Skip to content


«
»

S Visual C# Express vývoj konzolových, okenních i webových XAML aplikací

cse

Vývojové prostředí Visual C# Express od společnosti Microsoft je odlehčenou verzí profesionálního prostředí Visual Studio a je zaměřené na vývoj aplikací v jazyce C#. Nenabízí sice tolik nmožností jako plné Visual Studio, nicméně je robustním vývojovým prostředím pro základní typy aplikací v C#. Můžeme vyvíjet konzolové aplikace, programy s běžným prostředím Windows (WinForms) a aplikace založené na XAML a vektorové grafice.

Visual C# Express nám umožní vyvíjet aplikaci v programovacím jazyce C#. Vyniká moderním prostředím a má všechny vlastnosti, které bychom čekali od vývojového prostředí. Nechybí zvýraznění syntaxe, automatické doplňování a kvalitní debugger k odhalování chyb s možností krokování řádků kódu. Oproti kompletnímu Visual Studiu například nenabízí vývoj v jiných jazycích, nedisponuje vizuálním návrhářem tříd, atd. Přesto je Visual C# Express robustním prostředí pro vývoj C# aplikací, jak klasických desktopových, tak webových.

Úvodní okno s titulní stránkou a možností založit nový projekt či otevření

Úvodní okno s titulní stránkou a možností založit nový projekt či otevření

Výběr projektu

Po kliknutí na odkaz New Project (či kdykoli později na panelu nástrojů či z nabídky File) se otevře dialogové okno, ve kterém můžeme vybrat jeden z pěti projektů. Nabídka je podstatně chudší než u plného Visual Studia (nahoře), bez ASP.NET, Silverlight, SharePoint, atd.

Nabídka typů projektu u Visual C# Express je oproti plnému Visual Studiu chudší

Nabídka typů projektu u Visual C# Express je oproti plnému Visual Studiu chudší

Přesto Visual C# Express nabízí všechny základní potřebné typy aplikací, které můžeme vyvíjet v tomto prostředí:

  • WinForms aplikace s GUI Windows
  • Console Application – konzolová aplikace s textovým rozhraním v okně Příkazového řádku
  • aplikace WPF (Windows Presentation Foundation) a webové WPF aplikace založené na XAML
  • knihovna Class Library

Ke každému typu vytvoří Visual C# Express potřebnou základní deklaraci jmenných prostorů a hlavní metodu Main(). K jednotlivým typům trochu podrobněji…

WinForms aplikace

Asi nejčastěji používaný typ aplikace, nejen v C#. WinForms nám umožní vytvářet komplexní aplikace s klasickým okenním rozhraním Windows a je možné využít všechny prvky oken, které jsou dostupné ve Windows (resp. v .NET), tzn. tlačítka, políčka, seznamy, atd. Visual C# Express v tomto případě umí pracovat ve vizuálním návrhu designu a přímo ve zdrojovém kódu C#. Vizuální návrh nám umožní snadno přetahovat ovládací prvky rozhraním, měnit jejich vlastnost a přiřazovat události.

V režimu Design snadno rozmístíme ovládací prvky aplikace a měníme jejich vlastnosti

V režimu Design snadno rozmístíme ovládací prvky aplikace a měníme jejich vlastnosti

Snadno se můžeme přepnout do režimu kódu C#, ve kterém řešíme funkcionalitu aplikace, tedy události ovládací prvků. Tvorba WinForms aplikací je snadná a efektivní, nemusíme ručně měnit vlastnosti v kódu a vizuálně si můžeme navrhnout vzhled a všechny prvky aplikace.

Režim zobrazení zdrojového kódu pro WinForms aplikace

Režim zobrazení zdrojového kódu pro WinForms aplikace

Konzolové aplikace Console Application

Druhým typem aplikací, které můžeme ve Visual C# Express vytvářet jsou programy, které jako rozhraní používají textový režim Příkazového řádku. V tomto případě není k dispozici vizuální návrh, vše se nastavuje v kódu, včetně vlastností okna, například barvy. Obrázek ukazuje výsek kódu s nastavením barev v konzole.

Nastavení vlastností okna konzolové aplikace v C# lze pouze v kódu

Nastavení vlastností okna konzolové aplikace v C# lze pouze v kódu

Naštěstí pomáhá přehledné zvýraznění syntaxe jednotlivých částí kódu a funkce automatického doplňování.

WPF a webové WPF aplikace

Dalším typem aplikací, které můžeme tvořit v tomto prostředí, jsou aplikace založené na XAML (Extensible Application Markup Language) a vektorové grafice. Pomocí XAML popisujeme celé rozhraní. Mají také okenní rozhraní jako Windows, ale celé okno může být vyplněno například barevným přechodem, můžeme do aplikace kreslit vektorové objekty a k tomu navíc využít veškeré ovládací prvky jako ve WinForms. Webové aplikace WPF pak běží přímo ve webovém prohlížeči. Visual C# Express umožňuje opět vizuální návrh, editaci XAML kódu i samotný zdrojový kód v C# k řízení událostí ovládacích prvků. V XAML kódu nastavujeme veškeré parametry rozhraní a jednotlivých objektů a měnit se dá ve vlastnostech (Properties).

Vizuální návrh WPF aplikací s možnosti editace XAML kódu

Vizuální návrh WPF aplikací s možnosti editace XAML kódu

V prostředí aplikace můžeme mít nakreslené vektorové tvary a využít všech ovládacích prvků. Visual C# Express umožní pohodlný vývoj XAML WPF aplikací, desktopových i webových, které hostuje webový prohlížeč. Jejich návrh ve vývojovém prostředí je takřka stejný.

Knihovny tříd Class Library

Posledním typem projektu je Class Library, který umožní vytvářet tzv. knihovny tříd. Ty mají užitek pro vytvoření opakovaně použitelných tříd v různých projektech, kdy často používáme již navržené třídy v různých aplikacích. Při použití pak Visual C# Express vytvoří potřebné odkazy na projekt a soubory.

Závěrem

Visual C# Express je robustní vývojové prostředí, které pokrývá tvorbu všech hlavních typů programů v jazyce C#. Oproti plnému komerčnímu Visual Studiu neumí např. ASP.NET aplikace, propojení se SharePoint a mnohé další. Avšak pro vývoj běžných C# aplikací, ať již okenních WinForms, konzolových či moderních webových WPF aplikací založených na XAML jazyku, naprosto dostačuje. Pokud Vás tvorba aplikací v C# zaujala, můžete si přečíst například již námi dříve publikovaný článek o použití prostředků ve WinForms aplikacích či využití ovládacích prvků a programování jejich událostí.

Rubrika: Návody, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)