Skip to content


«
»

Dropbox, představení dobrého cloudového disku

Dropbox

Pokud jste o cloudových discích ještě neslyšeli, vězte, že se jedná se o téměř nedocenitelného pomocníka. Když to vezmeme obecně umožňuje mít dostupné soubory odkudkoliv a navíc je možné jej výborně použít na nenásilné zálohování.

Předně si službu Dropbox stručně představme. Jedná se o bezplatný prostor na serverech poskytovatele, na který je možno nahrávat své soubory. Pro nejen naše pohodlí přitom existuje tzv. desktop klient (program pro počítač), ale i další zařízení, který dokáže snadno na tento online prostor nahrávat nebo stahovat soubory.

Soubory a data tedy můžeme mít dostupná odkudkoliv, kde je k dispozici připojení k internetu. Přistupovat ke svému prostoru můžeme přes webový prohlížeč, již zmíněný program pro počítače se systémem Windows i Linux, nebo chytré telefony Android, Apple iPhone (iPod) nebo iPad ale i Nokia se systémem Symbian, BlackBerry i Windows Phone.Jedině u Windows Phone je přitom aplikace BoxFiles placená (27 Kč), všude jinde je zdarma.

Synchronizace ala Dropbox

Synchronizace jak ji zvládá Dropbox

Už pouhá možnost přistupovat ke svým souborům na více zařízeních je dobrá. Dropbox toho ale nabízí mnohem více. Můžete si vytvořit fotoalbum, které bude přístupné na internetu. Zpřístupnit můžete určité soubory tak, že budou stáhnutelné z internetu každým, komu pošlete daný odkaz. Toto se dá využít i pro zprovoznění jednoduché webové stránky. Stačí vytvořit potřebný HTML soubor a máte webovou stránku, u které neplatíte nic za webhosting a je to bez reklam.

Dropbox navíc podporuje i spolupráci více lidí. Můžete sdílet vybrané složky s lidmi, kteří také využívají Dropboxu. Když do sdílené složky nahrajete soubor v okamžiku, kdy jsou spolupracovníci připojení k internetu se jim daný soubor stáhne do jejich počítače.

Které soubory nebo soubor se budou do vaší Dropboxí složky nahrávat přitom můžete snadno rozhodnout. Již při instalaci si nastavíte, která složka se má synchronizovat s online diskem. Ve výchozím nastavení se jedná o Dokumenty / Dropbox, ale nastavit si můžete i libovolnou jinou.

Video vysvětlující princip Dropboxu

Zálohování

I když služba nebyla a nejspíše ani není primárně tvořena pro zálohování, v podstatě se automaticky zálohou stává. Pokaždé, když soubor na svém počítači změníte (v rámci dané složky) soubor je automaticky nahrán na váš cloudový prostor.

I když se změny okamžitě nahrávají na internetu nemusíte se obávat zpomalení vaše připojení na internet. Nastavit si totiž můžete omezení rychlosti nahrávání nebo stahování souborů. Stejně tak lze nahrávání na určitou dobu pozastavit.

Téměř jako zázrak poté zní, když zjistíte, že kromě poslední aktuální verze souboru (dokumentu) Dropbox uchovává i starší verze. A to celých 312 posledních změn souboru. Pokud byste si tedy soubor omylem smazali, nebo v něm provedli změny, které chcete vrátit ale na počítači je už nemáte online disk vás v tomto zachrání.

Závěrem

V základní bezplatné variantě má disk 2 GB. Ty jsou na zálohová běžných (nejdůležitějších) textových dokumentů více než dostačující. Další +1 GB poté můžete získat splněním úkolů z hry Dropquest 2012. Splněním dalších úkolů pro zvětšení můžete prostor navýšit celkově o 3,5 GB. Dosáhnete tedy na již pěkných 5,5 GB.

Registrací na této stránce získáte poté prvních 500 MB navíc jen za registraci.

Rubrika: Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)