Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Dokonce ani na cloudových úložištích nejsou data zcela v bezpečí

Ukládání velkých kapacit dat na online úložiště se stalo velmi populárním trendem současnosti. Tento trend s sebou ovšem přináší i jistá úskalí, o kterých většina uživatelů ani neví.

Ať už se vkládají data do bezplatných cloudových úložišť, jako je Dropbox nebo disků od Googlu a Microsoftu, tak vždy musí uživatel nejdříve potvrdit souhlas se smluvními podmínkami.

Problém je v tom, že pouze necelé procento uživatelů si pročte celé smluvní podmínky. Ve smluvních podmínkách různých úložišť vesměs stojí, že je možné, aby společnost jednala s daty uživatele dle svého zájmu. Sporné a nesrozumitelné věty ve smluvních podmínkách jsou úmyslně napsány nepřehledně pro zmatení uživatelů.

Samotnému Googlu dává uživatel, po zaškrtnutí podmínek, práva k volné editaci, reprodukci a šíření obsahu dat schránky pro spolupracující společnosti. Je tedy možné, že osobní obsah uživatele bude využívat zcela neznámá firma ke svým potřebám. Společnost Microsoft má ve smluvních podmínkách napsáno, že uživatel poskytuje data k použití spjatého s provozem.

U Dropboxu se zase uživatel zavazuje k poskytnutím dat třetí osobě, v tomto případě Amazonu. iCloud má naštěstí mírnější podmínky, ve kterých může volně využívat pouze ta data, která uživatel označil ke sdílení. Praktiky různých volných úložišť jsou zákeřné a je dobré si dávat na podmínky užívání pozor, obzvláště když se jedná o soukromá a citlivá data.

No a pokud chcete mít jistotu a vědět, že k vašich datům máte přístup jen a pouze vy, můžete využít například služby programu BoxCryptor. Ten je schopen vám data na virtuálních discích zašifrovat tak, že je budete moci číst pouze vy.

Rubrika: Novinky.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)