Skip to content


Tipy

Tipy na zajímavé služby, programy nebo výrobky a možnosti, které přinášejí. Většinou usnadnění některého postupu, nebo řešení úkolu na počítači.

Firefox 43 nově i v 64bitové verzi

Nová verze webového prohlížeče Mozilla Firefox je opět tu. Tentokráte je hlavní změnou 64bitová verze. V nové verzi jsou některá vylepšení, jako zapnutí dotykové klávesnice při psaní či našeptávač v adresním řádku. Poměrně hodně změn je také pro vývojáře.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Počítačové programy, Tipy.

Linux vs. linuxové distribuce

linux-tux-console

Pod pojmem Linux se obvykle chápe operační systém, podobně jako Windows od Microsoftu. Avšak situace je trochu jiná. V pravém slova smyslu je Linux vlastně pouze jádro systému, tzv. kernel (aktuálně v majoritní verzi 4.2). Oproti tomu „ten operační systém“ je linuxová distribuce. Ta se skládá z kernelu Linux, ovladačů, softwaru, apod. a tvoří celek coby funkční operační systém. Linux tedy není to samé, co linuxová distribuce, zkráceně se používá výraz distro.

Pokračování »

Rubrika: Ostatní, Tipy.

Nový iOS 9 od Applu se skvělou optimalizací po pěti dnech na 50 % zařízení

Apple před několika dny představil novou verzi svého mobilního operačního systému iOS 9. Již po pěti dnech od uvedení běží nová verze na polovině všech zařízení, Infofmuje o tom magazín ČeskýMac. Oficiálně byl iOS 9 uvolněn 16.9. 2015. Nová verze systému přináší plno nových funkcí a spoustu optimalizací, určena je pro iPhone a iPad v různých verzích. Dle všeho se jedná opravdu o velký skok oproti minulé verzi iOS 8 a není tak divu, že za pět dní už běží na 50 % všech zařízení. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Tipy.

Windows 10 jsou tu, rok máte na bezplatný upgrade

Kolem Windows 10 se toho napsalo už hodně. A konečně je to tu, právě dnes 29.7. 2015 oficiálně Windows 10 vycházejí. První verze Windows, na kterou je bezplatný upgrade z předchozích. Vychází v sedmi verzích – Windows 10 budou zkrátka všude, od počítače, mobilu až po senzory. Novinkou jsou verze Education, IoT Core a Mobile Enterprise. A oblíbená plocha je zpět a k tomu spousta novinek. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Počítačové programy, Představení, Tipy.

Nový Office 2016 pro MacOS po pěti letech

Microsoft po pěti letech vydává novou verzi kancelářského balíku Office pro MacOS. Celým názvem jde o Office 2016 for Mac a obsahuje Word, Excel, PowerPoint, OneNote a Outlook. Součásti jako Publisher nebo Access nejsou ve verzi pro MacOS dostupné. Nová verze se zaměřuje na použití Retina displejů, vícedotykových gest nebo integraci s OneDrive a SharePoint servery. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Tipy.

S Raspberry Pi 2 si udělejte FM rádio, mobil nebo třeba quad-coptera

rasplogo

O počítači Raspberry Pi se mluví stále více. Tento poměrně všestranný počítač, který je navíc velmi lehký a úsporný, nabízí však zajímavý výkon a zejména poměr cena/výkon. Nedávno byla představena zbrusu nová verze Pi 2, která nabízí spoustu nových možností, lepší výkon a tím také všestrannější využití. S Raspberry Pi 2 si tak můžete vytvořit nejrůznější zařízení. Třeba rádio, mobil nebo mikrovlnku.

Pokračování »

Rubrika: Ostatní, Tipy.

Vivaldi možnou budoucností Opery, tedy nový prohlížeč

Vivaldi neznamená již pouze jméno světoznámého hudebního skladatele, ale představuje nový prohlížeč. Ten má být budoucností pro prohlížeč Opera, který po přechodu k jádru Chromium ztratil svou pověst robustní aplikace s mnoha přidanými funkcemi navíc. Vivaldi vyvíjí tvůrci Opery a chtějí navrátit prohlížeč do podoby, jak byla Opera před verzí 15. Využivá jádro Blink a JS V8. Cílem je navrácení tváře Opery, jak ji znali uživatelé dříve. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Nové Ubuntu 14.10 je tu, je však spíše souhrnem inovací programů a aktualizací

Oblíbená linuxová distribuce Ubuntu má opět pravidelně po půl roce novou verzi. Tentokrát tedy 14.10 Utopic Unicorn. Nová verze však nepřináší žádné převratné novinky, je spíše souhrnem aktualizací, nové verze jádra (kernelu) a nových verzí programů. Ani v odnožích Ubuntu nehledejte v zásadě nic převratného. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Tipy.

Na Internet anonymně s routerem Anonabox čtvrté generace

Znáte-li či využiváte program Tor, který umožňuje skrytí IP a dalších identifikací vašeho zařízení při pohybu na Internetu, pak zpozorněte. Je tu hardwarový router Anonabox, který jednoduše připojíte ke svému běžnému routeru. Anonabox je malý bezdrátový router, který automaticky šifruje přenášená data a posílá je přes Tor síť. Tím je zajištěna (skoro) 100% anonymita při procházení Internetem. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Novinky, Ostatní, Tipy.

Smartphone Raven s Androidem ve stylu pevné linky je unikátním českým počinem

Vypadá jako pevná linka, běží v něm Android a představili jej Češi. To je Raven, nový smartphone ve stylu klasické pevné linky i se sluchátkem. Výrobcem tohoto zařízení je česká společnost Jablocom známá svým mobilem taktéž ve stylu pevné linky. Tentokrát jde dále a představila smartphone s Androidem, který se výbavou a funkcemi neliší od konkurence. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Představení, Tipy. Tagy: , .

Online LaTeX editor writeLaTeX se sdílením, nahráváním souborů, šablon i verzováním

writelatex

Online editor writeLaTeX je plně použitelný TeX systém pro publikace odborných publikací bez nutnosti cokoli instalovat. Disponuje automatickým generováním PDF, sdílením ke spolupráci, správu verzí či online publikování a ukládání vlastních projektů. Nechybí profesionální publikační šablony. Některé funkce pouze po přihlášení. Jedinou nevýhodou je nutnost se vyznat v TeX kódu, téměř vše je nutné napsat, není to stylem například vizuálního editoru LyX. Pokračování »

Rubrika: Návody, Představení, Tipy.

Učte se cizí jazyk s rodilým mluvčím online či osobně, najděte jej s ConversationExchange

langue

Ani spousta lekcí cizího jazyka či učení ve škole nedá často tolik jako komunikace s rodilým mluvčím. Pokud se chcete efektivně učit cizímu jazyku či se v něm zdokonalit, konverzace s rodilým mluvčím je to nejlepší. Že žádného neznáte? Najděte si jej pomocí služby ConversationExchange a mluvte spolu online, pište si nebo se přímo setkejte třeba u šálky kávy. Najít si můžete jak rodilého mluvčího daného jazyka, tak i Čecha ovládajícího daný jazyk. Web je lokalizován do angličtiny, italštiny, francouzštiny a španělštiny. Pokračování »

Rubrika: Ostatní, Tipy.

Antivir pro Linux není tak úplně zbytečný, jedním z nich je ClamTk

linuxvir

V podvědomí uživatelů je zakotvena velmi jednoduchá rovnice linux = žádné viry. Je to však pravda a skutečně je linuxové prostředí naprosto bezpečné? Je i není. Nikdo a nic není bez chyby a zabezpečení nikdy není stoprocentní. Pravdou sice je, že drtivá většina virů, malware, spyware a jiné počítačové havěti se na Linuxu ani nespustí. Přesto existují antivirová řešení pro Linux, i když jsou samozřejmě oproti Windows v minoritním zastoupení. Jedním z takových antivirů je ClamTk, což je de facto GUI pro Linux k antiviru ClamAV. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Tipy.

Více jak půl milionu e-knih od Amazonu za 10 dolarů měsíčně, to je Kindle Unlimited

Amazon spouští revoluční nabídku Kindle Unlimited. Jak Amazon oznamuje, jedná se o „unlimited reading“ tedy neomezené čtení. Za 10 dolarů, přesněji $9.99 měsíčně, získáte neomezený přístup k více než 600 000 e-knihám a tisícům audioknih z nabídky Amazonu. Služba tak funguje jako předplatné s neomezeným výběrem knih. Navíc, knihy je možné stáhnout nejen do čtečky Kindle, ale do jakéhokoli zařízení s aplikací Amazon’s Kindle, tedy včetně zařízení s iOS, Androidem, Windows Phone či na běžném PC a MacOS. A to už se vyplatí, Amazon tímto chce podporovat čtení a dostupnost e-knih. Jedinou zásadní nevýhodou je nedostupnost titulů v češtině. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Tipy.

Mapy.cz spuštěny v novém se všemi novinkami i funkcemi původních map

mapycz

Mapy.cz byly spuštěny naostro ve své nové verzi, o které jsme již psali nedávno. Delší dobu byly nové mapy v betaverzi, teď na adrese Mapy.cz najdeme plně funkční novou verzi. Ta nabízí všechny funkce nových map i funkce z původní verze, jako fotografie v mapě. Například tato funkce nebyla do betaverze implementována. V ČR jsou nové Mapy.cz velmi silným konkurentem Googlu, neboť nabízí své vlastní „Street View“ coby funkci Panorama a také 3D pohledy s možností sklápění a virtuálního letu. Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.

Minimalistický textový editor Nano v linuxovém terminálu

GNU nano

Je naprosto jednoduchý a ovládá se klávesovými zkratkami. Pracuje pouze se surovým textem a běží v prostředí linuxového terminálu. Takový je textový editor Nano (celým názvem GNU nano), který svým vzhledem může připomínat legendární T602 z dob MS-DOS. Nano však zdaleka nemá tolik funkcí a je skutečně minimalistický, T602 uměl aspoň základní formátování. Nano je skutečně „nano“ editorem, užitečný však ve chvíli rychlé editace surových textů. Pokračování »

Rubrika: Tipy.

Jak v Ubuntu dostat fonty z Office 2007

Office 2007 a Ubuntu

Používáte linuxovou distribuci Ubuntu společně s kancelářským balíkem LibreOffice či jinými programy pro zpracování textu a chybí Vám fonty z MS Office 2007? Fonty jako Calibri, Cambria, Candara, apod. lze dostat i na linuxové distribuce. Stačí k tomu několik příkazů v terminálu a stáhnutí prohlížeče MS PowerPoint Viewer, v němž jsou dané fonty obsaženy. Jedná se o způsob, jako tyto fonty z MS Office dostat do Linuxu. Pokračování »

Rubrika: Návody, Tipy.

Projekt Naptha čte text z obrázků a umí je i přeložit, kdekoli na webu

Projekt Naptha je velmi slibnou technologií. Díky ní lze snadno extrahovat text z jakéhokoli obrázku na webu. Automaticky převádí text z obrázků do kopírovatelné formy. Rovněž nabízí překlad textů do několika jazyků, čeština mezi nimi však (zatím) není. Na webu Projectnaptha.com si můžete funkci vyzkoušet. Přestože autor uvádí, že funguje zatím jen v Google Chrome, bez problémů běží i ve Firefoxu.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Tipy.

Profesionální DTP nástroj zdarma má jméno Scribus

Scribus

Pokud potřebujete vytvářet skutečně profesionální tiskoviny a textový editor typu Writer či Word neuspokojí Vaše potřeby, pak je tu Scribus. Je v češtině a nemusíte za něj vůbec platit a je open-source. To je profesionální DTP (Desktop Publishing) nástroj k publikování, který se svými kvalitami rozhodně nemusí stydět před komerčními produkty za několik tisíc korun. Scribus je robustní multiplatformní DTP nástroj, který uspokojí i náročné požadavky. Se Scribusem nebudete mít problém se sazbou knih, časopisů a jiných tiskovin. Vše je vektorové a nabízí export do PDF, EPS i SVG. Je dostupný pro Windows, Linux, MacOS i několik dalších platforem. Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Tipy. Tagy: , .

Vyberte si linuxovou distribuci na míru potřebám, Get Linux Vám poradí

Get Linux

Pokud jste uživateli Windows, ale poohlížíte se po Linuxu, může nastat problém, jakou linuxovou distribuci zvolit. Těch jsou desítky a mnohdy ke specifickým účelům. Není tak snadné si vybrat. Get Linux je aplikací, která nabízí přehled o známých i méně známých distribucích. U každé je popis, včetně verze jádra, grafického rozhraní i země původu. Každou nabízenou distribuci si rovněž můžete přímo stáhnout a to většinou ve 32bitové i 64bitové verzi. Nechybí samozřejmě ani odkazy na domovské stránky. Pokračování »

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Tipy.

S mobilním Sejfem zaplatíte parkování, MHD i pojištění na výlet a slevy k tomu

Sejf

Aplikace Sejf je velmi podobná konkurenční službě Mobito. Obojí je zaměřeno na platby drobných částek. Drobné bezhotovostní platby tak snadno realizujete za použití smartphonu. Své peníze díky aplikaci Sejf máte opravdu jako v sejfu a kdykoli je můžete použít. Sejf je k dispozici uživatelům iOS 5 a novější, stejně jako pro smartphony s Androidem 2.3 a novější verze, stažení je zdarma. Už nikdy nošení mincí po kapsách, je tu mobilní Sejf. Navrženo pro české uživatele a vše je samozřejmě plně v češtině. Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.

České peníze přináší vše o našich platidlech a jejich bezpečnosti do mobilu i tabletu

České peníze
Ojedinělá aplikace České peníze, kterou vydala přímo Česká národní banka (dále jen ČNB) je zaměřena na ochranu českých platidel. Jejím smyslem je ukázat veškeré ochranné prvky mincí a bankovek, včetně využití akcelerometru, osvícení UV světlem a další metody. Aplikace je dostupná jak pro mobily, tak pro tablety s Windows 8. Mobilní verze je k mání pro Android a iOS, verze pro Windows Phone není. Rozšířená tabletová verze navíc nabízí kurzovní lístek a kalkulačku. Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.

Workline.cz průvodcem online služeb, aplikací, školení i práce

Workline.cz

Server Workline.cz se zaměřuje na vše, co je dostupné online. Zahrnuje nabídka online služeb a aplikací, nabízí rovněž nejrůznější webináře a školení a k tomu i práci z domova probíhající přes Internet. Workline.cz má za cíl poskytnout informace o všem co je online. V době nejrůznějších online a cloudových služeb tak přináší přehled dostupných nástrojů a práce online.

Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.

S redakčním CMS systémem Drupal postavíte jakýkoli web se stovkami šablon vzhledu

Drupal

Nedávno jsme publikovali článek o Weebly ke tvorbě kompletního e-shopu zdarma. Nyní se podíváme na redakční systém Drupal, se kterým můžete snadno vybudovat skoro jakýkoli web od osobního blogu pro profesionální firemní web, webový magazín či dokonce i e-shop. Předností Drupalu je jeho modularita, rozšiřitelnost a open-source řešení na bázi MySQL databáze a PHP. Navíc je dostupná plně česká lokalizace, neustále se vyvíjí a jeho administrace probíhá skrze webové rozhraní v prohlížeči. Pokračování »

Rubrika: Návody, Představení, Tipy.

Výpočet.cz Vám spočte BMI, hladinu alkoholu v krvi, velikosti oblečení a mnohem více

Výpočet.cz

Výpočet.cz je šikovná sada online nástrojů pro nejrůznější praktické výpočty. Je možno si spočítat své BMI, alkohol v krvi, čistou mzdu, kdy do důchodu či třeba velikosti oblečení. Obsahuje i jednoduchou kalkulačku pro každodenní výpočty. Předností je také aktuálnost, například výpočet čisté mzdy či nemocenské je pro rok 2014 i pro předcházející roky. Všechny výpočty lze rovněž odeslat e-mailem v HTML či prostém textu. Pokračování »

Rubrika: Představení, Tipy.