Skip to content


«
»

Hlídání aktualit díky čtečce RSS nebylo nikdy jednodušší

QuiteRSS

Pokud chcete průběžně sledovat více internetových stránek, pak právě pro vás je určena RSS čtečka. Právě díky ní budete vždy přesně vědět, kdy a kolik nových článků na sledované stránce přibylo. Můžeme upřímně říci, že RSS čtečka vám dokáže významně ušetřit čas. Ve zkratce by se dalo její použití shrnout, jako emailový klient, který dokáže stahovat desítky až stovky nových článků, a následně vám je přehledně zobrazit v seznamu aplikace.

QuiteRSS je na první pohled velmi jednoduchou aplikací, ale pokud se na ni podíváte blíže tak zjistíte, že je pro vás připraveno mnoho zajímavých nástrojů a funkcí. Kromě klasického instalačního programu, lze stáhnout také přenosnou verzi, kterou nemusíte do počítače vůbec instalovat. Za zmínku stojí i skutečnost, že program je zpracován kompletně v českém jazyce. S vlastní instalací vám pomůže přehledný průvodce, který vás celým procesem provede. V žádném případě se nemusíte obávat žádného nechtěného softwaru. Samozřejmě lze kromě přednastavené instalace zvolit i uživatelskou, v níž si můžete zvolit i cestu pro uložení programu, či umístění zástupce na ploše.

První spuštění programu

Vždy po spuštění programu, se vám otevře samotné okno aplikace, které disponuje jednoduchým uživatelským prostředím, typickým pro emailové klienty. Pod textovou nabídkou, naleznete nástrojový panel s tlačítky pro rychlé ovládání nejrůznějších funkcí. Samotné okno je dále rozděleno na dvě části. V levé naleznete seznam zdrojů, zatímco vpravo všechny nově přidané články. Samotná aplikace přitom nemusí zabírat prostor na hlavním panelu a to hlavně proto, že ji je možné minimalizovat do oznamovací oblasti, odkud ji budete mít vždy k dispozici. Navíc vám takto může ukazovat, po najetí kurzorem, i počet nově přijatých či ještě nepřečtených článků.

Okno pro přídání kanálů

Vkládání nového kanálu

Sledování stránek za pomoci RSS je tak jednoduché

Jakmile program spustíte poprvé, je zcela pochopitelné, že vám nebude moc nabídnout žádný obsah, takže bychom vám chtěli ukázat, jak si jej přidat. V první řadě začneme tím, že si zapíšete adresu RSS kanálu internetové stránky, kterých byste chtěli sledovat. Jakmile ji budete mít, kliknete v programu na tlačítko „Přidat“ a vložíte do prázdného pole onu adresu. Je-li nutné se na stránku přihlašovat, můžete vložit také přihlašovací jméno a heslo. Program bez problémů dokáže vkládat i seznamy sledovaných stránek z obdobných čteček. Podporován je i formát OPML, se kterým pracuje téměř každá elektronická čtečka. QuiteRSS tuto funkcí má samozřejmě také.

Přehledné prostředí programu

Seznam všech RSS kanálů

V dalším kroku si můžete nově přidané RSS kanály vložit již do existujících složek, nebo vytvořit zcela novou. Pokud chcete sledovat jen malé množství internetových stránek, pak si je můžete všechny seskupit do jedné složky. Samozřejmě to neplatí v případě, pokud stránek sledujete v řádech desítek či stovek. Zde je třídění vhodné zvláště pro přehlednější a rychlejší orientaci. Dalo by se říci, že tento program pracuje jako klasická poštovní aplikace. RSS kanály lze také manuálně aktualizovat a to za pomoci tlačítka v nástrojové liště. V levé části se zobrazí množství nepřečtených článků, zatímco nalevo je k dispozici navigace mezi složkami a kanály. Možné je zobrazení i náhledů jednotlivých článků.

Řazení nově publikovaných článků

Seznam článků je možné seřadit dle mnoha kritérií, mezi základními naleznete například řazení dle autora, času vydání, názvu apod. Po zobrazení nově přidaného článků je automaticky považován za přečtený. Články mohou být zpracovávány i později. V tom případě je můžete označit jednak štítkem nebo hvězdičkou. Hvězdička je k dispozici přímo v seznamu všech článků, zatímco štítek je potřeba zvolit v lokální nabídce. Ta je zobrazena nad každým článek. Vybírat můžete z velkého množství přednastavených štítků, nebo si prostě vytvoříte štítky vlastní. Lze je dokonce i barevně rozčlenit. Velkou výhodou je možnost filtrace článků, která se provádí právě na základě štítků či hvězdiček.

Aktivní okno pro nastavení funkcí

Uživatelské nastavení programu

Za zmínku stojí i funkce pro sdílení článků s ostatními uživateli či rodinou. K tomu slouží tlačítko „Sdílet“. Samotný odkaz na vybraný článek můžete zaslat nejenom přes email, ale i přes sociální síť Facebook, Twitter nebo pomocí Google+. Jakmile kliknete na nadpis článku, může být automaticky sdílen. Jestliže při kliknutí na nadpis stisknete tlačítko „Ctrl“ nebo „Shift“, bude následně stránka otevřena v samostatném okně. Pokud vám integrovaný prohlížeč nebude vyhovovat, můžete si sami a zcela libovolně nastavit jakýkoliv jiný. Jak již bylo řečeno, filtrovat můžete i nové, nepřečtené či označené články.

Zablokování obtěžujících článků

Tuto pokročilou funkci jistě využije mnoho uživatelů. Jistě znáte situaci, v níž vás články určitého tématu nezajímají, a pouze vám jejich listování zabírá drahocenný čas. QuiteRSS vám dokáže nabídnout účinnou pomoc při filtrování článků. Tuto možnost naleznete v nabídce „Nástroje“ a „Filtr novinek“. Můžete si také stanovit i více kritérií najednou. Filtr může být stanoven na název, popis, kategorii, stav či autora. Pokud jsou dané podmínky splněny, aplikace může automaticky vybraný článek označit za přečtený, označit hvězdičkou, nastavit štítky nebo jej smazat. Ač se může na první pohled zdát, že vám tato čtečka nemůže přinést něco nového, opak je pravdou. Disponuje mnoha funkcemi a možnostmi, kterými si ji můžete přizpůsobit přesně na míru.

Klávesové zkratky

Detailní nastavení klávesových zkratek

Na závěr musíme tvůrcům pochválit českou a slovenskou jazykovou lokalizaci, a také možnost filtrování článků pro pozdější využití na základě klíčových slov. Trochu nás však zklamala absence spolupráce program s cloudem, která by řešila problém práce uživatele na více počítačích. Ten proto musí vyhledávat ty články, které byly již zpracovány a ty, které ještě ne.

Rubrika: Počítačové programy, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)