Skip to content


«
»

Velkolepé dílo, v podobě realtimové strategické hry Cossacks: European Wars

Cossacks European Wars

Pro všechny milovníky strategií, zde máme opravdovou lahůdku, se kterou se bude moci podívat do velkolepých historických bitev. Samotné grafické zpracování a dokonce i samotná hratelnost vás velmi příjemně překvapí a připoutá vás na dlouhé hodiny k počítači. Někteří hráči již jistě tuto hru hráli, ale pro ty, kteří ještě ne, tu máme dnes malé představení.

Hra Cossacks: European Wars je realtimová strategie, ve které se zhostíte vedení jednoho národa. Vybudovat si musíte nejenom vlastní surovinové hospodářství, ale i bojeschopnou armádu, se kterou budete moci porazit ostatní nepřátelské národy. Musíte být schopni řídit si vlastní zdroje a to i v době, kdy budete napadeni ze všech stran. Hra zahrnuje celé sedmnácté a osmnácté století v Evropě, kdy neustále probíhaly bojové konflikty. Dalo by se říci, že hlavním důvodem byla touha jednotlivých národů po co největší části půdy. Nemusíte se obávat žádného složitého systému boje, důraz je ve hře kladen na jednoduchost a vysokou hratelnost. Pokud jste již připraveni, můžete se nesměle vydat do hry.

Počet ovládaných jednotek ve hře je obrovský

Čekají vás velkolepé bitvy

Při prvním spuštění se vám zobrazí výběrové okno, se spoustou herních možností. Uvítání budete velmi zdařilou a dramatickou video ukázkou, která vás rozhodně naladí na nadcházející bitvy. Vybrat si zde můžete jednu z mnoha kampaní, volnou hru nebo dokonce editor, v němž si můžete zcela sami vybrat, proti komu budete bojovat. Hra Cossacks: European Wars zahrnuje celkem šestnáct různých národů, a to včetně Anglie, Francie, Ruska, Španělska, Polska, Turecka a Švédska. Volba národa je pouze na vás, mějte však na paměti, že každý z nich má jiné herní možnosti a dokonce i jednotky. Jistě stojí za zmínku i generátor náhodných map.

Vybrat si můžete jeden z osmi národů

Vzhled budov je závislý na výběru národa

Vřele vám doporučujeme hru začít v jednom z lehčích scénářů, které vás postupně přivedou do všech zákoutí hry. Navigace, stavba a dokonce i boje jsou velmi jednoduché a působivé. Nejdůležitější stavbou je rozhodně radnice, kterou je nutné chránit proti všem nepřátelům. Poněkud složitější se může jevit vedení až osmi set vojáků do nepřátelského města, společně s bombardováním městských staveb. Hra vám může nabídnout opravdu velkou a nevšední hratelnost. Kromě singleplayerových misí, je tu pro hráče připraven i velmi detailně propracovaný multiplayer, umožňující bezplatné hraní s dalšími hráči na internetu. Samotné připojení pak může být provedeno před TPC protokol nebo LAN. V jedné misi může proti sobě útočit až šest hráčů najednou. Pouze ten nejlepší a nejsilnější celou hru vyhraje.

Demolice budov má hned několik fází

Devastované budovy, které začínají hořet

Jistě vás potěší také možnost spolupráce s ostatními hráči. Ti vám mohou pomoci srazit mocného nepřítele na kolena. Samotný multiplayer je velmi dobře hratelný a to i kvůli větší týmové spolupráci, nežli v osamělém boji proti počítačovému nepříteli. Počet budov, ve hře je opravdu velký. Přitom každá z budov má zcela jiná cíl a také jedinečný účel. Jednou z nejdůležitějších budov je rozhodně mlýn. Ten se používá k pěstování polních obilovin. Tím svému národu můžete zabezpečit důležité potraviny. Druhou budovou jsou jistě kasárny. V nich mohou být vytvořeni vojáci, či lehká pěchota, zatímco stáje produkují koně pro verbování rychlých jezdců.

K dispozici je vám velké množství budov

Ukázka některých typů budov

Chtěli byste ve hře bombardovat své nepřátele těžkým dělostřelectvem? Není nic jednoduššího, než vytvořit dělostřeleckou dílnu pro tvorbu několika typů děl. Ty vám pomohou své nepřátele ničit na dálku. Do ostatních budov patří i radnice, domy, kovárny, loděnice, doly, trhy apod. Velmi důležité je plánování výstavby opevnění, aby mohli chránit všechny vaše budovy. Rozhodně nesmíte výstavbu zdí podcenit, nebo by se mohlo velmi lehce stát, že vám vaše město nepřátelská armáda srovná se zemí. Samotné kamenné zdi mohou udržet velký nepřátelský nápor, ovšem jejich budování i následná oprava, vás bude stát opravdu velké množství kamene. Proto je velmi důležité mít založené dostatečné zásobování všemi surovinami.

Vyrobit si můžete i svou námožní flotilů z bojových lodí

Námořní flotila slouží k útokům na moři

Přesto, že může být velký počet budov ve hře ohromující, masivní počet jednotek je ještě zajímavější. Hra Cossacks: European Wars totiž umožňuje ovládání až osmi tisíc jednotek na jedné mapě. Takže pokud spolu bojují dva hráči, každý z nich může ovládat až čtyři tisíce bojových jednotek. Široká škála jednotek zahrnuje nejenom děla, minomety, granátníky, důstojníky nebo jezdce, ale také mnoho dalších. V mnohých případech budou klíčovými prvky i boje na moři. Hra vám dovoluje v loděnici vyrábět několik různých typů lodí, a to nejenom hospodářských, ale také bojových, jako jsou fregaty, či galéry. Samotné bitvy na moři přitom vyžadují mnohem větší koordinaci a strategii, než boje na souši. Možnost budete mít sestrojit i transportní lodě, jež mohou převážet určitý počet jednotek. Tento způsob přepravy vojska je daleko rychlejší, než klasickou chůzí.

K dispozici vám bude několik typů lodí

Dopravní lodě, sloužící k transportu pěchoty

Je velmi důležité upozornit, že kromě častých bojů, je hra také o řízení všech nezbytných zdrojů, přitom správa potravin je rozhodující. Pokud vám náhodou potraviny dojdou, budou za několik okamžiků vaši vojáci či rolníci umírat, a to v důsledku hladovění. Proto musíte budovat již zmiňované mlýny, ke kterým je nutné následně přiřadit civilisty, pro jejich obsluhu, čímž si udržíte vaši populaci stabilní. Téměř všechny budovy vyžadují pro svou stavbu dřevo, a to je další důležitý zdroj. Stejně jako uhlí a železo musí být neustále těženo. Jejich použití je různé, jsou potřeba pro modernizaci a verbování vaší armády. V neposlední řadě přichází na řadu i zlato. Někteří na žoldáci bez zlata pracovat prostře nebudou. Navíc se bez zlata obrátí proti vám a zabijí všechny civilisty ve svém okolí. Kombinace strategie a řízení zdrojů jsou jedny z nejdůležitějších aspektů hry, kterou ji dělají tak náročnou, ale velmi příjemnou.

Mlýn s obilným polem a rolníky

Mlýn s polem je důležité pro zabezpečení potravy

Součástí hry je také obrovský technologický strom a to pro postupné vylepšování nejenom jednotek, ale také všech prací. V budově akademie můžete zlepšovat nejenom své jednotky, ale i budovy. Nové technologie pro pěstování obilovin, dokážou zajistit vysokou úrodnost. Stejně jako vynález nových typů střel či bodců. Dokonce vyzkoumáte i novou chemickou sloučeninu pro ještě účinnější střelný prach. Grafická stránka hry je opravdu velmi pěkně animovaná. Budovy i samotní vojáci jsou neuvěřitelně detailně zpracováni. Jednotlivé budovy jsou u každého národa svým vzhledem zcela unikátní. Zničené budovy, při své explozi zabijí letícími troskami všechny blízko stojící jednotky. Samotný terén je zpracován ve 3D zobrazení, společně s hromadami kamení či hustými lesy.

Ve hře je nutné nejenom útočit, ale také bránit

Stavba zdí slouží k ochraně vašeho města

Celkově se dá říci, že Cossacks: European Wars je opravdu velmi návyková a zábavná hra. Mimořádné grafické zpracování, společně s obrovským množstvím jednotek a budov je hlavním důvodem toho, že je tato hra něčím unikátním. Ale dávejte si dobrý pozor, neboť její hraní je silně návykové.

Rubrika: Počítačové hry, Recenze, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)