalo knihy o Drupalu včetně možnosti programování modulů. Z toho je znát, že Drupal není žádný drobek, když jsou k němu kompletní knihy. Je to robustní a velký CMS systém, se kterým vytvoříte od blogu po e-shop.

Rubrika: Návody, Představení, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)