Skip to content


«
»

Fotografický interaktivní atlas člověka z LF UPOL encyklopedií lidské anatomie s reálnými fotografiemi

Fotografický interaktivní atlas člověka LF UPOL

Fotografický interaktivní atlas člověka je unikátní online dílo pod záštitou Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Jedná se fotografický atlas anatomie člověka včetně výkladu teorie. Atlas je tak určen nejen studentům medicíny, ale i lékařům, kteří potřebují snadno dohledat nějakou strukturu v lidském těle. Díky týmu odborníků z LF UPOL je tak zajištěna kvalita a odbornost atlasu. Atlas přináší více než 80 kapitol v 16 okruzích, 250 unikátních fotografií struktur a také testy. Navíc lze jednotlivé kapitoly a témata stáhnout jako PDF soubor a tak můžete mít atlas stále po ruce či si jej vytisknout. Nabízí kompletní přehled topografické, soustavné i aplikované anatomie.

Atlas je více než pouhou učebnicí anatomie. Hlavní předností jsou reálné fotografie všech anatomických struktur „od hlavy až k patě“. Nechybí ani popis všech soustav a přehled klinické anatomie. Celý web je přehledný a nabízí snadno najít, co právě hledáte. Na úvodní stránce je základní menu vlevo, info o projektu a nechybí ani možnost přepnutí na anglickou verzi.

Základní info a menu anatomického atlasu LF UPOL

Základní info a menu anatomického atlasu LF UPOL

Přehledné členění na jednotlivé části odlišené barvou Vám umožní rychle najít co právě potřebujete. Klikneme-li na libovolnou část v menu, objeví se jednotlivé kapitoly dané části, zde například Krk. Mnohé kapitoly jsou nazvány latinsky a je vidět, že odbornost atlasu opravdu nechybí.

Jednotlivé kapitoly ke každé sekci jsou mnohdy v latině

Jednotlivé kapitoly ke každé sekci jsou mnohdy v latině

Zvolíme-li některou strukturu, záhy se objeví stručný, ale přitom přehledný a odborný popis struktury. Tyto informace poslouží lékařům a medikům. Rovněž se nabízí stažení dané kapitoly v PDF a příslušná fotogalerie, ke které se dostaneme níže.

Jednotlivé struktury jsou přesně a odborně popsány

Jednotlivé struktury jsou přesně a odborně popsány

Takto bychom si mohli projít všechny struktury, stále je to však pouze text a odborná učebnice, respektive popisy anatomických struktur. Hlavním tahákem atlasu jsou však fotografie.

Anatomie v reálných fotografiích

Právě ty jsou hlavním cílem a předností tohoto atlasu. Nabízí totiž místo kreslených schémat reálné fotografie všech struktur. K fotografiím se dostaneme buď z jednotlivých kapitol nebo kliknutím nahoře na položku Fotogalerie. Upozornění – fotografie jsou skutečně autentické a slabším povahám se některé obrázky nedoporučují, například rozpitvaný mozek. Nicméně i to je součást medicíny a každá struktura se bere jako běžná věc. Fotogalerie obsahuje reálné fotografie topografické i soustavné anatomie.

Fotogalerie je členěná podobně jako základní text na topografickou a soustavnou anatomii. Opět stačí vybrat libovolnou kapitolu a dostaneme se ke galerii fotografií dané struktury.

Pohled na srdce shora či do mezihrudí s odbornými popisky

Pohled na srdce shora či do mezihrudí s odbornými popisky

Ke každé fotografii nechybí ani popisky, což je hlavním smyslem atlasu, tedy popsání jednotlivých částí. U většiny struktur najdeme několik snímků, které tvoří galerii k dané kapitole. Jedná se o různé pohledy či řezy pro danou strukturu.

Galerie snímků k dané kapitole

Galerie snímků k dané kapitole

To je právě nejcennějším zdrojem tohoto díla, poskytnout reálné pohledy na dané anatomické struktury včetně popisu a různých pohledů. Nabízí se tak naprosto reálný pohled.

Testy a PDF ke stažení

Nedílnou součástí tohoto fotografického anatomického atlasu jsou také testy a PDF kapitoly ke stažení. Obojí najdeme nahoře v menu webu. Testy bohužel nejsou interaktivní, pouze nabízí možnosti a pod testem je správné řešení. Nyní je nabízeno 5 testů. Pod položkou Ke stažení se nabízí stažení PDF souborů obsahující jednotlivé kapitoly. Soubory jsou však bez fotografií, obsahují textové informace a slouží tak jako kompaktní přehled o strukturách.

Možnost stažení jednotlivých kapitol jako PDF soubory

Možnost stažení jednotlivých kapitol jako PDF soubory

Vrátíme-li s v hlavním levém menu do sekce Aplikovaná anatomie, najdeme zde několik poznámek do klinické praxe. Jsou to specifické, avšak pro lékaře cenné poznámky a údaje.

Sekce aplikované anatomie nabízí cenné poznámky pro klinickou praxi

Sekce aplikované anatomie nabízí cenné poznámky pro klinickou praxi

Fotografický interaktivní atlas člověka je cennou pomůckou nejen medikům

Tento unikátní český atlas anatomie s reálnými fotografiemi zcela jistě zaslouží pochvalu a získal mnoho i zahraničních ocenění. Je to opravdu výborný počin, který ocení lékaři a studenti medicíny a koneckonců všichni zájemci, kteří se chtějí podívat „jak to uvnitř vypadá“. Atlas je koncipován jako odborná učebnice, popisky lidem mimo medicínu moc neřeknou. O to je však atlas cennější pro ty, kteří takový přehled potřebují v praxi a ke studiu. Atlas byl zpracován za podpory grantů FRVŠ. Na webu nechybí ani odkazy na jednotlivé fakulty UPOL, všechny české lékařské fakulty a i další medicínské atlasy a projekty nejen k anatomii a také seznam použité literatury, info o autorech či přehled vývoje atlasu.

Rubrika: Představení, Recenze.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)