Skip to content


Představení

Pravidelně vám představujeme počítačové programy, mobilní aplikace, nebo třeba webové služby, které jsou hodny pozornosti, jsou zajímavé i užitečné.

Ubuntu 15.10 v novém jádře Linuxu, ale změny nevelké

Se železnou pravidelností v dubnu a v říjnu vycházejí nové verze dnes snad nejpopulárnější linuxové distribuce Ubuntu. Právě 22.10. 2015 vyšla finální verze 15.10 Wily Werewolf (Mazaný vlkodlak). Tentokráte přichází Ubuntu především s novým linuxovým jádrem (kernel) 4.2 a spousta aplikací je aktualizováno, včetně například balíku LibreOffice na verzi 5.0.2 či nejnovější Firefox. Aktualizovány jsou i další odnože Ubuntu, mezi které patří Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu a Ubuntu MATE nebo čínská distribuce Ubuntu Kylin. Verze 15.10 není LTS, tedy s dlouhou pětiletou podporou, další „el-té-eska“ bude až jarní 16.04.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Představení.

Průlom a budoucnost pamětí může být 3D XPoint

Paměť, její kapacita a zejména rychlost, je jedním z určujících prvků výkonu celého počítače (mobilu, tabletu, apod.). Nová technologie pamětí XPoint, na níž pracují společně firmy Intel a Micron, může znamenat v blízké budoucnosti zásadní průlom výkonu a rychlosti paměti. Jedná se v podstatě o největší skok od uvedení NAND Flash v roce 1989. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Představení.

Windows 10 jsou tu, rok máte na bezplatný upgrade

Kolem Windows 10 se toho napsalo už hodně. A konečně je to tu, právě dnes 29.7. 2015 oficiálně Windows 10 vycházejí. První verze Windows, na kterou je bezplatný upgrade z předchozích. Vychází v sedmi verzích – Windows 10 budou zkrátka všude, od počítače, mobilu až po senzory. Novinkou jsou verze Education, IoT Core a Mobile Enterprise. A oblíbená plocha je zpět a k tomu spousta novinek. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Počítačové programy, Představení, Tipy.

Open-source formát MP5 pro 3D tisk

MP5 nemá navzdory názvu nic společného se zvukem, jak by se mohlo zdát díky MP3 a MP4. Jde o otevřený open-source formát pro 3D tisk, za nímž stojí britská společnost MyMiniFactory. Cílem je vytvoření nezávislého, otevřeného formátu pro 3D tisk a vizualizace, který má několik základů, které by mohly být standardem v této oblasti. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Představení.

Windows 10 v sedmi verzích, budou však všude

Nová verze Windows 10 by měla být hotová někdy na podzim 2015. Jisté však je, že Microsoft chce, aby byl nový systém univerzálně použitelný kdekoli, tedy na různých zařízení. A to včetně tabletů či minipočítačů typu RaspberryPi. Nová Windows budou tak opravdu pro všechno, nicméně vzroste počet verzí. Těch u Windows 10 je sedm. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Počítačové programy, Představení.

Microsoft ukázal Windows 10, jeden systém pro všechna zařízení, Start se vrací

Microsoft dnes předvedl svou novou verzi operačního systému Windows na tiskové konferenci, o níž se již vědělo předem. Windows 9 nebudou, ale rovnou Windows 10. Microsoft ukázal strategii „One product family, One platform, One store“, tedy jeden systém pro všechna zařízení. Windows 10 se mají stát následníky Windows 8, která v mnohém sklidila kritika integrací Modern UI. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Představení.

Smartphone Raven s Androidem ve stylu pevné linky je unikátním českým počinem

Vypadá jako pevná linka, běží v něm Android a představili jej Češi. To je Raven, nový smartphone ve stylu klasické pevné linky i se sluchátkem. Výrobcem tohoto zařízení je česká společnost Jablocom známá svým mobilem taktéž ve stylu pevné linky. Tentokrát jde dále a představila smartphone s Androidem, který se výbavou a funkcemi neliší od konkurence. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Představení, Tipy. Tagy: , .

Online LaTeX editor writeLaTeX se sdílením, nahráváním souborů, šablon i verzováním

writelatex

Online editor writeLaTeX je plně použitelný TeX systém pro publikace odborných publikací bez nutnosti cokoli instalovat. Disponuje automatickým generováním PDF, sdílením ke spolupráci, správu verzí či online publikování a ukládání vlastních projektů. Nechybí profesionální publikační šablony. Některé funkce pouze po přihlášení. Jedinou nevýhodou je nutnost se vyznat v TeX kódu, téměř vše je nutné napsat, není to stylem například vizuálního editoru LyX. Pokračování »

Rubrika: Návody, Představení, Tipy.

Windows 9 představí Microsoft již koncem září na tiskovce, Cortana a Start na scéně

Následníka Windows 8, potažmo 8.1 představí Microsoft patrně již 30. září na tiskové konferenci. O nové verzi Windows 9 (Threshold) se již dlouho diskutuje, zda překoná nepříliš oblíbená Windows 8, která přišly se zcela novým Modern UI (Metro) rozhraním a zcela změnila zažité zvyky uživatelů Windows. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Představení.

Mapy.cz spuštěny v novém se všemi novinkami i funkcemi původních map

mapycz

Mapy.cz byly spuštěny naostro ve své nové verzi, o které jsme již psali nedávno. Delší dobu byly nové mapy v betaverzi, teď na adrese Mapy.cz najdeme plně funkční novou verzi. Ta nabízí všechny funkce nových map i funkce z původní verze, jako fotografie v mapě. Například tato funkce nebyla do betaverze implementována. V ČR jsou nové Mapy.cz velmi silným konkurentem Googlu, neboť nabízí své vlastní „Street View“ coby funkci Panorama a také 3D pohledy s možností sklápění a virtuálního letu. Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.

Profesionální DTP nástroj zdarma má jméno Scribus

Scribus

Pokud potřebujete vytvářet skutečně profesionální tiskoviny a textový editor typu Writer či Word neuspokojí Vaše potřeby, pak je tu Scribus. Je v češtině a nemusíte za něj vůbec platit a je open-source. To je profesionální DTP (Desktop Publishing) nástroj k publikování, který se svými kvalitami rozhodně nemusí stydět před komerčními produkty za několik tisíc korun. Scribus je robustní multiplatformní DTP nástroj, který uspokojí i náročné požadavky. Se Scribusem nebudete mít problém se sazbou knih, časopisů a jiných tiskovin. Vše je vektorové a nabízí export do PDF, EPS i SVG. Je dostupný pro Windows, Linux, MacOS i několik dalších platforem. Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Tipy. Tagy: , .

Nové Mapy.cz konkurencí Google Maps, nabízí vlastní „Street View“ i 3D mapy

Mapy.cz

Mapy.cz jsou jednou ze služeb, které drží Seznam nad vodou. Mapy.cz jsou neustále zlepšovány a v našich podmínkách nabízí nejlepší služby. Seznam představil zimní mapy a nyní vstupují do hry panoramatické a 3D mapy. Panoramatické mapy jsou tak českou konkurencí pro Street View od Googlu a 3D mapy nabízí pohledy v různých sklonech. Již loni jsme psali, že Seznam chystá novou funkci Panorama a nyní se vše dostává do praktického použití. Přestože jsou nové Mapy.cz stále označované jako beta, rozšiřuje se pokrytí panoramatickými mapami. 3D mapy jsou zatím na cca 1 % území ČR, ale brzy poroste i toto pokrytí. Nové mapy najdete na adrese beta.mapy.cz Pokračování »

Rubrika: Novinky, Představení.

Vyberte si linuxovou distribuci na míru potřebám, Get Linux Vám poradí

Get Linux

Pokud jste uživateli Windows, ale poohlížíte se po Linuxu, může nastat problém, jakou linuxovou distribuci zvolit. Těch jsou desítky a mnohdy ke specifickým účelům. Není tak snadné si vybrat. Get Linux je aplikací, která nabízí přehled o známých i méně známých distribucích. U každé je popis, včetně verze jádra, grafického rozhraní i země původu. Každou nabízenou distribuci si rovněž můžete přímo stáhnout a to většinou ve 32bitové i 64bitové verzi. Nechybí samozřejmě ani odkazy na domovské stránky. Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Tipy.

S mobilním Sejfem zaplatíte parkování, MHD i pojištění na výlet a slevy k tomu

Sejf

Aplikace Sejf je velmi podobná konkurenční službě Mobito. Obojí je zaměřeno na platby drobných částek. Drobné bezhotovostní platby tak snadno realizujete za použití smartphonu. Své peníze díky aplikaci Sejf máte opravdu jako v sejfu a kdykoli je můžete použít. Sejf je k dispozici uživatelům iOS 5 a novější, stejně jako pro smartphony s Androidem 2.3 a novější verze, stažení je zdarma. Už nikdy nošení mincí po kapsách, je tu mobilní Sejf. Navrženo pro české uživatele a vše je samozřejmě plně v češtině. Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.

České peníze přináší vše o našich platidlech a jejich bezpečnosti do mobilu i tabletu

České peníze
Ojedinělá aplikace České peníze, kterou vydala přímo Česká národní banka (dále jen ČNB) je zaměřena na ochranu českých platidel. Jejím smyslem je ukázat veškeré ochranné prvky mincí a bankovek, včetně využití akcelerometru, osvícení UV světlem a další metody. Aplikace je dostupná jak pro mobily, tak pro tablety s Windows 8. Mobilní verze je k mání pro Android a iOS, verze pro Windows Phone není. Rozšířená tabletová verze navíc nabízí kurzovní lístek a kalkulačku. Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.

Microsoft uvádí TypeScript coby svůj lepší JavaScript a je odpovědí na Google Dart

TypeScript

To, že Microsoft vyvíjí jazyky rodiny .NET (nejznámější je patrně C#), pro většinu uživatelů asi nebude překvapením. Microsoft se nyní pustil do vývoje nového jazyka TypeScript, který má přinést plně objektový model s třídami pro JavaScript. Právě klasický JS je spoustou vývojářů označovaný jako těžkopádný a nerobustní. TypeScript je odpovědí na Google Dart, což je vlastně obdoba od Googlu, ačkoli Dart už je vyvíjen více než rok, většina vývojářů jej nezná. TypeScript od Microsoftu si lze stáhnout jako doplněk do Visual Studia 2012 nebo jako samostatný kompiler. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Představení.

Workline.cz průvodcem online služeb, aplikací, školení i práce

Workline.cz

Server Workline.cz se zaměřuje na vše, co je dostupné online. Zahrnuje nabídka online služeb a aplikací, nabízí rovněž nejrůznější webináře a školení a k tomu i práci z domova probíhající přes Internet. Workline.cz má za cíl poskytnout informace o všem co je online. V době nejrůznějších online a cloudových služeb tak přináší přehled dostupných nástrojů a práce online.

Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.

S redakčním CMS systémem Drupal postavíte jakýkoli web se stovkami šablon vzhledu

Drupal

Nedávno jsme publikovali článek o Weebly ke tvorbě kompletního e-shopu zdarma. Nyní se podíváme na redakční systém Drupal, se kterým můžete snadno vybudovat skoro jakýkoli web od osobního blogu pro profesionální firemní web, webový magazín či dokonce i e-shop. Předností Drupalu je jeho modularita, rozšiřitelnost a open-source řešení na bázi MySQL databáze a PHP. Navíc je dostupná plně česká lokalizace, neustále se vyvíjí a jeho administrace probíhá skrze webové rozhraní v prohlížeči. Pokračování »

Rubrika: Návody, Představení, Tipy.

Výpočet.cz Vám spočte BMI, hladinu alkoholu v krvi, velikosti oblečení a mnohem více

Výpočet.cz

Výpočet.cz je šikovná sada online nástrojů pro nejrůznější praktické výpočty. Je možno si spočítat své BMI, alkohol v krvi, čistou mzdu, kdy do důchodu či třeba velikosti oblečení. Obsahuje i jednoduchou kalkulačku pro každodenní výpočty. Předností je také aktuálnost, například výpočet čisté mzdy či nemocenské je pro rok 2014 i pro předcházející roky. Všechny výpočty lze rovněž odeslat e-mailem v HTML či prostém textu. Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.

Nejen na dovolenou zcela zdarma – virtuálně s cestovkou CKZadara se StreetView

CKZadara

Zajímavý, leč trochu kuriozní projekt je CKZadara.cz. Jedná se o web, který Vás pomocí Google StreetView zavede do nejrůznějších destinací na dovolenou a na různá zajímavá místa po celém světě. Jak je řečeno na úvodní stránce – cestování zdarma, stačí přesunout žlutého panáčka. Nemusíte hledat v mapě, přímo v nabídce jsou desítky míst. Navíc, zde funguje StreetView bez Adobe Flashe. Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.

Pinpoint od Microsoftu vám pomůže najít IT odborníky v dosahu

Microsoft Pinpoint

Microsoft Pinpoint vám umožní jednoduše najít IT odborníky a firmy dostupné v okolí, ale i kdekoli v ČR. Díky Pinpointu si můžete snadno vyhledat potřebné firmy a hledání lze omezit na určité obory, např. řešení cloud computing, aplikací, sítí, prodeje, outsourcingu a dalších oblastí. Výsledky se zobrazují na mapě s výpisem nalezených společností. Orientace je zaměřena na řešení od Microsoftu. Pokračování »

Rubrika: PR články, Představení, Tipy.

Flattr, odměňte i něco, co je zdarma

Flattr

Možností jak „zaplatit“ za něco co je zdarma není mnoho. Trochu se to i popírá. Protože, když je něco zdarma, proč za to platit. I přes to je na internetu mnoho věcí, které lidé dělají a tvoří bez nároku na odměnu. Když je ale drobně odměníme, je to potěší a budou své „hobby“ dělat s větší chutí. A nebo je prostě můžeme chtít odměnit, jako výraz díků. I z toho důvodu je zde poměrně nová služba Flattr. Mohli bychom to přirovnat k tlačítku „Like“ na Facebooku, jen s malou dávnou finanční odměny.

Pokračování »

Rubrika: Představení.

Na fotografie česky, online a jednoduše s Photoeditor.cz

Photoeditor.cz

Photoeditor.cz je jedním z dnes již mnoha online editorů fotografií. Nenabídne sice tak širokou škálu funkcí jako některé propracovanější, sází však na jednoduchost. Je navíc kompletně v češtině (i angličtině) a nabízí většinu základních úprav fotografií, které běžně potřebujeme. Poradí si s běžnými bitmapovými formáty, jako BMP, JPEG, PNG nebo GIF (statický). Rozhraní je jednoduché, všechny funkce editoru jsou k dispozici na liště s tlačítky. Editor nabízí také doplněk pro Internet Explorer a Firefox ke snadnému načítání obrázků z webu. Díky faktu, že Photoeditor.cz nevyužívá Adobe Flash, Javu ani HTML5, je možné jej bz problémů používat i se staršími prohlížeči nebo mobilními zařízeními.

Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.

Blippex, hledání, ve kterém máte přehled co je „in“

Blippex logo

Pokusů pojmout způsob vyhledávání poněkud odlišně zde již bylo několik. Zatím žádný z nich neslaví takový úspěch jako dosud dominující společnost s písmenem G. Nyní se ale objevil zajímavý projekt, který vám vyhledá to, co lidé hodnotí za to kvalitní. Vše přitom probíhá zcela automaticky. V tom je kouzlo a možná i budoucí úspěch.

Pokračování »

Rubrika: Představení.

Weebly je cestou ke kompletnímu e-shopu včetně domény, pro všechny bez programování

Weebly

Pokud plánujete rozjet e-shop, máte nápad i zboží, zkuste to s Weebly. Je to způsob, jak vytvořit kompletně funkční e-shop včetně propojení s PayPal peněženkou i platebními kartami. Největší výhodou je fakt, že nemusíte umět programovat webové aplikace, s Weebly si svůj e-shop rozjede každý. Základní verze se subdoménou a freehostingem je zcela zdarma, v nabídce jsou pak i placené verze hodící se pro rozsáhlé e-shopy. Vytvořte si snadno plně funkční e-shop, blog či jakýkoli web během několika minut. Stačí si zvolit design a jednoduše přidávat položky. S Weebly již byly vytvořeny miliony webů.

Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.