Skip to content


«
»

Postup při zjištění, že někdo vytvořil Facebook účet, který vypadá jako účet uživatele

Zneužití základních informací na sociální síti Facebook není příjemná záležitost, ale bohužel to riskuje mnoho lidí při neopatrném zadávání citlivých údajů. V dnešní době lze často narazit na účty, které se tváří jako naše, ale naše nejsou. Jak postupovat při tomto odhalení je popsáno v článku.

Důvodů pro vytvoření stejného účtu nebo zneužití informací z profilu může být mnoho. Nejčastěji to bývá osobní zášť za účelem poškození dotyčného nebo zneužití materiálu k osobní potřebě či reklamě. V mnoha případech chce druhá strana získat fotografický materiál a okopírovat účet k potřebě vytvoření falešných účtů, které mohou sloužit jako prostředek k propagaci nebo zviditelnění stránek. V současné době je velké množství uživatelů používajících několik Facebook účtů najednou, někdy i stovky účtů, které pak připojují ke svým webovým stránkám. Důvod je jednoduchý, stránky s velkým množstvím fanoušků se lépe prodávají. V případě, že se druhá strana prodejem zaběhlých stránek živí a pravidelně využívá mnoha falešných účtů, tak se může jednat o podvod a následně i o trestný čin.

Pokud uživatel narazil na účet, který ho nějakým způsobem poškozuje, tak existuje velmi jednoduchá a prostá cesta jak cizí účet úplně zrušit. Zpočátku je nutné se přihlásit na svůj účet na Facebooku. Jestliže je tak učiněno, tak je třeba otevřít profil osoby, která uživatele poškozuje nebo obtěžuje.

Jestliže se uživatel nahází na zvoleném profilu, tak je nutné vybrat nabídku označenou ozubeným kolečkem vedle nabídky „Zpráva“ (zakroužkováno). Následně se rozbalí malá nabídka, v nabídce je třeba zvolit poslední variantu „Nahlásit/Blokovat“.

Výběr možností

Nastavení

Po potvrzení nabídky se zobrazí okno s výběrem možností. Jednotlivé možnosti se označují prostřednictvím atributů. Je zde na výběr od lehkého omezení až po úplné zrušení účtu. Jednou z prvních nabídek je odhlášení odběru obsahu uživatele. V tomto případě by se uživateli přestaly zobrazovat veškeré příspěvky blokované osoby. Další možností je odebrání dotyčného z přátel. Jestliže uživatel cítí antipatii s dotyčnou osobou, tak se jedná o nejlepší a nejrychlejší řešení. Dále je možnost blokování. Tato možnost je vhodná v případě obtěžování a pronásledování, jestliže se tato možnost vybere, tak blokovaná osoba nebude mít možnost se s uživatelem jakkoliv spojit.

V druhé části okna je výběr, který je pro nahlášení na přezkoumání operátory z Facebooku. První je na výběr obtěžování, volí se především pokud se jedná o nepříjemné a pravidelné obtěžování. Druhá možnost je nahlášení v případě, že se dotyčný vydává za někoho jiného. Další je nevhodná úvodní fotka a nevhodná profilová fotka. Poslední možnost se zvolí v případě, že je dotyčná osoba terorizována a pronásledována druhou stranou, může se jednat i o vážný trestný čin.

Nabídka blokování

Výběr druhu blokování

V případě, že se dotyčný vydává za někoho jiného, tak je třeba zaškrtnout daný atribut, pod kterým se následně zobrazí nabídka. V nabídce je třeba vybírat podle toho, za koho se dotyčný vydává. Na výběr jsou možnosti, že se dotyčný vydává přímo za uživatele, dále za někoho ze známých, za celebritu, za společnost nebo organizaci a pokud nepředstavuje skutečnou osobu. Stačí nabídku vybrat a poté potvrdit. Operátoři z Facebooku následně obdrží zprávu o zneužití a profil prozkoumají. V případě, že by skutečně došlo ke zneužití, tak mohou účet zcela zrušit.

Zneužívání účtu

Dotyčný se vydává za někoho jiného

Kriminalita na sociálních sítích neustále roste a je třeba si dávat pozor na citlivé informace především ze strany mladých a naivních dětí. Ke zneužití identity bohužel dochází každý den. Facebook se snaží brát otázku bezpečnosti vážně a neustále vymýšlí nová opatření jak zabránit zneužívání cizích profilů a identity.

Rubrika: Bezpečnost, Návody, Ostatní.

Jedna reakce

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

  1. Luckaskollova říká

    Dobrý den mám velký problém .byl šek s přítelkyni rozešel sem se a ona mi teď neprávem používá facebook věděla mě heslo já se přihlásit a zrušit profil nemuzu změnila mi celé heslo prosím jak mám zrušit svůj profil na facebooku. Nemuzu ani na svůj mayl děkuji za pomoc mayl pisi své soucastny partneky tam mě prosím kontaktujte jak mám dál postupovat děkuji Roman Válek

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)