Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Nové Mapy.cz konkurencí Google Maps, nabízí vlastní „Street View“ i 3D mapy

Mapy.cz

Mapy.cz jsou jednou ze služeb, které drží Seznam nad vodou. Mapy.cz jsou neustále zlepšovány a v našich podmínkách nabízí nejlepší služby. Seznam představil zimní mapy a nyní vstupují do hry panoramatické a 3D mapy. Panoramatické mapy jsou tak českou konkurencí pro Street View od Googlu a 3D mapy nabízí pohledy v různých sklonech. Již loni jsme psali, že Seznam chystá novou funkci Panorama a nyní se vše dostává do praktického použití. Přestože jsou nové Mapy.cz stále označované jako beta, rozšiřuje se pokrytí panoramatickými mapami. 3D mapy jsou zatím na cca 1 % území ČR, ale brzy poroste i toto pokrytí. Nové mapy najdete na adrese beta.mapy.czDoposud disponovaly české Mapy.cz pouze leteckou mapou, několik historickými pohledy, turistickou a zimní mapou. Ve městech nabízely také šikmé snímky jako pohled. Stále však chybělo něco jako Street View, v čemž měl Google náskok. To se však mění a Mapy.cz přináší několik zásadních nových funkcí, jako panoramatické mapy a 3D mapy. Seznam tak mapy neustále vylepšuje. Nové mapy přináší také dopravní mapu či haptické mapy pro nevidomé. Hned na úvodní stránce uvidíte nabídku dostupných forem map, která se od původních map rozrostla.

Mapy.cz v novém s rozsáhlou nabídkou map

Mapy.cz v novém s rozsáhlou nabídkou map

Kromě klasické mapy, turistické a letecké je navíc k dispozici dopravní mapa, 3D a panoramatická mapa. Právě panoramatické a 3D mapy jsou hlavním tahákem nových map.

Česká varianta Street View a 3D pohledy s naklápěním

Panoramatické mapy jsou variantou ke Street View od Googlu, tedy procházení jako v reálném pohledu. Pokrytí panoramatických map se stále rozšiřuje a pokryty jsou kromě velkých měst i mnohé obce a vedlejší silnice. Tím mohou panoramatické mapy konkurovat Street View. Pokrytí už je solidní, jak je vidět z obrázku níže.

Panoramatické mapy pokrývají již nyní značnou část ČR

Panoramatické mapy pokrývají již nyní značnou část ČR

Z pohledu je patrné, že Morava a Slezsko má lepší pokrytí než Čechy. Kromě velkých míst jsou již zmapované i mnohé vedlejší silnice a menší obce.

Panorama ve Hradci Králové

Panorama ve Hradci Králové

Panoramatické mapy však najdeme i mimo velká města, například na vedlejších cestách na Bruntálsku či Jesenicku. Tím se pokrytí blíží Street View, kde je taktéž projetý „každý kout“.

Panorama i na vedlejších cestách či v lese

Panorama i na vedlejších cestách či v lese

 Trojrozměrné mapy s naklápěním

Další metou nových map jsou 3D mapy. Ty se odlišují od panoramatických tím, že představují 3D letecký pohled. Narozdíl od šikmých snímků, které jsou na Mapy.cz standardem pro letecké mapy, nabízí 3D mapy nejen otáčení, ale rovněž naklápění pohledu. Pokrytí 3D zatím není příliš rozsáhlé, vychutnat si můžeme 3D mapy například v Brně, Kroměříži či v Kutné Hoře. To je zatím takřka vše, v budoucnu se určitě bude pokrytí rozšiřovat.

3D mapa v Kroměříži jako pohled na město

3D mapa v Kroměříži jako pohled na město

Specialitou je také režim Vyhlídkový let, kdy se pohled pomalu otáčí. Zajímavou možností 3D map je sklápění, takže se můžeme podívat na pohled z různých úhlů.

Kutná Hora v 3D mapě se sklopeným pohledem

Kutná Hora v 3D mapě se sklopeným pohledem

Například v Praze zatím není k dispozici jediný 3D pohled, ale třeba Špindlerův Mlýn či Litoměřice 3D mapu nabízí. Tyto 3D mapy jsou vlastně následovníkem šikmých snímků, které Mapy.cz nabízí již dlouho. V řadě míst se zatím musíme spokojit se šikmými snímky a režimem Panorama („Street View“).

Dopravní a haptická mapa

Mezi další možnosti nových map od Seznamu patří dopravní a haptická mapa. Dopravní mapa je velmi užitečná pro řidiče, ukazuje totiž nejrůznější omezení na silnicích, jako práce na cestě, nehody a další.

Dopravní mapy ukazují nejrůznější omezení na českých silnicích

Dopravní mapy ukazují nejrůznější omezení na českých silnicích

Specialitou jsou rovněž nabízené haptické mapy po celé ČR. Ty slouží k tisku map zejména pro nevidomé uživatele. Tisknou se na tzv. mikrokapslový papír, na němž tmavé kontury dostanou objem a jakoby „vystoupí“ na papír. Získá se tak hmatová reliefní mapa.

Haptické mapy pro mikrokapslový tisk

Haptické mapy pro mikrokapslový tisk

Mapy.cz ukazují směr vývoje mapových aplikací

Mapy.cz rozhodně jsou u nás velmi oblíbenou službou Seznamu. Novými inovacemi chtějí ukázat možnosti map a vývoje. Kromě panoramatických map ve stylu Street View nabízí i 3D mapy jsko pohledy se sklápěním, které by měly nahradit šikmé snímky. Rovněž disponují dopravní mapou a haptickou mapou. Pro české uživatele jsou stále Mapy.cz v mnoha ohledech lepší než například Google Mapy. Jedinou nevýhodou je dostupnost všech funkcí pouze v ČR.

Rubrika: Novinky, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)