Skip to content


«
»

Budiž blog!

blog

Dnes již bloguje téměř každý. V záplavě stránek můžete číst o bolístkách prvně zamilovaných puberťáků nebo o nejlepším receptu na dýňový koláč od tetky ze Slovácka. Mít svoji veřejnou nástěnku je téměř povinností pro toho, kdo chce držet a udržet prst na tepu doby. Pokud máte co říci a nestydíte se jít s kůží na trh, existuje několik možností, jak se podělit o své myšlenky s ostatními.

Snadné a omezené

Úplně nejjednodušší, nelevnější a nejrychlejší cestou, která vám zabere maximálně pět minut, je registrace na jakémkoliv českém serveru, který poskytuje zájemcům prostor pro blog zdarma. Redakční systém je většinou jednoduchý (až triviální) a zorientuje se v něm i úplný začátečník.
Na druhou stranu blogger musí akceptovat omezení poskytovatele co do rozsahu příspěvků, počtu fotek či celkové podoby webové stránky. Navíc, URL vždy bude obsahovat jméno poskytovatele (např. jarda.jardovič.blognode.cz). Nic pro ty, kteří z principu odmítají předpřipravená řešení. Originální blog bohužel tímto způsobem nezískáte.

WordPress: cesta k vlastnímu blogu

WordPress je nepoužívanějším opensourcovým programem pro tvorbu a správu webových stránek. Podle statistik je více než 14 % všech stránek postaveno tímto způsobem. Program vypadá na první pohled komplikovaně, ale vše lze zvládnout během 15 minut. Od uživatele se předpokládá alespoň základní znalost práce s FTP (např. Total Commander).

Prvním krokem je stáhnout WordPress z oficiálních stránek a instalovat do počítače. V programu následně volíte vhled a fungování jednotlivých stránek blogu. Vše je přehledné, intuitivní a v dostupné v češtině. Využít můžete i tzv. témata, což jsou předdefinované masky pro e-shop či právě pro blog. Když vše vypadá, jak má, nahrajete FTP klientem obsah na vybranou adresu a et voilà, blog ožívá.

Hosting

Předpokladem k úspěchu je vlastnictví neobsazené adresy (např. blogujicikarel.cz), kam má být blog nahrán: tzv. hosting či webhosting. V České republice se nejčastěji používá národní doména s koncovkou „.cz“, ale můžete využít i jiné, např. „.com“, „.org“ či „.eu“. Cena domén se pohybuje od přibližně 200 korun za rok.

Některé firmy nabízejí speciální WordPress hosting. Balíček obsahuje 1 GB prostoru a hostování 1 domény (adresy). Jelikož provozní náročnost blogů je několikanásobně menší než například u e-shopů, měsíční poplatek se pohybuje okolo 80 Kč za rok. Příjemným bonusem je podpora, kde vám poradí s každým problémem či zádrhelem. S WordPressem jste svými vlastními pány.

Rubrika: PR články.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)