Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Nový iOS 9 od Applu se skvělou optimalizací po pěti dnech na 50 % zařízení

Apple před několika dny představil novou verzi svého mobilního operačního systému iOS 9. Již po pěti dnech od uvedení běží nová verze na polovině všech zařízení, Infofmuje o tom magazín ČeskýMac. Oficiálně byl iOS 9 uvolněn 16.9. 2015. Nová verze systému přináší plno nových funkcí a spoustu optimalizací, určena je pro iPhone a iPad v různých verzích. Dle všeho se jedná opravdu o velký skok oproti minulé verzi iOS 8 a není tak divu, že za pět dní už běží na 50 % všech zařízení.Velice zajímavé například už jen to, že iOS 9 potřebuje přibližně pouze 1/3 prostoru oproti předchozí verzi (1,3 GB oproti 4,6 GB), což je znatelný skok. Celkově je systém svižnější a méně náročný. Díky systému Low Power se také prodlužuje výdrž baterie. S tím souvisí také všemožná vylepšení a optimalizace samotného jádra systému. Apple také zvyšuje zabezpečení a na iPad má být lepší multitasking což má zvýšit produktiviru práce. Díky všem těmto optimalizacím je iOS 9 svižný i na starších zařízeních jako např. iPad 2. Dle všeho se Apple zaměřil právě na optimalizaci, zvýšení zabezpečení a hardwarové nároky, aby nový systém pohodlně běžel i na starším železe.

iOS 9 pro 20 zařízení včetně starších modelů

iOS 9 pro 20 zařízení včetně starších modelů

V ČR spousta funkcí na nic, pro Apple nejsme zajímaví

V souvislosti se zabezpečením lze pro odemčení použít 4místný či 6místný číselný kód i použití víceznakového alfanumerického řetězce. Spousta nových funkcí je v aplikaci Poznámky s možnostmi vkládání fotek, náčrtků, apod. a nově je v systému News, tedy jakási RSS čtečka. Ovšem v ČR je aplikace nepoužitelná kvůli absenci češtiny. Škoda, třeba příště. Výrazným vylepšením prošly také Mapy, které nově nabízejí pohodlnou navigaci a snadno Vám najdou nejbližší body zájmu. Bohužel opět v ČR mizernost nad marnost, ČR prostě pro Apple není ničím zajímavým a tak mapy MHD v Brně neexistují a existovat asi pro Apple nebudou. Opět v ČR minus. Totéž aplikace Wallet nahrazující Passbook. Pro ČR rovněž i Proactive nefunguje plně.

Spousta nových funkcí, optimalizace i pro starší hardware

Nová verze iOS 9 je určena pro 20 zařízení, což je dobrá zpráva pro majitele starších zařízení, viz obrázek výše. Zajímavé jsou též nové možnosti multitaskingu s rozdělením oken. Multitasking je možné použít ve třech odlišných režimech a každý z nich je optimalizován dle velikosti displeje. S tím souvisí i vylepšení klávesnice s použitím dvou prstů. Jednoznačně Apple zapracoval na optimalizaci a nových funkcích, celkově je systém svižnější a to i na starších zařízeních, což souvisí i s možnostmi vylepšeného multitaskingu. Bohužel v ČR si nevychutnáme plně spoustu funkcí z důvodu (ne)lokalizace a toho, že pro Apple jsme kdesi ve středu Evropy nezajímaví. Spousta novinek, optimalizace a plno drobných vylepšení spojuje iOS 9, to se musí Applu nechat a tudíž i proto tak rychle systém obsadil 50 % zařízení,

Rubrika: Novinky, Ostatní, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)