Skip to content


«
»

Minimalistický textový editor Nano v linuxovém terminálu

GNU nano

Je naprosto jednoduchý a ovládá se klávesovými zkratkami. Pracuje pouze se surovým textem a běží v prostředí linuxového terminálu. Takový je textový editor Nano (celým názvem GNU nano), který svým vzhledem může připomínat legendární T602 z dob MS-DOS. Nano však zdaleka nemá tolik funkcí a je skutečně minimalistický, T602 uměl aspoň základní formátování. Nano je skutečně „nano“ editorem, užitečný však ve chvíli rychlé editace surových textů.Stačí spustit terminál a napsat příkaz nano a objeví se prostředí editoru Nano. Ve spodním řádku vidíme klávesové zkratky pro ovládání editoru.

Editor GNU nano v terminálu

Editor GNU nano v terminálu

A to je vlastně vše, veškeré prostředí editoru. Jednoduše píšete text a veškeré funkce jsou pod klávesovými zkratkami. Ty jsou trochu nezvyklé, například pro otevření není klasické Ctrl+O, nýbrž Ctrl+R (asi jako Read). Uložení souboru je Ctrl+O, pozor tedy na to. Nano nabízí tyto funkce:

  • listování stránkami textu
  • hledání v textu
  • zobrazení polohy kurzoru
  • kontrolu pravopisu (nemusí vždy fungovat)
  • počítat znaky a slova
  • práce se schránkou

Pokud i přesto si nevíte rady, pomocí Ctrl+G zobrazíte nápovědu, která zobrazuje jednotlivé funkce včetně alternativních zkratek pomocí funkčních kláves F1 až F12 namísto kombinací s Ctrl.

Nápověda seznamuje se všemi funkcemi editoru

Nápověda seznamuje se všemi funkcemi editoru

Nápověda není jen na jednu stránku, je třeba listovat, nejpohodlněji pouze Page Down/Up. V nápovědě najdete i další funkce editoru, které nezobrazuje základní panel funkcí v dolním řádku.

Během psaní textu je vše uloženo ve vyrovnávací paměti. Uložení souboru lze provést pomocí Ctrl+O či F3 a editor vyzve k zadání názvu souboru. V nápovědě lze najít veškeré funkce. Klávesových zkratek je poměrně hodně, zejména pro pohyb v textu, na což je mnohem lepší použití kurzorových kláves. V případě použití funkcí se na dolním řádku mění nabídka zkratek dle aktuální funkce – například při hledání řetězce v textu je možnost rozlišení velkých a malých písmen. Při otevření souboru je nutné zapsat celou cestu k němu.

Při uložení souboru je na výběr také DOS nebo Mac formát

Při uložení souboru je na výběr také DOS nebo Mac formát

Editor GNU nano je tak zajímavý svým pojetím a zároveň nenáročností. Díky běhu v terminálu se ovládá výhradně klávesovými zkratkami, které jsou však nestandardní a je třeba se je naučit. K editaci surových textů se někdy může tento editor hodit.

Rubrika: Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)