Skip to content


«
»

Gigabyte Brix – plnohodnotný počítač bez monitoru

Počítač, ke kterému nepotřebujete monitor a přesto jej můžete plnohodnotně ovládat. Před pár lety ještě šílená a nemožná vize, kterou však dnes pokořuje společnost Gigabyte se svým výrobkem Brix.

O co se vlastně jedná? Gigabyte Brix je krabičkou skýtající plno technických překvapení. Hybrid mezi klasickým stolním PC a notebookem se pyšní v sobě zabudovaným projektorem schopným produkovat obraz o rozlišení 854 x 480 pixelů (na úhlopříčce od sedmi do pětaosmdesáti palců), díky němuž odpadá nutnost použití externího monitoru či displeje, jako je tomu v případě notebooků. V případě potřeby (a touze po vyšším rozlišení) samozřejmě lze připojit externí monitor. Učinit tak můžete pomocí HDMI nebo konektoru DisplayPort. Díky svým úsporným rozměrům (cca 3 cm na výšku, šířka a hloubka po 10 cm) lze „krabičku“ pohodlně přenášet/převážet.

Technické parametry

Možná se – zcela správně – ptáte, zda-li dokáže takový přístroj vyhovět dnešnímu, techniky náročnému uživateli. I zde je odpověď kladná. Srdce počítače (procesor Intel Core i3 Processor 4010U) bije frekvencí 1,7 GHz, což pohodlně stačí ke sledování filmů, poslechu muziky, brouzdání po internetu či tvorbě dokumentů, dokonce i hraní méně náročných her; díky grafické kartě Intel HD 4400. Pevný disk je zde přítomen už formou SSD a nabízí kapacitu 256 GB. Horní hodnota paměti RAM je 16 GB. Dostačující je také počet USB konektorů: konkrétně čtyři (což je navýšení oproti létům minulým, kdy Brix obsahoval konektory 2, a po jejich zaplnění např. myší a klávesnicí vám nezbyla jiná možnost, než koupě USB rozbočovače). Nechybí ani možnost připojení k internetu přes WiFi nebo posílání/přijímání souborů díky Bluetooth.
Možná by vás ještě zajímalo několik detailnějších informací ohledně vestavěného projektoru, který činí toto zařízení výjimečným. A to zcela po právu. Lze jej totiž využívat i samostatně, nezávisle na PC (např. můžete přes HDMI připojit video-kameru, herní konzoli, a promítat si obraz z tohoto zařízení). Projektor má LED podsvícení a kontrastní poměr (poměr mezi maximálním a minimálním jasem daného LCD, mezi nejtmavším a nejsvětlejším možným nastavením) 900:1.

Gigabyte BRIX GB-XM12-3227 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Uvedení na trh a cena ještě nejsou známy, můžeme však vycházet z předchozí generace, kde se cena pohybovala kolem hodnoty 8 000 Kč. Za předpokladu, že se nová generace vyšplhá přes 10 000 Kč se stále jedná o např. levnější záležitost, než je slušný notebook. Samozřejmě ale záleží na hardwarové konfiguraci, kterou si vyberete. Podobně jako u klasických PC strojů (a vůbec veškerého zboží obecně) se i zde můžete dostat na velice nízkou částku tím, že vyberete slabší konfiguraci. Ovšem pokud se chcete vyhnout rozčarování z nízkého výkonu, doporučujeme volit přinejmenším zlatou střední cestu. Jestliže přemýšlíte o novém stroji, přičemž byste rádi vyzkoušeli něco ne úplně tradičního, ale přitom kvalitního a již dostatečně osvědčeného, Gigabyte Brix by Vás rozhodně neměl zklamat.

Rubrika: Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)