Skip to content


»

Snadné uložení webové stránky s možností vymazání nepotřebného

Webové stránky jsou čteny, ale také ukládány a tištěny. A protože pro ukládání a čtení nejsou až tak optimalizovány vhod přijde pomůcka na toto zaměřená. V tomto článku vám představíme jednu, která umožňuje stránky velmi snadno ukládat, vyhledávat v nich, ukládat si k nim poznámky i z nich vymazávat nepotřebné či nežádoucí části.

Předně vás již nebudeme dále napínat. Daným (téměř) zázračným pomocníkem je rozšíření pro internetový prohlížeč Firefox s názvem ScrapBook.

Rozšíření jak již bylo řečeno primárně slouží ke snadnému uložení jakékoliv webové stránky do počítače. Tuto stránku (stránky) můžete následně číst i kdykoliv, když jste offline. Tedy i pokud nejste připojeni k internetu.

Co Scrapbook stručně umí?

Scrapbook vám snadno stránku uloží. Na jakékoliv stránce stačí kliknout pravým tlačítkem myši a přes volbu „Uložit stránku“. Vybrat si přitom můžete zda chcete ukládanou stránku uložit do kořenové složky, jiné či si novou vytvořit.

Scrapbook umí:

  • dokáže rychle uložit danou stránku i s obrázky
  • nastavit lze stažení i více stran (i s obrázky, odkazovanými soubory atd.) dle vašeho nastavení
  • k uloženým stránkám si můžete připojit svůj vlastní komentář
  • ve stránkách lze fulltextově vyhledávat
  • nechtěné ze strany můžete vymazat

Uložení webové stránky snadno a rychle

Uložení webové stránky je se Scrapbookem opravdu hračka. Přes již zmíněné kontextové menu cokoliv velmi rychle uložit. A to klidně i stránku, které se ukrývá pod určitým odkazem. To se vám v menu objeví pro změnu „Uložit odkaz jako“. Uložit lze jako bonus i pouze určitou část stránky, výběr.

Editace, komentáře a uložené stránky

Co je na Scrapbook rozšíření asi nejzajímavější je možnost s uloženou stránkou pracovat dále.

Můžeme si u ní snadno poznamenat své komentáře a poznámky a následně v nich vyhledávat. V textu můžeme dále použít zvýrazňovač pro označení určité části textu. Nebo si přímo do textu vložit plovoucí lístečky s poznámkami.

Vymazání části uložené stránky

Snad nejzajímavější funkce je ale možnost obsah uložené stránky promazávat. Jednak si tím zmenšíme objem uložených dat. A druhak pokud bychom chtěli stránku v budoucnu tisknout, nemusíme plýtvat barvami na reklamy a bannery. Vymazávání se skrývá pot tlačítkem s textem „DOM“ a česky se jmenuje Zmizík. Po aktivaci tlačítka se zdánlivě nic nestane, ale vše je přitom připraveno. Stačí pouze s kurzorem myši přejet nad obsah stránky a začnou se vám její jednotlivé části orámovávat červeným okrajem. Když na takto červeně orámovaný obsah kliknete tak je odstraněn. Je to jednoduché a geniální.

Promazat takto můžete i jinak komplikovanou stránku na pouhý text a případně žádoucí obrázky nebo grafy.

Co rozšíření dělá oběcně?

Scrapbook dále veškeré data ukládá na předat udané místo. Ve výchozím nastavení se jedná o podadresář v profilu prohlížeče Firefox. Vše si ale lze nastavit na libovolné umístění. Uložené stránky jsou navíc pohodlně exportovat i importovat. Ukládat si je můžete i po jedné a to stále v textovém HTML formátu. Stránka se vám uloží do jednoho adresáře, kde vše zobrazíte poklepáním na soubor index.html. Navíc si ji můžete zkomprimovat do jednoho souboru například programem 7-zip a kamkoliv uložit nebo odeslat.

Z praktické zkušenosti, kterou s tímto rozšířením máme, můžeme pouze doporučit. Jedná se o šikovného pomocníka, který ukládá vše na jedno předem určené místo. Pouze pokud chcete přeinstalovat své PC nebo koupit nový počítač, nesmíte zapomenout si svou sbírku uložených webových stránek vyexportovat a následně znovu importovat.

Rubrika: Návody.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)