Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Microsoft uvádí TypeScript coby svůj lepší JavaScript a je odpovědí na Google Dart

TypeScript

To, že Microsoft vyvíjí jazyky rodiny .NET (nejznámější je patrně C#), pro většinu uživatelů asi nebude překvapením. Microsoft se nyní pustil do vývoje nového jazyka TypeScript, který má přinést plně objektový model s třídami pro JavaScript. Právě klasický JS je spoustou vývojářů označovaný jako těžkopádný a nerobustní. TypeScript je odpovědí na Google Dart, což je vlastně obdoba od Googlu, ačkoli Dart už je vyvíjen více než rok, většina vývojářů jej nezná. TypeScript od Microsoftu si lze stáhnout jako doplněk do Visual Studia 2012 nebo jako samostatný kompiler.

Běžný JavaScript je mnohými webovými vývojáři označován často jako poměrně nerobustní a svým způsobem zastaralý jazyk. Samozřejmě, budoucnost webových aplikací patrně patří HTML5, ale JavaScript má stále co nabídnout. Proto se Google před více než rokem pustil do vývoje svého jazyka Dart, který má za cíl nabídnout plně objektový přístup pro JS. A nyní ukázal Microsoft svůj TypeScript, který má prakticky za cíl totéž. V TypeScriptu je možno používat třídy, funkce, cykly a podmínky a také moduly. TypeScript je vlastně nadmnožinou JS a kód napsaný v TypeScriptu s příponou .TS se zkompiluje do běžného JS. Tudíž, jak tvrdí Microsoft, je možné TypeScript použít na jakékoli platformě, v libovolném prohlížeči.

Možnosti TypeScriptu a jeho objektový model s třídami

Možnosti TypeScriptu a jeho objektový model s třídami

Zda se TypeScript opravdu uchytí v praxi nebo se stane experimentálním jazykem jako Dart pro několik nadšenců, ukáže čas a jeho skutečné možnosti. V době rozvoje HTML5 to nebude mít TypeScript jednoduché, nabízí však zajímavé možnosti k lepšímu využití JavaScriptu. Na webu CodePlex najdeme kompletní dokumentaci k jazyku (specifikaci), mnoho příkladů se zdrojovými kódy i stažení knihoven TypeScriptu. Výhodou oproti Dartu má v integraci jazyka do vývojového prostředí Visual Studio, které používá mnoho vývojářů pro desktopové i webové aplikace založené na .NET jazycích. TypeScript je open-source jazyk (Apache License), tudíž je dostupný také kompletní zdrojový kód samotného jazyka.

Kompletní zdrojové kódy TypeScriptu jsou dostupné všem

Kompletní zdrojové kódy TypeScriptu jsou dostupné všem

Microsoft tak nabízí snad poprvé plně open-source řešení. TypeScript je zajímavým rozšířením pro JS se zpětnou kompatibilitou díky kompilaci do JS. Dky integraci do Visual Studia má také možnost se více uchytit v praxi. Nabízí zajímavé možnosti pro tvorbu grafiky i složitějších webových aplikací. Microsoft tvrdí, že v TypeScriptu jsou napsány například části vyhledávače Bing.

Rubrika: Novinky, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)