Skip to content


«
»

Mapy.cz spuštěny v novém se všemi novinkami i funkcemi původních map

mapycz

Mapy.cz byly spuštěny naostro ve své nové verzi, o které jsme již psali nedávno. Delší dobu byly nové mapy v betaverzi, teď na adrese Mapy.cz najdeme plně funkční novou verzi. Ta nabízí všechny funkce nových map i funkce z původní verze, jako fotografie v mapě. Například tato funkce nebyla do betaverze implementována. V ČR jsou nové Mapy.cz velmi silným konkurentem Googlu, neboť nabízí své vlastní „Street View“ coby funkci Panorama a také 3D pohledy s možností sklápění a virtuálního letu.Nové Mapy.cz tak nabízí plno funkcí, které podstatně rozšiřují použití map. Od doby spuštěné betaverze se již mnohé funkce rovněž zlepšily, například pokrytí Panorama značně poskočilo v celé ČR. Podívejme se na druhy map, které nové Mapy.cz nabízí:

Mapy.cz nabízí 16 druhů map

Mapy.cz nabízí 12 druhů map

V nabídce je celkem 12 druhů map, které Mapy.cz nově nabízí (tučně vyznačené jsou novinky oproti původní verzi):

  • základní (základní mapa)
  • turistická, cykloturistická (reliéfní plastické mapy s vyznačením turistických tras, cyklotras a turistických cílů)
  • letní a zimní (reliéfní mapy – letní s vyznačením míst ke koupání a rekreaci, zimní s lyžařskými trasami, sjezdovkami včetně rozlišení náročnosti)
  • fotografická (fotografie uživatelů v mapě)
  • dopravní (aktuální dopravní situace na českých silnicích a dálnicích z ÚAMK)
  • haptická (speciální mapa pro tisk na mikrokapslový papír pro nevidomé)
  • letecká (známá letecká mapa)
  • letecká 06, letecká 03 (starší letecké mapy z let 2006 a 2003)
  • z 19. století (historická mapa z dob 19. století včetně původních názvů a zobrazení)

Je vidět, že možností je opravdu mnoho a tím to nekončí. Hlavním tahákem je Panorama (konkurence Street View od Googlu) a rovněž 3D mapa leteckých průletů. Podívejme se na některé druhy map podrobněji. Například na stejné místo na pomezí Orlických hor a Polska na letní a zimní mapě:

Stejné místo v Orlických horách na letní a zimní mapě

Stejné místo v Orlických horách na letní a zimní mapě

Letní a zimní mapy jsou přizpůsobené danému období (koupání/lyžování), ale obojí zahrnují tisíce turistických cílů po celé ČR i mimo, jak je vidět z obrázků poblíž hranic s Polskem. Mimo ČR však nejsou k dispozici podrobné informace v podokně vpravo k turistickým cílům a dalším objektům. Velmi užitečná je rovněž dopravní mapa, kterou ocení všichni řidiči. Zobrazuje po celé ČR uzavírky, nehody a další komplikace na silnicích a dálnicích. Zdrojem dat je Asistenční služba pro motoristy UAMK, která ručí za aktuálnost dat.

Dopravní mapa s aktuálními informacemi ze silnic a dálnic v ČR

Dopravní mapa s aktuálními informacemi ze silnic a dálnic v ČR

Po kliknutí na symbol v mapě se objeví podrobnosti v podokně vpravo s detailním náhledem daného místa. Víc si snad řidič ani nemůže přát. Dopravní mapa je ideální pro plánování cest. Cykloturistická mapa zase potěší všechny milovníky turistiky a kol – zobrazuje značené turistické trasy a cyklotrasy spolu s turistickými cíli.

Cykloturistická mapa pro turisty a milovníky cyklistiky

Cykloturistická mapa pro turisty a milovníky cyklistiky

Každý druh map tak najde své uživatele – lyžaři, cyklisti, turisté i řidiči. Ale tím to nekončí.

Panorama a 3D průlety

Hlavní novinkou map je Panorama a 3D. Jak již bylo řečeno, Panorama je konkurencí Street View a 3D mapy nabízí virtuální průlety nad krajinou. Stačí nahoře kliknout na Panorama či 3D a v mapě se zobrazí červeně dostupnost. Oproti Googlu nevyžaduje Panorama Flash, je postavena na HTML5. Stačí kliknout do konkrétního místa. Od dob betaverze (v námi publikovaném článku v květnu) se pokrytí Panorama značně rozšířilo, viz obrázek níže.

Panorama pokrytí nyní (nahoře) a v květnu 2014 (dole)

Panorama pokrytí nyní (nahoře) a v květnu 2014 (dole)

Panorama funguje v podstatě stejně jako Street View, kliknete do místa a zobrazí průchod místem, ve kterém je možné se pohybovat jako živě. projeté jsou nejen významná místa a města a důležité silniční tahy, ale rovněž spousta vedlejších silnic a obcí. Na ukázku například silnice mezi Uhelnou a Javorníkem na Jesenicku.

Panorama je i mimo hlavní páteřní tahy a velká města

Panorama je i mimo hlavní páteřní tahy a velká města

Nezřídka je Panorama dostupná například i na lesních cestách či jiných nevýznamných cestách. Vlevo na mapě je zobrazen symbol modrého oka, ukazující aktuální místo a směr pohledu.

Další funkcí nových map je 3D mapa. Pokrytí zůstalo oproti betaverzi takřka stejné, zahrnuje asi jen 3 % v ČR. Mezi místy je část Prahy, Brna, Kutná Hora, Český Krumlov, Kroměříž, Telč či Litoměřice. Časem určitě bude pokrytí rovněž přibývat. 3D mapa je průletem nad daným místem s nastavitelným sklopením pohledu. Na obrázku níže zobrazen pohled na Litoměřice.

Míst s 3D mapou prozatím není mnoho

Míst s 3D mapou prozatím není mnoho

3D mapy jsou tak dostupné prozatím pouze v několika místech, počítá se se zmapováním nejzajímavějších míst v ČR. Stejně jako u funkce Panorama je rovněž vlevo oko s místem a pohledem. Zapnutím virtuálního letu se bude pohled otáčí o 360°.

Mapy pro ženský i chlapy, zkrátka pro každého

Jak zní motto Seznamu pro nové mapy – mapy pro ženský i chlapy, odráží tak všestranné použití nových map pro každého. Ať již jste řidičem, turistou, nadšeným cyklistou či hledáte místo pro letní koupání nebo ubytování, Mapy.cz vše z toho nabízí. Jsou tak propracovanými mapami, které Seznam docela drží nad vodou. Seznam si dal na nových mapách záležet a přinesl spoustu nových funkcí i vylepšení. Mezi novinkou je tak například také zobrazení vlakových spojů po kliknutí na symbol železniční stanice v mapě.

Informace o železniční stanici a spojích

Informace o železniční stanici a spojích

Můžete tak své cesty plánovat po silnici i vlakem. Mapy.cz se stávají mapami k všestrannému použití, dopravním a turistickým průvodcem po ČR. Všechny funkce z původních map zůstaly a přibylo mnohé nového. Neztratily se samozřejmě ani funkce pro plánování tras, nově je k dispozici funkce Můj batůžek s výletními tipy v daném okolí.

Můj batůžek zobrazí v daném okolí zajímavé turistické cíle a památky

Můj batůžek zobrazí v daném okolí zajímavé turistické cíle a památky

Cíle jsou voleny dle aktuálního výřezu mapy. Je možné si do batůžku přidat i vlastní místa.

S novými mapami od Seznamu zkrátka se můžete takřka kamkoli podívat díky funkci Panorama a 3D, plánovat své cesty autem, na kole, pěšky i vlakem, najít místa ke koupání či lyžování, sdílet fotografie z jakéhokoli místa a mnoho dalšího. Vývoj bude určitě pokračovat dále a třeba se dočkáme i dalších funkcí. Nové Mapy.cz jsou velkým skokem oproti původní verzi po všech stránkách.

Mapy.cz mimo ČR nabízí základní funkce, na Slovensku více

Mapy.cz jsou samozřejmě primárně cíleny pro české uživatele a tak všechny funkce map jsou dostupné pouze v ČR. Mimo ČR funguje pouze základní, letecká a fotografická mapa, nenabízí však žádné pokročilé funkce. Na Slovensku je v omezené formě dostupná letní a zimní mapa.

Letecký pohled na střední Evropu s fotografiemi

Letecký pohled na střední Evropu s fotografiemi

V SR je k dispozici například letní turistická mapa s vyznačením tras avšak již bez podrobných informací.

Na Slovensku je i reliefní turistická letní mapa

Na Slovensku je i reliefní turistická letní mapa

I mimo ČR tak mapy nabízí základní mapy a funkce, nechybí ani plánování tras či přidání míst do batůžku. Mapy.cz tak nabízí i mimo ČR některé funkce, ale použití je značně omezené.

Mapy.cz i v mobilu offline

Mapy.cz můžete mít také u sebe kdykoli v mobilu jako mobilní aplikaci. Jsou k dispozici pro všechny hlavní mobilní OS, tedy Android, iOS a Windows Phone. Mobilní verzi můžete používat online nebo si stáhnout kompletní mapu celé ČR a mít tak k dispozici mapy kdekoli a kdykoli bez ohledu na připojení k Internetu. Mobilní verze nenabízí úplně všechny možnosti webové verze, avšak všechny potřebné funkce jsou v aplikaci k dispozici.

Rubrika: Představení, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)