Skip to content


Návody

Návody a tutoriály, které vám poradí jak naložit s konkrétními problémy při práci s počítačem. Často mohou začínat slovy „Jak…“. Přinášíme obecné postupy i konkrétní kuchařky krok za krokem.

Online LaTeX editor writeLaTeX se sdílením, nahráváním souborů, šablon i verzováním

writelatex

Online editor writeLaTeX je plně použitelný TeX systém pro publikace odborných publikací bez nutnosti cokoli instalovat. Disponuje automatickým generováním PDF, sdílením ke spolupráci, správu verzí či online publikování a ukládání vlastních projektů. Nechybí profesionální publikační šablony. Některé funkce pouze po přihlášení. Jedinou nevýhodou je nutnost se vyznat v TeX kódu, téměř vše je nutné napsat, není to stylem například vizuálního editoru LyX. Pokračování »

Rubrika: Návody, Představení, Tipy.

Jak v Ubuntu dostat fonty z Office 2007

Office 2007 a Ubuntu

Používáte linuxovou distribuci Ubuntu společně s kancelářským balíkem LibreOffice či jinými programy pro zpracování textu a chybí Vám fonty z MS Office 2007? Fonty jako Calibri, Cambria, Candara, apod. lze dostat i na linuxové distribuce. Stačí k tomu několik příkazů v terminálu a stáhnutí prohlížeče MS PowerPoint Viewer, v němž jsou dané fonty obsaženy. Jedná se o způsob, jako tyto fonty z MS Office dostat do Linuxu. Pokračování »

Rubrika: Návody, Tipy.

Rychlejší brouzdání internetem s klávesovými zkratkami ve webovém prohlížeči

Webový prohlížeč Firefox

Možná si myslíte, že používání klávesových zkratek je jen pro profesionální programy. Ale není tomu tak a i u tak „obyčejného“ programu jakým je webový prohlížeč dokáže ušetřit spoustu času a v důsledku i nervů! Hned osvětlíme.

Pokračování »

Rubrika: Návody.

S redakčním CMS systémem Drupal postavíte jakýkoli web se stovkami šablon vzhledu

Drupal

Nedávno jsme publikovali článek o Weebly ke tvorbě kompletního e-shopu zdarma. Nyní se podíváme na redakční systém Drupal, se kterým můžete snadno vybudovat skoro jakýkoli web od osobního blogu pro profesionální firemní web, webový magazín či dokonce i e-shop. Předností Drupalu je jeho modularita, rozšiřitelnost a open-source řešení na bázi MySQL databáze a PHP. Navíc je dostupná plně česká lokalizace, neustále se vyvíjí a jeho administrace probíhá skrze webové rozhraní v prohlížeči. Pokračování »

Rubrika: Návody, Představení, Tipy.

Jednoúčelové a snadné vypalování ISO obrazů s Active@ ISO Burner

Active@ ISO Burner

Active@ ISO Burner je naprosto jednoduchý nástroj pro vypalování ISO a IMG obrazů. Poradí si takřka se všemi vypalovacími mechanikami i disky a tak není žádný problém vypalovat na CD, DVD i Blu-Ray. Stačí zvolit soubor k vypálení a stisknout Burn – takto jednoduše program funguje. Dostupná jsou však i některá nastavení, jako např. simulace vypálení či nastavení mazání přepisovatelného média. Program je pouze pro Windows.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Počítačové programy, Tipy.

Tipy pro posílání zpráv prostředníctvím Facebooku

Facebook

Sociální sítě se staly v dnešní době téměř nepostradatelnou součástí života, a to nejenom mladých lidí, ale také starší generace. Zvláště jedná-li se o komunikativního člověka, pak je chatování s přáteli před sociální síť na denním pořádku. Pro nejrychlejší komunikaci, jsou na sociálních sítích využívány nejčastěji zprávy. My bychom vám chtěli v tomto článku poradit, jak můžete posílání zpráv využít opravdu na plno. Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní.

Anotujeme PDF s Adobe Readerem, nabízí plno nástrojů pro poznámky a kreslení

Adobe Reader

Prohlížeč PDF souborů Adobe Reader od tvůrců PDF formátu není asi nutné nijak představovat. Ovšem ve skutečnosti to není pouze prohlížeč. Neumí sice upravovat samotný obsah PDF, jako například Foxit Reader, nabízí však mnoho nástrojů pro zvýrazňování, anotace a nejrůznější poznámky. Ty se s dokumentem uloží jako editovatelné vrstvy. Hodí se nejen například pro zvýraznění pasáží ve smlouvách, ale třeba na poznámky do skript nebo k nejrůznějším opravám a revizím. Samozřejmě je možné text se všemi poznámkami uložit. Možnou jedinou nevýhodou je fakt, že se v jiných programech tyto anotace nemusí vůbec zobrazit či se zobrazí chybně.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Čtečka elektronických knih od Adobe a k tomu klenoty literatury ke stažení

Adobe Digital Editions 2

Adobe již před časem pochopil, že pouze PDF již ke čtení nestačí a svou nabídku rozšířil o program pro čtení elektronických knih Adobe Digital Editions. Programů ke čtení e-knih je dostupných dnes plno, ale Adobe nechce zůstat stranou a mnozí tento program ani neznají. Není sice k dispozici v češtině, ale jen anglicky či jiném jazyce a podporuje jen formát EPUB, ale sází na naprosto snadné ovládání a správu e-knih. Kromě EPUB souborů si poradí i s běžnými PDF soubory. Jako zajímavý bonus přidává na webu možnost stažení několika originálních kompletních knih klasické literatury. Aplikace je dostupná pro Windows a MacOS.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Počítačové programy, Představení. Tagy: .

Zálohujeme konfiguraci Wi-Fi sítí ve Windows pomocí Příkazového řádku

netsh

O užitečnosti Příkazového řádku  i v dnešní době jsme psali v minulých tipech pro Příkazový řádek. Zmínili jsme zde několi užitečných příkazů. Windows nám dává také možnost zálohování konfigurace Wi-Fi sítí pomocí příkazu netsh. Záloha se hodí tehdy, pokud se připojujeme do různých bezdrátových sítí a například si pořídíme nový počítač. Není tak nutné konfigurovat nastavení znovu. Příkaz funguje pro Windows Vista a novější.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Tipy.

Jak na jednorázovou antivirovou kontrolu s nástrojem McAfee Stinger

McAfee Stinger

Jednorázové antiviry mají v podstatě jediný účel – kontrolu a odstranění vybraných virů z počítače. Nenabízí většinou žádné další možnosti a proti běžným antivirům chybí zejména kontrola v reálném čase. Jedním z takových nástrojů je Stinger od společnosti McAfee. Nástroj je dostupný pro Windows ve 32bitové i 64bitové verzi. Nemusí se ani instalovat, stačí spustit stažený soubor. Umí detekovat a odstranit více než 6000 virů.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Jak funguje 10minutová e-mailová schránka

email
Stává se Vám často, že při využívání různých webových služeb je potřeba se někam registrovat? Nechcete mít svou aktivní e-mailovou schránku plnou spamu? Přesně pro tyto účely je tu 10minutový e-mail. Je plně funkční po dobu 10 minut, což na potvrzení registrace či kódu plně dostačuje. Podívejme se na server 10minutemail.com, který s Vámi komunikuje i v češtině.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Představení, Tipy.

Řešení zabezpečení Windows pro celou síť s bezplatným MS Baseline Security Analyzer

mbsa

Nástroj Microsoft Baseline Security Analyzer (dále jen MBSA) umožní řešit problémy se zabezpečením operačního systému Windows a dalších programů od Microsoftu. Nabídne možnost skenování zabezpečení místního i vzdáleného počítače či skupiny počítačů v síti LAN. Postará se nejen o zabezpečení Windows, ale také SQL či IIS Serveru a správu aktuálního stavu aktualizací systému, služeb a účtů. Je k dispozici ve 4 jazycích pro 32bitové i 64bitové verze Windows 2000 a novější. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Návody, Ostatní, Počítačové programy.

Jak na matematické zápisy v OpenOffice.org Math

vzorec

Kancelářský balík OpenOffice.org nabízí podobně jako komerční Microsoft Office možnost vkládání matematických zápisů a symboliky. Narozdíl od MS Office, kde se vzorce vkládají přímo v textovém či tabulkovém editoru, zde existuje v podstatě samostatná aplikace OpenOffice.org Math. Prakticky stejná aplikace je součástí LibreOffice.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Jak na vytvoření instalátoru pro C# programy ve Visual C# Express

setup

Programujeme-li aplikaci v C# s grafickým rozhraním, tedy WinForms aplikaci, budeme často chtít vytvořit instalátor programu, aby si jej uživatel mohl snadno nainstalovat. Ve vývojovém prostředí Visual C# Express toho dosáhneme poměrně snadno. K praktickému návrhu WinForms aplikací se můžete podívat do předchozího vydaného článku nebo si například stáhnout offline aplikaci k výuce C#. Tudíž nyní předpokládáme, že máme vytvořenou nějakou aplikaci WinForms a zkompilovanou do EXE souboru. Zcela stejný postup platí pro konzolové aplikace.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Tipy.

Využijte tento program, se kterým se do systému přihlásíte pomocí obličeje

Luxand Blink!

Tato velmi jednoduchá aplikace slouží pro rychlejší a mnohem pohodlnější přihlašování do účtu ve Windows a to prostřednictvím webové kamery. Funguje na důmyslném principu porovnávání dříve zaznamenané tváře, kterou dokáže porovnat s tou, kterou momentálně snímá. Aplikace vaši tvář poté vyhodnocuje pomocí speciálního algoritmu, který se soustřeďuje na srovnávání všech detailů vašeho obličeje s uloženým vzorem. Úspěšnost rozeznání je opravdu vysoké, takže si nemusíte již pamatovat přístupové heslo, stačí vám pouze webová kamera. Pokud jsme vás zaujali, pak rozhodně nepřestávejte číst, protože se dozvíte o tomto programu ještě další podrobnosti. Pokračování »

Rubrika: Návody, Počítačové programy, Tipy.

Wíndows Media Player má co nabídnout, nezatracujme jej hned

Windows Media Player

Přestože většina uživatelů Windows používá pro přehrávání hudby, filmů a jiného multimediálního obsahu jiný přehrávač, například VLC Player, přesto nezatracujme ihned výchozí Windows Media Player (dále jen WMP). Pravda, neumí nativně například ani přehrát DVD a má potíže s externími titulky, avšak je k dispozici ihned po instalaci Windows (pominu-li takřka zapomenuté verze Windows N) a k přehrání běžných formátů bez problémů vystačí. Navíc nabízí mnoho voleb nastavení, je možno ovlivnit takřka cokoli.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

S Visual C# Express vývoj konzolových, okenních i webových XAML aplikací

cse

Vývojové prostředí Visual C# Express od společnosti Microsoft je odlehčenou verzí profesionálního prostředí Visual Studio a je zaměřené na vývoj aplikací v jazyce C#. Nenabízí sice tolik nmožností jako plné Visual Studio, nicméně je robustním vývojovým prostředím pro základní typy aplikací v C#. Můžeme vyvíjet konzolové aplikace, programy s běžným prostředím Windows (WinForms) a aplikace založené na XAML a vektorové grafice.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Úpravy a filtrace obrazu v programu XnView

Program XnView je prohlížeč a také editor fotografií, resp. obecně obrazových souborů. Podporuje více než 500 formátů souborů a jeho editor nabízí mnoho možností k úpravám obrazu. Nechybí ani mnohé pokročilé filtry, které nabízí a také možnost aplikovat vlastní filtr na obraz. Podívejme se, co vše XnView v této oblasti nabízí.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

S Imo.im se snadno přihlásíte na ICQ, Skype i Facebook přímo ve webovém prohlížeči

Webová služba Imo.im nahrazuje Meebo, které bylo loni v červenci zrušeno a pohlceno Googlem. Služba nabízí snadné připojení k několika IM a sociálním sítím, nechybí Facebook, Skype či například Google Talk. Není tak nutné mít instalované klienty pro tyto sítě a jednoduše se přihlásíte kdekoli s webovým prohlížečem a to do všech zároveň s oddělenými kontakty na jediné stránce .Funguje i na starších prohlížečích a mobilech, prostředí je částečně přeloženo do češtiny.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Představení, Tipy.

Tipy pro Příkazový řádek, které možná ani neznáte

cmd

Přestože v operačním systému Windows používáme v drtivé většině grafické rozhraní, někdy jsou situace, kdy sáhneme po starém dobrém Příkazovém řádku. I ten umožní provádět mnoho operací a skrývá několik zajímavých funkcí, resp. programů, o který řada lidí ani neví. Navážeme na již publikovaný článek o příkazech v příkazovém řádku a podíváme se na další zajímavosti, které přináší. Všechny uvedené příkazy lze použít také v prostředí MS PowerShell, který je další generací pro Příkazový řádek.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Tipy.

Emulaci obrazu disků, vám zajistí virtuální mechanika DAEMON Tools

DAEMON Tools

Dnes vám chceme představit další, z celé řady nástrojů, jež jsou určeny pro práci s CD a DVD médii. Mnoho počítačových uživatelů ví, že práce s image soubory se stala v dnešní době naprostou nutností, a chcete-li si spouštět image obrazy programů nebo her z CD či DVD disků, neobejdete se bez něj ani vy. Programů, které s nimi umí pracovat, je zaručeně celá řada, ovšem my vám dnes přinášíme jeden zcela unikání, který je vhodný jak pro začátečníky, tak i pro profesionální uživatele. Jeho hlavními výhodami je snadná práce a také to, že zcela zdarma. Pokračování »

Rubrika: Návody, Počítačové programy, Recenze.

Nová webová služba Samepage možná nahradí částečně Microsoft SharePoint

Nedávno byla uvedena do provozu nová online služba ke sdílení komunikace, dokumentů a projektů s přístupem kdekoli jste online. Je provozována na doméně Samepage.io a je příkladem služby, která by mohla alespoň částečně nahrazovat komerční Microsoft SharePoint. V základní bezplatné verzi nabízí Samepage 10 GB úložiště, zpoplatněná za 10 dolarů měsíčně (nebo 100 ročně) nabízí větší prostor. Navíc je Samepage zcela nezávislý na operačním systému a prohlížeči, což SharePoint nikoli.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Představení, Recenze, Tipy.

Opomenutý program Galerie médií z MS Office ke správě klipartů

Galerie médií

Balík Microsoft Office obsahuje kromě hlavních programů také několik opomíjených nástrojů. Jedním z nich je Galerie médií, který slouží ke správě klipartů. A to nejen těch součástí MS Office. Můžeme nahrát kliparty ze složky či například ze skeneru a vytvářet si nové kolekce klipartů.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Neztraťme se ve zdrojovém kódu aneb tipy pro přehledný kód

Programátoři často, když píší kód nějaké aplikace, či třeba webu, píšou kód tak, aby mu rozuměli oni sami. Jenže často budou s kódem pracovat i další lidé. Například odevzdání projektu ve škole nebo týmová spolupráce na aplikaci. Je jedno, v jakém jazyce a co programujeme. Důležité je, když někdo například z týmu bude chtít kód upravovat, se v něm vyznal a rychle našel požadovaný segment. Pokud vytváříme aplikaci jen sami pro sebe, může se to stát zbytečné. Nemá to sice takovou váhu, jako týmová práce, ale třeba potřebujeme za pár měsíců kód upravovat a pak hledáme, jak je definována jaká funkce či třída. Příklady budu ukazovat na jazyce C# z rodiny .NET jazyků.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Tipy.

Jak na správné číslování stránek ve Wordu

Vytváříme-li v textovém editoru Word složitější a delší dokument, pravděpodobně budeme chtít očíslovat stránky. Už jen kvůli obsahu. Čísla stránek se umisťují do záhlaví či zápatí stránky a má mnoho možností formátu. Mnozí lidé však neví, jak správně číslovat, pokud chceme začít jinou stranou než první a případně začít číslování od konkrétního čísla. K tomu jsou potřeba oddíly, se kterými mnoho i pokročilejších uživatelů zápolí.

Pokračování »

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy. Tagy: .