Skip to content


«
»

Profesionální pomocník pro mixování hudby, který je určen i amatérům

Virtual DJ

Tento oblíbený program vám dovoluje vžít se do role DJ a roztočit si virtuálně ve svém počítači mixážní pult. Na něj můžete umísťovat různý počet skladeb, s nimiž lze poté provádět nejrůznější operace počínaje přehráváním, jdoucí přes změny hlasitosti, přidávání smyček, efektů a samplů, až po scratchování. Pro úspěšné spuštění programu v počítači, je nutné se zdarma zaregistrovat. To je však pouhá banalita, neboť domácí verze je zcela zdarma. Na váš email bude poté odeslána autorizační zpráva, přes kterou registraci zakončíte.

Pokud vás však hudba zajímá trochu víc, možná jste si někdy zkoušeli hrát s aplikacemi, jako je Audacity, která slouží k různým úpravám zvukové stopy. Virtual DJ je program, který slouží k mixování hudby téměř na profesionální úrovni. Nelekejte se však, protože je vhodný i pro obyčejné hudební fanoušky, kteří by si chtěli s hudbou trochu pohrát. Před vámi se objeví virtuální podoba mixážního pultu. K dispozici budete mít dvě standardní desky, které mají své pole odděleno dvěma barvami, červenou a modrou. V prostřední části mezi deskami se nachází mixer pro ladění hlasitostí a rychlostí obou zvukových stop, v pruhu v horní části okna pak překrývající se zvukové stopy, jejichž posouváním si můžete pohrát se synchronizací rytmů.

Uživatelské prostředí programu

Pracovní prostředí mixážního pultu

Na první pohled se může zdát uživatelské rozhraní programu Virtual DJ trochu složité, ale jakmile si s ním budete deset minut hrát, ihned si jej osvojíte. Pokud však patříte do hudební branže, jistě vás nezaskočí spousta tlačítek a posuvníků, protože to samozřejmě k mixování hudby patří. Dolní část obsahuje čtyři záložky. První z nich vám dovoluje listovat mezi adresáři a najít tak místo, kde máte uloženou hudbu. Také si zde můžete přidávat složky do oblíbených nebo vytvářet filtry pro soubory. Druhá záložka obsahuje vzorky. Ty můžete přehrávat, nahrávat, načítat a ukládat. Nastavovat jim smyčky, synchronizovat je s rytmem dalších skladeb a samozřejmě jim nastavovat hlasitost.

Pokročilé možnosti mixážního pultu

Třetí záložka zahrnuje efekty. V ní můžete najít zvukové efekty, jako je ozvěna, zdvojení každého úderu, zesílení vokálů nebo plynulé zastavení přehrávání. Dále video efekty, do nichž patří prezentace, karaoke, negativ nebo přidání textu do videa. Do třetice sem patří video přechody, které vám dovolují nastavit typ přechodu mezi více videi. U některých efektů jsou další možná nastavení, se kterými si můžete vyhrát.

K dispozisi jsou i různé vzhledy

Nastavení několika vzhledů programu

Virtual DJ má spoustu funkcí. Na některé z nich uživatel ani nevidí. Mezi ty důležité bychom určitě zařadili automatickou analýzu BPM, podle čehož se aplikace rozhodne, jak rychle přehrávat danou skladbu. Nakonec bychom jen zmínili další, jako jsou efekty, inteligentní automix, synchronizace, ekvalizéry, měření vytížení CPU a možnost nastavení akcí tak, aby bylo CPU vytíženo co nejméně. V neposlední řadě ještě synchronizace frekvencí, video, vytváření obrazů CD apod. Řadu dalších „vychytávek“, naleznete mezi efekty nebo v nastavení.

Tabulka "nastavení" vám zobrazí mnoho možností

Vlastní nastavení virtuálního DJ

Rozhodně stojí do těchto částí programu alespoň nahlédnout, abyste věděli, co vše máte k dispozici. Jistě vás také překvapí i možnost ovládání některých operací skrze klávesové zkratky, díky čemuž dosáhnete nejenom plynulejších efektů, ale také možnosti ovládat více prvků zároveň. Co se efektů týče, tak o celou další dimenzi posouvá aplikaci možnost prokládání vlastními dodatečnými zvukovými stopami. Souborový manažer vám umožní přidávat efekty a samply manuální cestou nebo klávesovými zkratkami. Vlastní sample, si vytvoříte z aktuálně hrající skladby.

Rubrika: Počítačové programy, Představení, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)