Skip to content


Bezpečnost

Bezpečnost a zabezpečení počítače (antivirové programy), programů a obecně i dat ve vašem počítači nebo na internetu. Tipy, návody a informace o zabezpečení informací i na přenosných USB discích a médiích; ochrana před viry a škodlivými kódy.

Stručný návod jak poznat podvodné a zavirované emaily

Virus leze z e-mailu

V poslední době se množí podvodné e-mailové zprávy, které jsou doručovány i do Česka. Co je horší, útočníci se již naučili česky, či používají překladače do té míry efektivně, že text zprávy je tak dobrý, že na první letmý pohled podvodný e-mail nerozpoznáme. Přicházíme tedy s návodem, jak na to.

Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost. Tagy: .

Microsoft společně s IBM opravil chybu ve Windows starou 19 let

Chyba, která existuje ve Windows již 19 let, byla opravena. Jedná se o bezpečnostní chybu webového prohlížeče Internet Explorer, která se vyskytla již ve verzi 3.0. Tudíž tento problém byl přítomen již ve Windows 95. Po 19 letech je chyba opravena, bohužel opravy se nedočkají uživatelé Windows XP, jejichž podpora skončila letos v dubnu. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Novinky. Tagy: , , , , .

Na Internet anonymně s routerem Anonabox čtvrté generace

Znáte-li či využiváte program Tor, který umožňuje skrytí IP a dalších identifikací vašeho zařízení při pohybu na Internetu, pak zpozorněte. Je tu hardwarový router Anonabox, který jednoduše připojíte ke svému běžnému routeru. Anonabox je malý bezdrátový router, který automaticky šifruje přenášená data a posílá je přes Tor síť. Tím je zajištěna (skoro) 100% anonymita při procházení Internetem. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Novinky, Ostatní, Tipy.

Google bude snižovat rank webům bez HTTPS, chce prosadit vyšší bezpečnost

V rámci bezpečnosti na Internetu a spolehlivého přenosu dat se Google rozhodl k zajímavému kroku. Doposud pro hodnocení (rank) webu mělo minimální váhu to, zda je web provozován se zabezpečeným certifikátem a tudíž  s protokolem HTTPS. To se má změnit a Google snižuje webům bez certifikátů celkové hodnocení při hledání. Chce tak přimět webové vývojáře k používání protokolu TLS pro zabezpečený přenos. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Novinky.

Antivir pro Linux není tak úplně zbytečný, jedním z nich je ClamTk

linuxvir

V podvědomí uživatelů je zakotvena velmi jednoduchá rovnice linux = žádné viry. Je to však pravda a skutečně je linuxové prostředí naprosto bezpečné? Je i není. Nikdo a nic není bez chyby a zabezpečení nikdy není stoprocentní. Pravdou sice je, že drtivá většina virů, malware, spyware a jiné počítačové havěti se na Linuxu ani nespustí. Přesto existují antivirová řešení pro Linux, i když jsou samozřejmě oproti Windows v minoritním zastoupení. Jedním z takových antivirů je ClamTk, což je de facto GUI pro Linux k antiviru ClamAV. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Tipy.

Microsoft vydal aktualizaci pro Windows XP upozorňující na jejich konec

Konec Windows XP

To, že 8. dubna 2014 pro Microsoft přestane vlastně Windows XP existovat, se ví už více než rok. Nyní se toto datum nevyhnutelně blíží a Microsoft v rámci březnových aktualizací vydal drobnou aktualizaci, která bude jednou měsíčně uživatele upozorňovat na ukončení veškeré podpory Windows XP. Hláška se dá vypnout. Systém bude však samozřejmě fungovat i po ukončení podpory. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Novinky.

Facebook od začátku srpna zabezpečený pomocí HTTPS protokolu pro všechny

Facebook je často kritizován za špatné zabezpečení. Mnohdy si však za to uživatelé mohou sami, tím, co na sociální síti sdílejí a co tam vloží. Nicméně Facebook posiluje zabezpečení a nabízí od začátku srpna pro přístup zabezpečený protokol HTTPS. Cílem je poskytnutí šifrovaného přenosu dat standardně pro všechny uživatele. Dosud byla možnost zapnutí HTTPS volitelná, nyní ji Facebook nabízí okamžitě jako výchozí již při přihlášení a pro veškerý pohyb na síti. Facebook uvedl, že si možnost povolila asi třetina uživatelů, teď ji mají výchozí všichni.

Na Facebook již jen s HTTPS a certifikátem s RSA klíčem

Na Facebook již jen s HTTPS a certifikátem s RSA klíčem

HTTPS je zabezpečená verze protokolu HTTP, který se standardně na webu používá. Facebook bude používat protokol TLS spolu se 128bitovým šifrováním RC4 a certifikát se 1024bitovým klíčem RSA. Do konce roku by se mělo zabezpečení ještě posílit a přejít na 2048bitový klíč. Každopádně je výchozí nastavení HTTPS dobrým krokem pro posílení zabezpečení.

Rubrika: Bezpečnost, Novinky.

Nebezpečný ransomware se objevil také v mobilech, napadá Android

Nedávno odhalila společnost Symantec, která se zabývá otázkou softwarového zabezpečení, první ransomwaru v mobilním zařízení. Ransomware napadá operační systém Android a jmenuje se Android.Fakedefender. Ten zablokuje mobil a dožaduje se zakoupení falešného antiviru, který odstraní (neexistující hrozby). Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Novinky.

Jednoduchý odstraňovač malwaru od Microsoftu s aktualizací každý měsíc

Microsoft Malicious Removal Tool (MRT)

Microsoft na poli bezpečnosti nabízí spoustu programů. Počínaje vlastním antivirem Microsoft Security Essentials, který je již ve čtvrté verzi, přes analýzu zabezpečení Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA) až po řešení Forefront pro velké sítě. Kromě zmíněných nabízí také jednoduchý odstraňovač malwaru, v české verzi poměrně složitě nazván Nástroj pro odstranění škodlivého softwaru. Aktualizuje se každý měsíc přes Windows Update. Umí však odstranit pouze aktivní běžící škodlivý software.

Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Agerit nabízí online test zabezpečení počítače včetně simulace viru

agerit

Společnost Agerit, s.r.o. nabízí uživatelům zcela zdarma online test zabezpečení počítače. Jelikož se společnost zabývá počítačovými sítěmi a jejich zabezpečením, lze test považovat za důvěryhodný. Je rozdělen do 3 kategorií – obecný test portů, test pro ochranu proti trojským koňům a simulace stažení viru. Vše česky, bez jakékoli instalace doplňků a výsledek testu je možné odeslat e-mailem. Testy netrvají déle než minutu.

Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Ostatní, Tipy.

Řešení zabezpečení Windows pro celou síť s bezplatným MS Baseline Security Analyzer

mbsa

Nástroj Microsoft Baseline Security Analyzer (dále jen MBSA) umožní řešit problémy se zabezpečením operačního systému Windows a dalších programů od Microsoftu. Nabídne možnost skenování zabezpečení místního i vzdáleného počítače či skupiny počítačů v síti LAN. Postará se nejen o zabezpečení Windows, ale také SQL či IIS Serveru a správu aktuálního stavu aktualizací systému, služeb a účtů. Je k dispozici ve 4 jazycích pro 32bitové i 64bitové verze Windows 2000 a novější. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Návody, Ostatní, Počítačové programy.

Zabezpečte si svůj počítač díky profesionálnímu firewallu TinyWall

TinyWall

Zabezpečení počítače by mělo být hlavní prioritou každého uživatele, zvláště surfujete-li často na internetových stránkách či stahuje velké množství souborů. V první řadě by měl být součástí počítače antivirový program, který se postará o obranu systému před nebezpečným softwarem, jakožto i před infekčními soubory, jež mohou být staženy či obsaženy v příchozí poště. Doporučuje se však mít ještě sekundární zabezpečení, v podobě firewallu, jež dokáže zabezpečit příchozí a odchozí procesy. Budete mít díky němu podrobné informace o všech vzdálených připojeních, které se snaží připojit k počítači nebo naopak, odchozí procesy z něj. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Počítačové programy, Recenze.

Bezplatné antivirové řešení naleznete v programu AVG Anti-Virus Free

AVG Anti-Virus Free

Mnoho antivirových programů slibuje nejlepší ochranu pro váš počítač, ale jak si můžete být jejich bezpečností jisti? Dnešní doba nabízí těchto programů opravdu velké množství, a tak bychom vám chtěli přinést několik zajímavých informací o jednom z nich. Používá jej více než osmdesát milionů uživatelů po celém světě a slibuje vám, že váš počítač ochrání před nebezpečnými viry a spywarem. Přečtěte si o tomto antivirovém programu více. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Počítačové programy, Recenze.

Ochrana počítače pomocí funkce DEP ve Windows

Systém MS Windows nabízí ochranu před spuštěním škodlivého kódu v paměti nazvanou DEP (Data Execution Prevention) neboli Zabránění spuštění dat. Tato funkce sdělí procesoru, aby označil všechna místa v paměti jako nespustitelná pokud neobsahují výlučně spustitelný kód. Podívejme se na možnost nastavení DEP. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Návody, Ostatní, Tipy.

Nejen více IP adres s protokolem IPv6

Již dlouho se předpovídá, že jednou skutečně dojdou současné adresy, tedy IPv4 a bude se muset globálně přejít na IPv6. Nová verze IP protokolu nabídne nejen daleko více adresovatelných IP adres, ale také vyšší zabezpečení. Co vše přináší IPv6 a jak se nové adresy adresují oproti IPv4? Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Ostatní, Tipy.

Jak obnovit stav Windows pomocí Obnovení systému

Obnovení systému
Již od verze Windows 2000 je v tomto operačním systému k dispozici velmi užitečný nástroj Obnovení systému. Je založen na obnovení systému pomocí tzv. bodů obnovení, což je vlastně uložená funkční konfigurace systému. Tyto body si Windows vytváří sám (dle pravidel zmíněných v textu) či můžeme bod vytvořit ručně. Díky Obnovení systému tak můžeme vrátit stav nastavení Windows do funkční konfigurace. Předpokladem použití nástroje je funkční systém samotný. Obnovení systému neovlivní dokumenty a jiné osobní soubory, jedná se pouze o obnovu systémové konfigurace. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Návody, Počítačové programy, Tipy.

Účinně ochránit svůj počítač můžete i kvalitním firewallem

Comodo Firewall

Pokud byste si rádi zvýšili ochranu svého počítače před internetovými útoky, pak je na místě popřemýšlet o instalaci firewallu. Díky němu můžete předejít mnoha nepříjemným situacím, spojených s infiltrací nejenom trojských koní, ale také hackerů, kteří by mohli váš počítač zneužít. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Představení.

Anonymní surfování i anonymní provoz serveru prostřednictvím TORu

Tor

V dnešní době je možné sledovat kohokoliv a díky mnohým vládním nařízením je i nemožné sdílet ilegální obsah na internetu, natož ho nabízet k volnému stažení na serveru. Existuje ovšem Proxy nástroj, který zajistí absolutní anonymitu, TOR.

Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Návody, Představení.

Postup při zjištění, že někdo vytvořil Facebook účet, který vypadá jako účet uživatele

Zneužití základních informací na sociální síti Facebook není příjemná záležitost, ale bohužel to riskuje mnoho lidí při neopatrném zadávání citlivých údajů. V dnešní době lze často narazit na účty, které se tváří jako naše, ale naše nejsou. Jak postupovat při tomto odhalení je popsáno v článku.

Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Návody, Ostatní.

Firewall Guide – webový průvodce nejen o firewallech

Webový server Firewallguide.com je cenným zdrojem informací nejen ohledně firewallů, jak napovídá název, ale celkově o bezpečnostní strategii a aktuálních trendech a rizikách. Jedná se o průvodce zaměřeného na počítačovou bezpečnost na různých úrovních.

Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost.

Chraňte svůj počítač za pomocí Microsoft Security Essentials

Microsoft Security Essentials

Tento zdarma dostupný bezpečnostní produkt je určen pro domácí uživatele legální licence systému Windows. Nabízí ochranu proti virům, spywaru i dalším typům malwaru.

Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Počítačové programy.