Skip to content


Novinky

Novinky a zajímavosti ze světa počítačů, mobilů, internetu i technologií obecně. Zaměřovat se budeme také na počítačové programy, tedy rozličný software i zařízení = hardware.

Firefox 43 nově i v 64bitové verzi

Nová verze webového prohlížeče Mozilla Firefox je opět tu. Tentokráte je hlavní změnou 64bitová verze. V nové verzi jsou některá vylepšení, jako zapnutí dotykové klávesnice při psaní či našeptávač v adresním řádku. Poměrně hodně změn je také pro vývojáře.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Počítačové programy, Tipy.

Ubuntu 15.10 v novém jádře Linuxu, ale změny nevelké

Se železnou pravidelností v dubnu a v říjnu vycházejí nové verze dnes snad nejpopulárnější linuxové distribuce Ubuntu. Právě 22.10. 2015 vyšla finální verze 15.10 Wily Werewolf (Mazaný vlkodlak). Tentokráte přichází Ubuntu především s novým linuxovým jádrem (kernel) 4.2 a spousta aplikací je aktualizováno, včetně například balíku LibreOffice na verzi 5.0.2 či nejnovější Firefox. Aktualizovány jsou i další odnože Ubuntu, mezi které patří Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu a Ubuntu MATE nebo čínská distribuce Ubuntu Kylin. Verze 15.10 není LTS, tedy s dlouhou pětiletou podporou, další „el-té-eska“ bude až jarní 16.04.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Představení.

Průlom a budoucnost pamětí může být 3D XPoint

Paměť, její kapacita a zejména rychlost, je jedním z určujících prvků výkonu celého počítače (mobilu, tabletu, apod.). Nová technologie pamětí XPoint, na níž pracují společně firmy Intel a Micron, může znamenat v blízké budoucnosti zásadní průlom výkonu a rychlosti paměti. Jedná se v podstatě o největší skok od uvedení NAND Flash v roce 1989. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Představení.

Nový iOS 9 od Applu se skvělou optimalizací po pěti dnech na 50 % zařízení

Apple před několika dny představil novou verzi svého mobilního operačního systému iOS 9. Již po pěti dnech od uvedení běží nová verze na polovině všech zařízení, Infofmuje o tom magazín ČeskýMac. Oficiálně byl iOS 9 uvolněn 16.9. 2015. Nová verze systému přináší plno nových funkcí a spoustu optimalizací, určena je pro iPhone a iPad v různých verzích. Dle všeho se jedná opravdu o velký skok oproti minulé verzi iOS 8 a není tak divu, že za pět dní už běží na 50 % všech zařízení. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Tipy.

IT brigáda: Denně nachoď 25 km. Značka: Práce pro Seznam.cz

Je to skoro až neuvěřitelné, ale i takové nabídky se objeví na Internetu. A nejsou to srandy, ani hoax či cokoliv podobného. Pokud tedy máte rádi hory a tůry, máte možnost získat práci :) .

Pokračování »

Rubrika: Novinky.

Windows 10 jsou tu, rok máte na bezplatný upgrade

Kolem Windows 10 se toho napsalo už hodně. A konečně je to tu, právě dnes 29.7. 2015 oficiálně Windows 10 vycházejí. První verze Windows, na kterou je bezplatný upgrade z předchozích. Vychází v sedmi verzích – Windows 10 budou zkrátka všude, od počítače, mobilu až po senzory. Novinkou jsou verze Education, IoT Core a Mobile Enterprise. A oblíbená plocha je zpět a k tomu spousta novinek. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Počítačové programy, Představení, Tipy.

Nový Office 2016 pro MacOS po pěti letech

Microsoft po pěti letech vydává novou verzi kancelářského balíku Office pro MacOS. Celým názvem jde o Office 2016 for Mac a obsahuje Word, Excel, PowerPoint, OneNote a Outlook. Součásti jako Publisher nebo Access nejsou ve verzi pro MacOS dostupné. Nová verze se zaměřuje na použití Retina displejů, vícedotykových gest nebo integraci s OneDrive a SharePoint servery. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Tipy.

Open-source formát MP5 pro 3D tisk

MP5 nemá navzdory názvu nic společného se zvukem, jak by se mohlo zdát díky MP3 a MP4. Jde o otevřený open-source formát pro 3D tisk, za nímž stojí britská společnost MyMiniFactory. Cílem je vytvoření nezávislého, otevřeného formátu pro 3D tisk a vizualizace, který má několik základů, které by mohly být standardem v této oblasti. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Představení.

Windows 10 v sedmi verzích, budou však všude

Nová verze Windows 10 by měla být hotová někdy na podzim 2015. Jisté však je, že Microsoft chce, aby byl nový systém univerzálně použitelný kdekoli, tedy na různých zařízení. A to včetně tabletů či minipočítačů typu RaspberryPi. Nová Windows budou tak opravdu pro všechno, nicméně vzroste počet verzí. Těch u Windows 10 je sedm. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Počítačové programy, Představení.

Ubuntu 15.04 Vivid Vervet není revolucí, ale evolucí

Naprosto přesně po půl roce Canonical uvolnil novou verzi oblíbené linuxové distribuce Ubuntu. Tentokrát se jedná o verzi 15.04 (tedy duben 2015) s názvem Vivid Vervet (Čilý kočkodan). Tato linuxová distribuce je stále oblíbenějším „linux-based“ operačním systémem, který staví na Debianu. Kromě základního Ubuntu mají novou verzi i odnože Xubuntu, Kubuntu a Lubuntu (s různými grafickými prostředími – Xfce, KDE, LXDE). Lze říct, že 15.04 není revolucí, ale evolucí. Pokračování »

Rubrika: Novinky. Tagy: , , .

Vyhledávač Bing naslouchá. Řekněte mu i vy, co chcete aby uměl.

Bing Listens

Vyhledávač společnosti Microsoft, Bing, spustil na webu kampaň umožňující zaslat mu podnět, co by podle vás mělo být na jeho službách zavedeno nebo zlepšeno. Princip je takový, že návrh na akci může navrhnout každý. Zrealizuje se ale jen taková, která dostane od všech účastníků nejvíce hlasů.

Pokračování »

Rubrika: Novinky.

Nový Firefox 36 a jeho zobrazení Flashe bez Flash Playeru

Mozilla uvolnila novou verzi webového prohlížeče Fifefox 36. Ten na první pohled nepřináší žádné významné změny – jde o opravy zabezpečení, implementaci nových prvků HTML5 či lokalizace do uzbečtiny. Významnější novinkou je plná podpora protokolu HTTP/2 s lepším zabezpečením či například možnost synchronizace připnutých dlaždic na domovské stránce. Na Flash hodlá jít i bez Flash Playeru. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Počítačové programy.

RapidShare, bývalá ikona stahovacích služeb, končí

Původní logo rapidshare

Pokud se vám při vyslovení RapidShare vybaví kdysi celosvětově známá a kontroverzní služba, již patříte pomalu mezi pamětníky. Pro vás poté možná mírně smutnou zprávou bude, že tato služba oznámila, že k 31. březnu 2015 ukončí své služby. Otázkou je, co přesně provozovatelům zlomilo vaz. Bude to ale nějaká kombinace dnes velké konkurence na poli služeb pro hostování souborů a právnímu tlaku, který se snaží tyto a podobné služby očistit od nelegálně šířeného autorského obsahu.

Pokračování »

Rubrika: Novinky.

Klávesnice s měnícími se znaky díky elektrickému inkoustu

Se zajímavou technologií přišli vývojáři Maxim Mezentsev a Alexander Suhih. Ti totiž představili světu myšlenku klávesnice s proměnlivými znaky – to už tu sice bylo, jenže pojetí těchto designerů je značně odlišné.

Pokračování »

Rubrika: Novinky.

Vivaldi možnou budoucností Opery, tedy nový prohlížeč

Vivaldi neznamená již pouze jméno světoznámého hudebního skladatele, ale představuje nový prohlížeč. Ten má být budoucností pro prohlížeč Opera, který po přechodu k jádru Chromium ztratil svou pověst robustní aplikace s mnoha přidanými funkcemi navíc. Vivaldi vyvíjí tvůrci Opery a chtějí navrátit prohlížeč do podoby, jak byla Opera před verzí 15. Využivá jádro Blink a JS V8. Cílem je navrácení tváře Opery, jak ji znali uživatelé dříve. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

Upgrade na Windows 10 z Windows 7, 8 a 8.1 zdarma

Windows 10 logo

Microsoft oznámil příjemnou novinku pro všechny, kteří vlastní operační systém Windows alespoň ve verzi Win 7 či novější. Upgrade na Windows 10 bude totiž pro ně zdarma.

Pokračování »

Rubrika: Novinky.

Útočníci posílají falešné potvrzení o koupi v e-shopu se zavirovanou přílohou

Útočníci snažící se zavirovat počítač svých obětí si nedávají pokoj ani po vánocích. Aktuálně rozesílají na e-mailové adresy v Česku falešné potvrzení o nákupu v e-shopu. Zrádné je ale to, že zneužívají jméno skutečně existujícího e-shopu (Obchody24.cz). Předmět daného e-mailu začíná „Potvrzení objednávky“ a následován je jakýmsi náhodně vygenerovaným číslem objednávky.

V internetovém obchodu obchody24.cz jsme nenakupovali, ale poněkud zvláštní je fakt, že variabilní symbol obsahuje písmena i číslice. Což zásadně špatně. Variabilní symbol u bankovních plateb může obsahovat pouze číslice.

Jako obvykle varovným signálem, že e-mail je podezřelý je odesílatel, který neodpovídá danému obchodu a kontaktní osoba, která buď má anglicky znějící jméno a nebo v dalším případě, se kterým jsme se setkali se jednalo o ruské jméno.

Jak e-mail vypadá se můžete podívat níže:

zavirovaný email obchody24

Zavirovaný email vydávající se za potvrzení z e-shopu Obchody24.cz

Rubrika: Novinky.

Nový prohlížeč Spartan od Microsoftu není updatem IE a přijde s Windows 10

Microsoft Spartan, tak prozatím zní kódové jméno webového prohlížeče od Microsoftu. O novém prohlížeči se začínají šířit nejrůznější informace. Především Microsoft tvrdí, že se nejedná o nějakou aktualizaci Internet Exploreru, ale o zcela nový prohlížeč. Má být lehčí, modernější, s doplňky a také pro mobilní platformy. Uvést jej má Microsoft ve Windows 10. Má se více přiblížit k Firefoxu či Google Chrome. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

Prohlížeč od Seznamu zabezpečením pokulhává, moderní aplikace však zvládá

Není tomu dlouho, co Seznam.cz nabídl uživatelům svůj vlastní webový prohlížeč. Podobně jako to před lety udělal Google s Chrome. Ryze český prohlížeč má však poměrně zásadní bezpečnostní nedostatky, plusem je běh všech moderních webových aplikací s různými technologiemi. Je dostupný pro Windows, MacOS, Android a chystá se i verze pro iOS. Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

The Pirate Bay znovu funkční? Jen na oko. I když…

Desátého prosince roku 2014 došlo ze strany švédské Policie ke znovu vypnutí nejpopulárnějšího pirátského webu The Pirate Bay (v překladu „Pirátská zátoka“). Ten je však teď na oko znovu funkční.

Pokračování »

Rubrika: Novinky.

PirateBay nenačítá? Víme proč!

Mezi uživateli, libujícími si v internetovém podsvětí, tedy mezi lidmi, kteří nelegálně stahují a uploadují na web hudbu, filmy, hry a další obsah, došlo asi k velkému rozčarování. Švédská policie totiž po razii zastavila fungování pravděpodobně nejpopulárnější P2P sítě vůbec.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

Přichází nová reCaptcha 2. Už žádné opisování textu.

Právě byla oznámená nová, pokrokovější a uživatelsky přívětivější verze ochrany webových stránek proti spamovacími roboty. A sice nová verze reCaptcha, která dostala možná trochu neoficiálně označení verze 2.

Pokračování »

Rubrika: Novinky.

Google jako defaultní vyhledávač ve Firefoxu? Už ne.

Nejoblíbenější a nejvyužívanější internetový prohlížeč, jenž byl nastaven v internetovém prohlížeči Mozilla Firefox jako výchozí, a to po dobu dlouhých deseti let, přijde v prosinci o své monopolní postavení.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.

Microsoft společně s IBM opravil chybu ve Windows starou 19 let

Chyba, která existuje ve Windows již 19 let, byla opravena. Jedná se o bezpečnostní chybu webového prohlížeče Internet Explorer, která se vyskytla již ve verzi 3.0. Tudíž tento problém byl přítomen již ve Windows 95. Po 19 letech je chyba opravena, bohužel opravy se nedočkají uživatelé Windows XP, jejichž podpora skončila letos v dubnu. Pokračování »

Rubrika: Bezpečnost, Novinky. Tagy: , , , , .

Windows 8 zaznamenaly v říjnu největší nárůst v podílu na trhu

Vypadá to, že uživatelé se pomalu začínají přeorientovávat z již Microsoftem nepodporovaných Windows XP, ale i Windows 7, jejichž podpora skončí v roce 2020, na operační systém Windows 8 potažmo 8.1.

Pokračování »

Rubrika: Novinky, Ostatní.