Skip to content


«
»

Co nabízí Poznámkový blok a gedit jako textové editory součástí Windows a Linuxu

Základní textové editory, které jsou součástí operačních systémů, nabízí odlišné možnosti. Podíváme se Poznámkový blok ve Windows a gedit, který je součástí mnoha linuxových distribucí, včetně používaného Ubuntu. Editor gedit je vybaven mnohem lépe než jeho konkurent ve Windows. Ubuntu patří k běžně používaným distribucím, proto se zaměřme na ni.

Prakticky každý operační systém v sobě mezi základní výbavu obsahuje nějaký jednoduchý textový editor pro editaci běžného neformátovaného textu. Součástí Windows je známý Poznámkový blok, součástí mnoha linuxových distribucí je základní GNOME editor gedit. Musíme již hned ze začátku konstatovat, že gedit je mnohem propracovanější.

Windows – Poznámkový blok

Poznámkový blok (notepad) je součástí Windows od prvních verzí a prakticky se 20 let nezměnil. Nenabízí prakticky žádné pokročilejší funkce, ani například číslování řádků. Je určen opravdu pouze pro základní úpravů textů. Můžeme s ním samozřejmě otevřít i jiné dokumenty, např. HTML, PHP, JS či jiné programové kódy, avšak o zvýraznění syntaxe si můžeme nechat zdát. Poznámkový blok je naprosto jednoduchý nabízející nejzákladnější funkce pro práci s holým textem. Umí maximálně vložit datum a čas do textu.

Otevřený HTML kód v Poznámkovém bloku

Otevřený HTML kód v Poznámkovém bloku

Poznámkový blok je vhodný na editaci menších souborů a ke čtení nejrůznějších „readme“ souborů či výpisů logu, atd. Vůbec se nehodí na psaní programového kódu, číslování řádků či zvýraznění syntaxe je tabu. Navíc je velikost souboru limitována na 64 kB, což je žalostně málo. Jediné, co je zajmavé, že při tisku umí do zápatí či záhlaví tisknout automatický text pomocí vložení kódů:

  • &f název souboru
  • &t, &d aktuální čas či datum
  • &p číslo stránky dokumentu
  • &l, &c, &r zarovnání hlavičky (vlevo, na střed či vpravo)

Jinak je Poznámkový blok skutečně základním editorem. Poznámkový blok otevře de facto jakýkoli soubor do zmíněných 64 kB, smysl má pro obecné TXT soubory, konfigurační INI, INF či například k editaci dávkových BAT souborů. Vůbec se nehodí pro editaci kódu, kde bychom ocenili zvýraznění syntaxe. Program není možno nijak rozšířit o další funkce.

Linux – gedit

Editor gedit (GNOME Editor) je základním editorem prostředí GNOME pro Linux a najdeme jej v mnoha distribucích, například ve stále oblíbenější distribuci Ubuntu. Jeho přednosti jsou skryty nejen v samotných funkcích, ale zejména v možnostech přidání dalších modulů a rozšíření programu o další funkce. I v základu však disponuje mnoha zajímavými funkcemi.

Základní rozhraní takřka stejné, ale možnosti jsou nesrovnatelně větší

Základní rozhraní takřka stejné, ale možnosti jsou nesrovnatelně větší

Přestože je základní rozhraní téměř stejné, nedá se srovnat s Poznámkovým blokem, nabízí nesrovnatelně lepší možnosti a funkce, které lze navíc rozšířit. Je také možno otevřít více souborů v záložkách.

Zvýraznění syntaxe není pro gedit problém, například pro jazyk C

Zvýraznění syntaxe není pro gedit problém, například pro jazyk C

Jeho možnosti připomínají pokročilé programátorské editory jako například PSPad či UniRed. Poradí se zvýrazněním syntaxe mnoha programovacích jazyků, např. C++, Java, XHTML, PHP, Python, Ruby a mnohé další. Je možné jej rozšířit také o plugin LaTeX, který umožní pohodlně vysázet TEX dokumenty. Existuje pro něj spousta dalších pluginů, které rozšíří již tak pokročilé možnosti editoru.

Editor gedit lze obohatit o další funkce prostřednictvím zásuvných modulů

Editor gedit lze obohatit o další funkce prostřednictvím zásuvných modulů

Nechybí ani modul pro kontrolu pravopisu v textech či možnost procházení souborů a je tak možné přímo otevřít soubor. Získáme tak postranní panel se složkami.

Přímé procházení adresářové struktury v editoru gedit

Přímé procházení adresářové struktury v editoru gedit

Závěr duelu editorů

Závěrem lze říci, že gedit je mnohem propracovanější a nabízí možnosti rozšíření o další funkce, které v základu nejsou. Žádné limity na velikost souboru a umí zvýraznit syntaxi pro desítky jazyků. Editory mají společné prakticky jen to, že jsou součásti operačního systému a pracují s holým textem. Tím veškerá podobnost končí. Linux je celkově více programátorsky orientován a v případě základního editoru je to znát, nabízí nejen pro programátory mnohem více než Poznámkový blok.

Rubrika: Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)