Skip to content


Počítačové programy

Software, neboli počítačové programy a aplikace, pro rozličné potřeby užití.

Firefox 43 nově i v 64bitové verzi

Nová verze webového prohlížeče Mozilla Firefox je opět tu. Tentokráte je hlavní změnou 64bitová verze. V nové verzi jsou některá vylepšení, jako zapnutí dotykové klávesnice při psaní či našeptávač v adresním řádku. Poměrně hodně změn je také pro vývojáře.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Počítačové programy, Tipy.

Windows 10 jsou tu, rok máte na bezplatný upgrade

Kolem Windows 10 se toho napsalo už hodně. A konečně je to tu, právě dnes 29.7. 2015 oficiálně Windows 10 vycházejí. První verze Windows, na kterou je bezplatný upgrade z předchozích. Vychází v sedmi verzích – Windows 10 budou zkrátka všude, od počítače, mobilu až po senzory. Novinkou jsou verze Education, IoT Core a Mobile Enterprise. A oblíbená plocha je zpět a k tomu spousta novinek. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Počítačové programy, Představení, Tipy.

Windows 10 v sedmi verzích, budou však všude

Nová verze Windows 10 by měla být hotová někdy na podzim 2015. Jisté však je, že Microsoft chce, aby byl nový systém univerzálně použitelný kdekoli, tedy na různých zařízení. A to včetně tabletů či minipočítačů typu RaspberryPi. Nová Windows budou tak opravdu pro všechno, nicméně vzroste počet verzí. Těch u Windows 10 je sedm. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Počítačové programy, Představení.

Firefox 38 v redesignu a „novinky“ v ESR podnikové verzi

ff38icon

Nová verze prohlížeče Mozilla Firefox 38 opět přináší spoustu novinek. Pro běžné uživatele je nejviditelnější změna nastavení prohlížeče nikoli v okně, ale jako webová stránka v záložce. Nová verze přináší také nové funkce v HTML5. Podniková verze ESR přináší konečně „novinky“, které jsou běžně k dispozici už do Firefoxu 32. A začátkem června přijde Northern Spring Release. Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy. Tagy: , .

Nový Firefox 36 a jeho zobrazení Flashe bez Flash Playeru

Mozilla uvolnila novou verzi webového prohlížeče Fifefox 36. Ten na první pohled nepřináší žádné významné změny – jde o opravy zabezpečení, implementaci nových prvků HTML5 či lokalizace do uzbečtiny. Významnější novinkou je plná podpora protokolu HTTP/2 s lepším zabezpečením či například možnost synchronizace připnutých dlaždic na domovské stránce. Na Flash hodlá jít i bez Flash Playeru. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Počítačové programy.

Vivaldi možnou budoucností Opery, tedy nový prohlížeč

Vivaldi neznamená již pouze jméno světoznámého hudebního skladatele, ale představuje nový prohlížeč. Ten má být budoucností pro prohlížeč Opera, který po přechodu k jádru Chromium ztratil svou pověst robustní aplikace s mnoha přidanými funkcemi navíc. Vivaldi vyvíjí tvůrci Opery a chtějí navrátit prohlížeč do podoby, jak byla Opera před verzí 15. Využivá jádro Blink a JS V8. Cílem je navrácení tváře Opery, jak ji znali uživatelé dříve. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn již v betaverzi ke stažení, finálně vyjde 23. října

Rozšířená a oblíbená linuxová distribuce Ubuntu vyjde v další verzi se železnou pravidelností opět v říjnu. Přesněji 23. října, ale už nyní je k dispozici první betaverze ke stažení, kterou Canonical, stojící za vývojem distribuce, uvolnil. Nové Ubuntu 14.10 s názvem Utopic Unicorn si tak můžete vyzkoušet už nyní, stáhnout si můžete 32bitovou i 64bitovou verzi jako ISO obrazy. V žádném případě nedoporučujeme nasazení coby hlavní OS, Ubuntu 14.04 LTS je nyní verzí s dlouhodobou podporou (LTS). Pokračování »

Rubrika: Novinky, Počítačové programy. Tagy: , , , .

Profesionální DTP nástroj zdarma má jméno Scribus

Scribus

Pokud potřebujete vytvářet skutečně profesionální tiskoviny a textový editor typu Writer či Word neuspokojí Vaše potřeby, pak je tu Scribus. Je v češtině a nemusíte za něj vůbec platit a je open-source. To je profesionální DTP (Desktop Publishing) nástroj k publikování, který se svými kvalitami rozhodně nemusí stydět před komerčními produkty za několik tisíc korun. Scribus je robustní multiplatformní DTP nástroj, který uspokojí i náročné požadavky. Se Scribusem nebudete mít problém se sazbou knih, časopisů a jiných tiskovin. Vše je vektorové a nabízí export do PDF, EPS i SVG. Je dostupný pro Windows, Linux, MacOS i několik dalších platforem. Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Tipy. Tagy: , .

Vyberte si linuxovou distribuci na míru potřebám, Get Linux Vám poradí

Get Linux

Pokud jste uživateli Windows, ale poohlížíte se po Linuxu, může nastat problém, jakou linuxovou distribuci zvolit. Těch jsou desítky a mnohdy ke specifickým účelům. Není tak snadné si vybrat. Get Linux je aplikací, která nabízí přehled o známých i méně známých distribucích. U každé je popis, včetně verze jádra, grafického rozhraní i země původu. Každou nabízenou distribuci si rovněž můžete přímo stáhnout a to většinou ve 32bitové i 64bitové verzi. Nechybí samozřejmě ani odkazy na domovské stránky. Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Tipy.

Maple 18 se spoustou nových funkcí, zlepšení výkonu i nové možnosti vývoje aplikací

Maple 18

Jako každý rok, tak i letos uvádí Maplesoft novou verzi svého matematicko-programátorského prostředí Maple. Spolu s MATLABem patří k nejsilnějším hráčům v oboru a nabízí prostředí pro výpočty, analýzy, modelování a programování úloh zaměřených na matematiku a její aplikace. Rozšiřuje se paleta modulů a nová verze Maple 18 nabízí stovky nových funkcí. Mezi novinky patří například tvorba kvízů, generátor fraktálů či například pokročilou analýzu časových řad. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Počítačové programy.

Jednoúčelové a snadné vypalování ISO obrazů s Active@ ISO Burner

Active@ ISO Burner

Active@ ISO Burner je naprosto jednoduchý nástroj pro vypalování ISO a IMG obrazů. Poradí si takřka se všemi vypalovacími mechanikami i disky a tak není žádný problém vypalovat na CD, DVD i Blu-Ray. Stačí zvolit soubor k vypálení a stisknout Burn – takto jednoduše program funguje. Dostupná jsou však i některá nastavení, jako např. simulace vypálení či nastavení mazání přepisovatelného média. Program je pouze pro Windows.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Počítačové programy, Tipy.

Svému počítači můžete díky Glary Utilities poskytnou účinnou pomoc

Glary Utilities

Všichni uživatelé, kteří používají denně počítač, ať již pro zábavu nebo práci vědí, že časem se bude váš operační systémem zpomalovat. Příčin může být mnoho, datová zaplněnost, viry a mnoho dalšího. Právě proto je na trhu mnoho programů, které vám dokážou účinně pomoci. Samozřejmě, že se od sebe navzájem liší mnohými funkcemi, ale v jádru vlastně řeší podobné věci. Dnes bychom vám chtěli jeden takový „medikament“ představit. Jedná se vlastně o neustále se vylepšující program, jež vám dokáže pomoci. Lze jej využívat zdarma a bez jakýchkoliv registrací apod. Pokračování »

Rubrika: Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Hlídání aktualit díky čtečce RSS nebylo nikdy jednodušší

QuiteRSS

Pokud chcete průběžně sledovat více internetových stránek, pak právě pro vás je určena RSS čtečka. Právě díky ní budete vždy přesně vědět, kdy a kolik nových článků na sledované stránce přibylo. Můžeme upřímně říci, že RSS čtečka vám dokáže významně ušetřit čas. Ve zkratce by se dalo její použití shrnout, jako emailový klient, který dokáže stahovat desítky až stovky nových článků, a následně vám je přehledně zobrazit v seznamu aplikace. Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Představení.

Tipy a triky pro Skype, o kterých možná ani nevíte

Skype

Skype, který nyní již vlastní a vyvíjí Microsoft, je velmi oblíbeným programem k textové, hlasové i obrazové komunikaci. Mnoho uživatelů jej používá pouze stylem „vytočím a volám“, ale Skype nabízí mnoho zajímavých možností, o kterých často uživatelé ani neví. Pojďme se na některé tipy pro Skype podívat. Program si tak snadno upravíme k obrazu svému v řadě různých nastavení a lze i vyřešit problémy se zvukem a obrazem či například vytvořit si vlastní překlad. Podíváme se v krátkosti i na možnosti doplňků.

Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Tipy.

Snadné měření teploty procesoru s programem RealTemp

RealTemp

RealTemp je jedním z programů, který Vám pomůže odhalit teplotu procesoru. Hodí se nejen v případech, kdy máte pocit, že se CPU přehřívá. Je bez instalace, stačí rozbalit stažený ZIP soubor. Jeho prostředí tvoří v podstatě jediné okno, takže je program naprosto jednoduchý, přitom nabízí mnoho možností nastavení. Součástí ZIP archivu jsou další dva programy, které také zmíníme.

Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Tipy.

Anotujeme PDF s Adobe Readerem, nabízí plno nástrojů pro poznámky a kreslení

Adobe Reader

Prohlížeč PDF souborů Adobe Reader od tvůrců PDF formátu není asi nutné nijak představovat. Ovšem ve skutečnosti to není pouze prohlížeč. Neumí sice upravovat samotný obsah PDF, jako například Foxit Reader, nabízí však mnoho nástrojů pro zvýrazňování, anotace a nejrůznější poznámky. Ty se s dokumentem uloží jako editovatelné vrstvy. Hodí se nejen například pro zvýraznění pasáží ve smlouvách, ale třeba na poznámky do skript nebo k nejrůznějším opravám a revizím. Samozřejmě je možné text se všemi poznámkami uložit. Možnou jedinou nevýhodou je fakt, že se v jiných programech tyto anotace nemusí vůbec zobrazit či se zobrazí chybně.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Čtečka elektronických knih od Adobe a k tomu klenoty literatury ke stažení

Adobe Digital Editions 2

Adobe již před časem pochopil, že pouze PDF již ke čtení nestačí a svou nabídku rozšířil o program pro čtení elektronických knih Adobe Digital Editions. Programů ke čtení e-knih je dostupných dnes plno, ale Adobe nechce zůstat stranou a mnozí tento program ani neznají. Není sice k dispozici v češtině, ale jen anglicky či jiném jazyce a podporuje jen formát EPUB, ale sází na naprosto snadné ovládání a správu e-knih. Kromě EPUB souborů si poradí i s běžnými PDF soubory. Jako zajímavý bonus přidává na webu možnost stažení několika originálních kompletních knih klasické literatury. Aplikace je dostupná pro Windows a MacOS.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Počítačové programy, Představení. Tagy: .

Žádný archiv Vás nezaskočí s programem Bandizip

Bandizip

Pro práci s archivy neboli komprimovanými soubory v různých formátech existuje mnoho programů. Bandizip patří k těm poměrně novým, avšak nezaostává kvalitou a funkcemi, ba naopak. Je schopným konkurentem nejen například pro známý 7-Zip, ale také v mnoha ohledech je rovnocenný pro placený WinZip. Bandizip s Vámi mluví česky, má přehledné rozhraní s velkými ikonami a k dispozici je pro Windows a MacOS. Dostupná je také verze portable, tedy bez instalace. prakticky žádný formát archivu ho nezaskočí, poradí si hravě s ISO obrazy a využívá vícejádrových procesorů. Náročnější uživatelé ocení možnosti zašifrování archivů 256bitovým AES šifrováním a rozdělování archivů.

Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Recenze.

Snadné a rychlé přehrávání hudby a videa

KM Player

Tento přehrávač patří stále mezi nejoblíbenější multimediální přehrávače. Nabízí výborné vlastnosti, jako například je schopnost přehrát snad cokoliv díky silným interním kodekům nebo možnost nastavit si program do nejmenších podrobností dle přání uživatele. Je vhodným pomocníkem jak pro začínající, tak i pro pokročilé uživatele. Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy.

Kalkules nabízí mnohem více než náhradu Kalkulačky ve Windows

Kalkules

Nestačí Vám k výpočtům kalkulačka ve Windows? Pak je třeba se rozhlédnout po nějaké vhodnější. Jednou z nich je Kalkules, program slovenského autora, takže se nemusíte bát angličtiny. Nabízí výpočty v reálných i komplexních číslech, vykreslování grafů funkcí o jedné proměnné, statistickou analýzu, umí řešit kvadratické rovnice či trojčlenku, výpočty z teorie pravděpodobnosti a obsahuje i konvertor jednotek. Je k dispozici v češtině a dalších jazycích. Je nabízen ve formě instalačního souboru i portable verze jako ZIP soubor.

Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Tipy.

Jednoduchý odstraňovač malwaru od Microsoftu s aktualizací každý měsíc

Microsoft Malicious Removal Tool (MRT)

Microsoft na poli bezpečnosti nabízí spoustu programů. Počínaje vlastním antivirem Microsoft Security Essentials, který je již ve čtvrté verzi, přes analýzu zabezpečení Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA) až po řešení Forefront pro velké sítě. Kromě zmíněných nabízí také jednoduchý odstraňovač malwaru, v české verzi poměrně složitě nazván Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru. Aktualizuje se každý měsíc přes Windows Update. Umí však odstranit pouze aktivní běžící škodlivý software.

Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Rozmístěte si okna na své ploše přehledně a účelně

WinSplit Revolution

Mnoho lidí potřebuje při práci na počítači pracovat ve více oknech najednou. V dnešní době již mnohé monitory tyto funkce dovolují, a tak máme možnost okna umístit vedle sebe a výrazně tak zrychlit svoji práci. Dneska bychom vám chtěli představit jeden z nich, který vás jistě nadchne, tak jako nás. Rozhodně stojí přinejmenším za vyzkoušení. Nyní bychom vám chtěli o tomto programu říci trochu bližší informace, abyste si mohli sami udělat představu. Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Tipy.

Starší střílečka Space Fight 2 nejen k zahnání nudy

Space Fight 2

S rozvojem webových her, ať již na bázi Adobe Flash, Silverlight či HTML5 se pomalu vytrácejí klasické offline hry. Kromě rozsáhlých moderních her, zabírajících několik GB místa, většinou uživatel sáhne po webové hře. Avšak klasická hra Space Fight 2 z dílny Ceneon Games má co nabídnout. Neoslní realistickou 3D grafikou, ale má dobrou hratelnost na kratší i delší chvíle. Navíc je kompletně v češtině.

Pokračování »

Rubrika: Ostatní, Počítačové programy, Představení.

Jak na jednorázovou antivirovou kontrolu s nástrojem McAfee Stinger

McAfee Stinger

Jednorázové antiviry mají v podstatě jediný účel – kontrolu a odstranění vybraných virů z počítače. Nenabízí většinou žádné další možnosti a proti běžným antivirům chybí zejména kontrola v reálném čase. Jedním z takových nástrojů je Stinger od společnosti McAfee. Nástroj je dostupný pro Windows ve 32bitové i 64bitové verzi. Nemusí se ani instalovat, stačí spustit stažený soubor. Umí detekovat a odstranit více než 6000 virů.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Profesionální pomocník pro mixování hudby, který je určen i amatérům

Virtual DJ

Tento oblíbený program vám dovoluje vžít se do role DJ a roztočit si virtuálně ve svém počítači mixážní pult. Na něj můžete umísťovat různý počet skladeb, s nimiž lze poté provádět nejrůznější operace počínaje přehráváním, jdoucí přes změny hlasitosti, přidávání smyček, efektů a samplů, až po scratchování. Pro úspěšné spuštění programu v počítači, je nutné se zdarma zaregistrovat. To je však pouhá banalita, neboť domácí verze je zcela zdarma. Na váš email bude poté odeslána autorizační zpráva, přes kterou registraci zakončíte. Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Tipy.