Skip to content


«
»

Rychlejší brouzdání internetem s klávesovými zkratkami ve webovém prohlížeči

Webový prohlížeč Firefox

Možná si myslíte, že používání klávesových zkratek je jen pro profesionální programy. Ale není tomu tak a i u tak „obyčejného“ programu jakým je webový prohlížeč dokáže ušetřit spoustu času a v důsledku i nervů! Hned osvětlíme.

Klávesové zkratky, alespoň v nějaké podobě, dnes podporuje snad každý počítačový program. Ani webové prohlížeče nejsou výjimkou a asi se nebudete divit, že používání těchto zkratek je velmi efektivní a výhodné.

Záložky (taby) ve webovém prohlížeči Mozilla Firefox

Pro náš příklad jsme si vybrali (podle nás) progresivní webový prohlížeč Mozilla Firefox. Ten jako dnes všechny moderní prohlížeče pracuje s tzv. záložkami. Či aby se to nepletlo s uloženými webovými adresami stránek tzv. taby. Jeden je otevřený na obrázku níže.

Záložka, tedy tab v Mozilla Firefoxu

Jedna otevřená záložka (tab) v Mozilla Firefoxu

To umožňuje mít najednou otevřeno více webových stránek. Dnes to bereme jako samozřejmost, ale v minulosti to například prohlížeč Internet Explorer vůbec nepodporoval.

Tyto taby (záložky) můžete vytvářet pomocí ikonky malého plus na konci posledního tabu. Když máte otevřeno 2 a více tabů objeví se i malý křížek pro jejich uzavírání.

Křížek pro zavření tabu

Malým křížkem můžeme tab uzavřít myší

A nyní vše za pomocí klávesových zkratek

Klávesové zkratky jsou v tomto případě jednoduché. Otevírání tabů se provádí přes zkratku CTRL + T. Jako mnemotechnickou pomůcku si můžeme pamatovat T jak Tab. Pokud naopak chceme aktuálně zobrazený tab (záložku) uzavřít, použijeme klávesovou zkratku CTRL + W. Aby navíc klávesové zkratky byly obecněji použitelné, tyto dvě využijete nejen ve Firefoxu, ale i dalších programech, které s taby pracují. Například je užijete u správců souborů FreeCommanderu nebo Total Commanderu, dozajista ale i u dalších programů.

Možná se vám také stalo, že jste omylem zavřeli tab (stránku), kterou jste zavřít nechtěli. Nalézt se samozřejmě dá následně v historii, případně se tab dá otevřít přes nějaké (dobře schované) menu. Ve Firefoxu ale zavřený tab jednoduše znovu otevřít za pomoci klávesové zkratky CTRL + SHIFT + T. Pokud jste navíc zavřeli vícero tabů, můžete je takto postupně opět otevřít jeden po druhém všechny.

A co nová okna?

Občas je potřeba místo „pouze“ nového tabu, otevřít celé nové okno prohlížeče. V tomto případě stačí Té zaměnit z eN. CTRL + N otevírá nové okna.

A teď opravdové záložky webových stránek

Další často používaná funkce webových prohlížečů je ukládání záložek webových stránek, které se nám líbí, nebo je chceme v budoucnu ještě navštívit. Využít můžeme menu, kde lze záložku přes dané položky uložit, ale to je značně zdlouhavé. Další, snazší, možností je kliknutí na hvězdičku na konci adresního řádku Firefoxu.

Vytvoření záložky ve Firefoxu přes hvězdičku

Vytvoření záložky ve Firefoxu přes hvězdičku

Může se to zdát jako drobnost, ale vytvoření záložky lze snadno, bez nutnosti přechytávat mezi myší a klávesnicí vytvořit přes klávesovou zkratku CTRL + D. V následném dialogovém okně můžete záložku pojmenovat jinak, než její tvůrce, či si pro ni zadat tagy (šťítky).

Odsouhlasení záložky ve Firefoxu

Odsouhlasení záložky

Pro přístup k záložkám lze opět použít hlavní menu programu, ale také – jak jinak – klávesovou zkratku, kterou je tentokrát CTRL + B. B pravděpodobně od anglického Bookmark „záložka“. Ta zobrazí na levém boku panel všech uložených záložek.

Panel záložek ve Firefoxu

Zobrazený panel záložek

Zobrazení hlavního menu

Ve výchozím nastavení se hlavní menu prohlížeče Firefox již také nezobrazuje. Můžeme říci po vzoru dalších prohlížečů. Pokud jej za každou cenu chcete pořád vidět, lze to naštěstí ještě nastavit. Pro zvolení zlaté střední cesty si stačí zapamatovat klávesu ALT. Po stisku klávesy ALT se totiž hlavní menu zobrazí, i když je normálně skryto.

Hlavní menu Firefoxu

Hlavní menu zobrazené po stlačení klávesy ALT

Shrnutí základních klávesových zkratech Firefoxu

Když se tedy podíváme na ty opravdu nejpoužívanější klávesové zkratky, dostaneme se u webového prohlížeče na počet několika „kusů“. Těmi nejpoužívanějšími budou CTRL + T a CTRL + W pro otevírání resp. zavírání nových tabů. Nové okno neotevíráme tak často, tedy nezbytně nutná zkratka to není. Naopak CTRL + SHIFT + T se hodit určitě bude a to vždy, když zavřeme některý tab omylem.

Klávesa ALT pro zobrazení hlavního menu se také sejde. Její používání si můžeme trochu lépe „zafixovat tím“, že přes ni lze zrychleně přistupovat k jednotlivým položkám menu. Například položky v sekci Soubor zobrazíme přes zkratku ALT + S. A to, která klávesa je aktivní (v tomto případě S), nám napovídá menu tím, že tyto písmena jsou podtrženy. Funguje to takto téměř ve všech programech.

Rubrika: Návody.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)