Skip to content


«
»

Čtečka elektronických knih od Adobe a k tomu klenoty literatury ke stažení

Adobe Digital Editions 2

Adobe již před časem pochopil, že pouze PDF již ke čtení nestačí a svou nabídku rozšířil o program pro čtení elektronických knih Adobe Digital Editions. Programů ke čtení e-knih je dostupných dnes plno, ale Adobe nechce zůstat stranou a mnozí tento program ani neznají. Není sice k dispozici v češtině, ale jen anglicky či jiném jazyce a podporuje jen formát EPUB, ale sází na naprosto snadné ovládání a správu e-knih. Kromě EPUB souborů si poradí i s běžnými PDF soubory. Jako zajímavý bonus přidává na webu možnost stažení několika originálních kompletních knih klasické literatury. Aplikace je dostupná pro Windows a MacOS.

Byť sice PDF formát kraluje pro přenos nejrůznějších elektronických tiskovin díky své univerzálnosti, stále častěji se setkáme s formátem elektronických knih (e-knih) v dalších formátech. Mezi ty hlavní patří právě zmíněný EPUB a také MOBI. Oba formáty se používají také ve čtečkách e-knih, jako např. Kindle a další. A přibývá programů, které umí tyto formáty přečíst či dokonce editovat. Adobe není výjimkou a svou softwarovou čtečku e-knih nabízí také.

Adobe Digital Editions je programem, který si poradí sice jen s EPUB formátem, ale nabízí jednoduché rozhraní ke snadné správě Vašich e-knih. Instalace je naprosto snadná a vybídne k možnosti asociace EPUB a ACSM souborů. Nepoužíváte-li jiný program pro e-knihy, doporučuji asociaci ponechat. A taktéž můžete vytvořit zástupce na Ploše či v nabídce Start, nic nového pod sluncem.

Možnost asociace formátů EPUB a ASCM při instalaci

Možnost asociace formátů EPUB a ASCM při instalaci

Po instalaci a spuštění uvidíte základní a vlastně jediné okno programu. Ihned po instalaci je k dispozici příručka k používání programu (anglicky) a vlevo vidíme Bookshelves neboli „police na knihy“, které slouží ke třídění Vaší sbírky e-knih.

Nabízená příručka k používání programu a Bookshelves ke správě e-knih.

Nabízená příručka k používání programu a Bookshelves ke správě e-knih.

V základu je nabízeno těchto 6 Bookshelves:

  • All Items – všechny položky, tedy všechny soubory
  • Not Read – nepřečtené
  • Borrowed – vypůjčené (patrně minimálně použitelné)
  • Purchased – zakoupené
  • Recently Read – naposled čtené
  • Recently Added – naposled přidané

Kromě těchto můžete kdykoli přidat svou vlastní „polici“ a vytvořit si tak vlastní systém třídění e-knih, např. dle jazyka, roku, žánru, atd. K tomu slouží tlačítko nahoře, které umožní přidat (Add New Bookshelf), přejmenovat (Rename) a vymazat (Delete) jednotlivé „police“ včetně klávesových zkratek, u MacOS verze budou zkratky jiné. Takto jsem si vytvořil své 4 nové (PDF, EPUB, anglické, české) ke třídění e-knih. Počet není omezen.

Práce s bookshelves a vytvoření nových ke třídění souborů.

Práce s bookshelves a vytvoření nových ke třídění souborů.

Jak přidat soubory ke třídění? Máme-li někde uložené e-knihy či PDF soubory, lze je snadno importovat do programu pomocí nabídky File a zvolíme Add to Library. Otevře se běžné dialogové okno k otevření souboru a je možné vybrat více souborů. Takto si importujeme soubory do programu.

Importované PDF soubory a za tříděné do správné "police"

Importované PDF soubory a za tříděné do správné "police"

Načetli jsme několik PDF titulů a ihned jsme je správně zatřídili do „police“ PDF, kterou jsme vytvořili na začátku. Všimněme si že náhledy nesou modrý popisek NEW tedy nové a objeví se také v Recently Added (viz výše). Kdykoli můžeme soubor zatřídit jinam vyvoláním kontextové nabídky a volbou Copy to Bookshelf či stejnojmennou položkou v nabídce File.

A jdeme číst

Máme načtené naše e-knihy a PDF a můžeme se pustit do stěžejní činnosti, tedy čtení daného souboru. Otevření a tedy zahájení čtení je možné dvojklikem na daný náhled a soubor se otevře. Čtení souboru je mírně odlišné pro EPUB a PDF. Zatímco u EPUB formátu je dostupné členění na kapitoly Table of Contents a listování je pomocí rolovátka dole, PDF nemá rozdělené kapitoly a posouvá se klasicky shora dolů posuvníkem.

Rozdílný režim čtení EPUB e-knihy a PDF souboru

Rozdílný režim čtení EPUB e-knihy a PDF souboru

Je vidět, že program není primárně uzpůsobený ke čtení PDF. Při čtení se aktivuje nabídka Reading a jsou dostupné odlišné možnosti pro EPUB a PDF. U EPUB nabízí změnu velikosti písma, u PDF změnu zobrazení stránky. Do knihovny se můžeme vrátit tlačítkem Library.

Rozdílné nabídky pro čtení EPUB a PDF

Rozdílné nabídky pro čtení EPUB a PDF

Co se PDF týče, Adobe Reader a potažmo i jiné programy pro čtení a editaci PDF, přece jen nabízí daleko lepší komfort včetně rozdělení kapitol, možností anotací a spoustu dalšího. Adobe Digital Editions je zkrátka primárně pro e-knihy, PDF však bez problémů zobrazí. Samozřejmostí pro oba typy souborů je prohledávání v textu, které je stejné jako v kterémkoli jiném programu.

Pro PDF nabízí klasický Adobe Reader kapitoly, anotace v textu a mnoho dalšího

Pro PDF nabízí klasický Adobe Reader kapitoly, anotace v textu a mnoho dalšího

Několik děl klasické literatury ke stažení jako bonus k programu

Adobe nabízí k programu ke stažení několik hodnotných děl v angličtině z klasické literatury. Nechybí například Dracula, Sherlock Holmes či Don Quijote. Díla jsou v angličtině, případně francouzštině či španělštině. Je to však skvělá možnost k procvičení hlubší znalosti jazyka, neboť se jedná o složitější texty. Samozřejmě si můžeme kdekoli na Internetu opatřit jiné EPUB knihy, i v češtině je jich k dispozici již poměrně dost.

Nabídka e-knih od Adobe zahrnuje díla klasické literatury

Nabídka e-knih od Adobe zahrnuje díla klasické literatury

Některá díla jsou k dispozici kromě EPUB rovněž v PDF. Ke čtení se nejprve stáhne soubor ACSM (Adobe Content Server Message), který je jakýmsi můstkem ke stažení samotného EPUB či PDF, který Adobe Digital Editions stáhne a poté hned soubor otevře ke čtení a můžete jej samozřejmě ihned opět zatřídit.

Stahování obsahu knihy pomocí ACSM souboru

Stahování obsahu knihy pomocí ACSM souboru

Závěrem – Adobe Digital Editions je jednoduchá čtečka a správce e-knih

Nic více, nic méně. Je jednoduchý na ovládání a ke čtení e-knih postačí. Rovněž zobrazí PDF soubory, ke kterým však nenabízí plné možnosti, například anotace. Škoda, že program nepodporuje i MOBI formát, který je též rozšířen pro e-knihy. Adobe Digital Editions sází na snadné ovládání a základní funkce mu nechybí, včetně zoomu, vyhledávání v textu, atd. Pro čtení a jednoduchou správu e-knih postačí bez problémů, výhodou je rychlost a přehlednost, jistou nevýhodou angličtina. Snad nejpropracovanější program v oblasti je Calibre, který podporuje mnoho dalších formátů včetně například TXT, RTF či HTML a rovněž umí konverzi mezi formáty a podporuje synchronizaci s online servery, ze kterých umí automaticky stahovat a číst. Adobe Digital Editions však dává lidem na vědomí, že Adobe není jen Adobe Reader, Photoshop a Flash.

Rubrika: Návody, Počítačové programy, Představení. Tagy: .

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)