Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Nový MacOS X 10.9 Mavericks je hotov, Apple vydal Golden Master verzi pro vývojáře

Uvedení nové, desáté majoritní verze MacOS X 10.9 Mavericks, se nezadržitelně blíží. Apple již uvolnil pro vývojáře verzi Golden Master (ekvivalent pro RTM u Microsoftu), která je finální verzí. Tato verze bude koncem října dostupná i pro běžné zákazníky. K nové verzi MacOS X uvolnil Apple také vývojářský balík Xcode 5.0.1 pro vývoj aplikací pro nový OS.

Co můžeme od nové verze čekat? Novinky nejsou sice njak revoluční, ale je jich dost a některé jsou poměrně zásadní. V novém systému najdeme plno funkční i kosmetických změn. Zásadní novinky byly představeny již v červnu na konferenci WWDC v San Franciscu, kde byl nový MacOS X 10.9 poprvé představen. Celkově má nový systém přinést více než 200 nových funkcí.

Funkce i kosmetika

Správce souborů Finder dostává záložky, díky kterým je možno pohodlně pracovat ve více složkách najednou. Další významnou funkční novinkou je tagování souborů. Snadno si tak své soubory „oštítkujete“ pro snadnější hledání a filtrování. Tagy lze používat také pro soubory v cloudovém úložisti iCloud. Nový systém přináší také podporu více displejů, které je možno připojovat i vzdáleně pomocí AirPlay a připojenou Apple TV lze použít jako druhý displej. Apple zapracoval na úspoře energie a slibuje až o 72 % lepší šetření a tím prodloužení efektivního provozu na baterii. Aplikace na pozadí, které zrovna nepoužíváte, budou pracovat v úsporném režimu, aby zbytečně nevytěžovaly prostředky.

Co se se aplikací týče, tak například Mapy jsou součástí systému, Kalendář je zcela přepracovaný a iBook bude dostupný už i pro MacOS, nikoli jen pro iOS v mobilních zařízeních. Zcela nová aplikace iCloud KeyChain dokáže synchronizovat hesla mezi zařízeními. Také webový prohlížeč Safari, který je součástí MacOS od nepaměti, doznal změn. Přibyl v něm postranní panel ke sledování dění na Twitteru a Facebooku a rovněž zlepšuje rychlost JS aplikací a zdokonaluje podporu nových web technologií.

Nový MacOS X 10.9 Mavericks není sice revolucí, ale přináší mnoho kosmetických i užitečných funkcí navíc. Ke koncovým zákazníkům by se měl systém dostat koncem října.

Rubrika: Novinky, Představení. Tagy: , .

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)