Skip to content


«
»

S FotoMixem mohou i začátečníci provádět profesionální fotomontáže

FotoMix

Mnoho uživatelů sleduje každý den nové fotomontáže a říká si, jak asi musí být těžké něco takového vytvořit. Nejen, že to není těžké, ale zvládnout to může každý během několika málo minut, stačí k tomu mít správný program, který se o vše postará.

FotoMix je zábavná aplikace, která slouží především k úpravě fotek. Kromě klasické úpravy je možné fotky mixovat (odtud název). Fotomontáže vznikají nejčastěji smísením dvou a více fotek do jedné, resp. vložením výřezu nějaké fotky. Hlavní výhodou programu FotoMix je jednoduchost. Samotný program je velmi malý a nenáročný, takže se uživatel nemusí bát, že ho počítač systémově neunese. Vtipné fotomontáže je možné provádět v několika základních krocích. Samotný program obsahuje přednastavené fotky, na kterých si lze snadno ukázat, jak vše funguje.

Po instalaci se otevře úvodní okno aplikace, celá aplikace je tvořena pouze jedním oknem. Uživatel si může zkusit práci na přednastavených fotkách nebo si může rovnou nahrát svoje. Při pohledu na horní část okna si lze všimnout rozdělení do několika základních karet. Zpočátku je nutné věnovat pozornost té první. Pokud chce uživatel vlastní fotku, tak je nutné kliknout na ikonku „Start a new empty project“. První karta tedy „Background“ slouží k nastavení celého pozadí fotomontáže. Pokud si chce uživatel pouze upravit fotku, tak stačí když se zůstane v této kartě a poté si akorát změny uloží.

V levé části se nachází panel nástrojů, v něm lze nalézt nástroje pro úpravu rozměrů, barev atd. Pro základní editaci pozadí budou sloužit především poslední tři ikonky, tedy Tune, Effects a Deform. Ve spodní části okna se nachází lišta, ve které se nastavuje velikost zobrazení v okně. V pravém horním rohu se nachází ikonky pro sdílení na Facebooku a nápověda.

Hlavní okno aplikace

Úvodní zobrazení editoru

Pokud potřebuje obrázek nebo fotka doladit barvy, tak stačí kliknout na nabídku „Tune“, ve které se ladí barvy. Uživatel zde může měnit úroveň RGB, tedy červené, zelené a modré barvy v obrázku. Pokud je vše správně nastaveno, tak stačí potvrdit OK.

Úprava barev

Možnost "Tune", ve které se upravují barvy

Velmi zajímavé je nastavení efektů v nabídce „Effects“ . Uživatel zde může fotku převést do černobílého provedení, negativu, olejomalby, rozmazat obrázek a mnoho dalšího. Pokud se provedli změny, které uživatel nechtěl, tak stačí zvolit STORNO, které je pod panelem nástrojů, pokud je vše v pořádku, tak stačí potvrdit OK.

Nastavení efektů

V sekci "Effects" se nastavují efekty

Dalším důležitým krokem v tvorbě fotomontáže je nastavení obrázku popředí. Jedná se o kartu „Foreground“. Zvolí se nabídka OPEN a z adresáře se vybere požadovaná fotka. Popředí je možné různě upravit, ale není potřeba ho nijak ořezávat, to se vyřeší až v dalším kroku. Pokud je popředí vybrané, tak je nutné přejít na další kartu.

Obrázek popředí

Nahrání obrázku popředí

Karta „Composition“ slouží k nastavení kompozice, tedy ke správnému sloučení fotek nebo obrázků. Je možné vybrat i více fotek. Zpočátku se zobrazí fotka jako celistvý obdélník, k její úpravě slouží zaznačené posuvné lišty. Možnost „Edge Fade“ slouží ke čtvercovému ubírání (zprůhledňování) fotky, „Circle Fade“ je zase ke kruhovému ohraničení. Zde je možné fotku dokonale nastavit aniž by se musela složitě manuálně ořezávat. Poslední možností je „Transparency“, neboli průhlednost celého popředí.  Pokud je popředí příliš výrazné, tak stačí zvýšit úroveň průhlednosti

Úprava kompozice

Celkové upravení kompozice

Následujícím krokem je karta „Touch Up“, ta je dobrá k poslednímu vyladění detailů. V levém panelu nástrojů lze vybírat z mnoha možností kartáčů, které vybrousí detaily na požadované hodnoty. Je možné zvolit barvu a přebrousit drobné okraje. K dispozici jsou klonovací, barevné, jemné a další kartáče. Pokud je fotka kompletní, tak je na čase zvolit poslední kartu.

Doladění pomocí kartáčů

Zde dochází k finální úpravě

V poslední kartě lze nastavit velikost obrázku, popřípadě přidání rámečku. Pokud je vše kompletní, tak má uživatel možnost svoji práci uložit ve formátech, JPG, PNG nebo GIF.

Nastavení velikosti a uložení

Finální nastavení velikosti a uložení

Program FotoMix je sice malý, ale umí velmi dobré umělecké efekty. Ať už jde o vtipnou fotomontáž, kdy se upravují například fotky ze svateb či oslav, nebo o vytvoření profesionální rastrové grafiky, tak se lze na aplikaci spolehnout. Je ke stažení zdarma a její nástroje jsou nadstandardní. Aplikace nemusí sloužit pouze k fotomontážím, ale je možné ji používat jako kvalitní editor na všechny obrázky a fotky.

FotoMix je možné stáhnout zdarma na tomto linku.

Rubrika: Návody, Ostatní, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)