Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Ubuntu 14.04 je venku, tentokrát jako LTS s pětiletou podporou

Ubuntu 14.04

Společnost Canonical již pravidelně vydává nové verze linuxové distribuce Ubuntu v dubnu a v říjnu. Ani letošní rok není výjimkou a nová verze 14.04 Trusty Tahr je venku. Ubuntu patří k oblíbeným linuxovým distribucím nejen u nás. Každá verze nese v názvu dvě slova začínající na stejné písmeno, z nichž druhé označuje nějaké zvíře. Trusty Tahr neboli spolehlivý tahr je novou verzí. Nová verze je verzí s dlouhodobou pětiletou podporou, tedy tzv. LTS. K dispozici je verze 32bitová (pro méně než 2 GB RAM) a 64bitová.

Ubuntu je již léta oblíbenou distribucí, neboť je stále aktualizovaná a přináší stále nové funkce a řešení. Taktéž nová verze 14.04 přináší spoustu novinek. Mnohé nejsou vidět na první pohled, rozhraní zůstává takřka stejné ve srovnání s předchozí verzí. Ubuntu zlepšuje ovládání pro dotykové displeje, nabízí lepší podporu FullHD displejů. Rovněž přináší vylepšenou TRIM podporu SSD disků.

Co se rozhraní týče, stále je tu GNOME, mnoho aplikací však bylo upgradováno na GNOME 3.10 a celkově se aplikace nabízí v nových verzích, jako například Firefox či Libre Office. Kernel Ubuntu byl aktualizován na verz 3.13.0-24. Rovněž slibuje lepší výdrž baterie. Pro výkonné počítače potěší podpora nVidia Optimus k přepínání mezi 2 GPU v případě vybavení počítače 2 grafickými kartami.

Změny nejsou na první pohled nijak dramatické, nové Ubuntu vylepšuje stabilitu, přináší nové verze programů, zlepšuje podporu moderního hardwaru a menší změny v prostředí Unity. Důležitá je LTS podpora, díky tomu se může tak Ubuntu stát operačním systémem, který nasadíte na skutečně ostrý provoz jako stabilní systém. To může být nyní v době po ukončení podpory Windows XP jedno ze zajímavých řešení přechodu na jiný OS.

Jste-li uživateli Windows, může Vám aplikace Get Linux pomoci k výběru vhodné linuxové distribuce podle požadovaných účelů a potřeb.

Rubrika: Novinky.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)