Skip to content


«
»

České peníze přináší vše o našich platidlech a jejich bezpečnosti do mobilu i tabletu

České peníze
Ojedinělá aplikace České peníze, kterou vydala přímo Česká národní banka (dále jen ČNB) je zaměřena na ochranu českých platidel. Jejím smyslem je ukázat veškeré ochranné prvky mincí a bankovek, včetně využití akcelerometru, osvícení UV světlem a další metody. Aplikace je dostupná jak pro mobily, tak pro tablety s Windows 8. Mobilní verze je k mání pro Android a iOS, verze pro Windows Phone není. Rozšířená tabletová verze navíc nabízí kurzovní lístek a kalkulačku.

Pokud se zajímáte o ochranu českých platidel, je aplikace České peníze právě pro Vás. Zobrazuje všechna naše současná platidla a jejich ochranné prvky. Využívá k tomu pokročilé funkci dnešních smartphonů jako je dotykové ovládání a využití akcelerometru pro zobrazení bankovek v pohybu. Nabízí rovněž detailní snímky bezpečnostních prvků, jejich zobrazení pod UV světlem a další funkce. Akcelerometr umožňuje prohlížení reálného natočení bankovek v prostoru – různé bezpečnostní prvky se například mění pod různým úhlem pohledu. Kromě vizuálního zobrazení jsou k dispozici také detailní popisy jednotlivých ochranných prvků bankovek, u mincí pak jejich složení a technické parametry a informace o ražbě.

Využití akcelerometru pro reálné natáčení i simulace UV světla

Využití akcelerometru pro reálné natáčení i simulace UV světla

Kromě mobilní verze je také k dispozici rozšířená verze pro tablety s Windows 8. Ta nabízí vše jako verze pro mobily a přidává přehledný kurzovní lístek ČNB a kalkulačku pro snadné převody měn dle aktuálního kurzu ČNB. K dispozici jsou takřka všechny běžně užívané měny. Využívá také předností displejů Retina.

Verze pro tablety s Windows 8 umí to co mobilní, navíc s kalkulačkou a kurzy měn

Verze pro tablety s Windows 8 umí to co mobilní, navíc s kalkulačkou a kurzy měn

České peníze jsou k dispozici ke stažení pro Android přes Google Play a pro iOS v iTunes. Tabletovou verzi pro najdete ve Windows Store. Aplikace je v české i anglické verzi a byla oceněna stříbrnou medailí ceny Zlatý středník. Pro ČNB aplikaci vytvořila společnost Zentity.

Aplikace je ojedinělá a její důvěryhodnost stvrzuje že ji vydává ČNB jako oficiální aplikaci k ochranným prvkům a parametrů platných platidel v ČR, tedy mincí i bankovek.

Rubrika: Představení, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)