Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Éra Windows XP skončila, sbohem „ikspéčka“ po více než 13 letech

XP

8.4. 2014 je dnem, kdy definitivně Microsoft přestává podporovat Windows XP. Jedná se o ukončení veškeré podpory a vydávání nových aktualizací. Nedávno vydal Microsoft drobnou aktualizaci ve formě programu upozorňujícím na tento fakt. Podpora Windows XP ze strany Microsoftu po více než 13 letech končí, mnohé programy již také na tomto systému nebudou fungovat (a to nejen od Microsoftu). Nyní éra Windows XP definitivně končí, byl to však legendární a snad nejúspěšnější operační systém ze všech verzí Windows, včetně verze se Service Packem 3. Právě 8.4. 2014 budou vydány poslední aktualizace na tento operační systém.

Windows XP se staly mezi operačními systémy legendou. Když byly v roce 2001 uvedeny, uživatele přivítalo tehdy zcela nové prostředí Luna laděné do modra se spoustou barev, XP sloučily výkon a spolehlivost řady NT s uživatelskou přívětivostí a tím vznikl systém s názvem XP od slova „experience“, tedy zážitek. A spousta nových funkcí k tomu. Úspěch Windows XP neohrozily ani Windows Vista, které se moc neujaly. Na XP totiž fungovalo vše, byl k dispozici SP2 a téměř všechen hardware a software fungoval spolehlivě. Nebyl důvod přecházet na tehdy náročně Visty. A tak Windows XP držely stále prvenství nejužívanější verze Windows. Legendou se stala také výchozí tapeta plochy s travnatou loukou, kde dnes rostou vinice.

Legendární louka, prostředí Luna či firewall nebo Centrum zabezpečení

Legendární louka, prostředí Luna či firewall nebo Centrum zabezpečení

XP přinesly nové prostředí, ale také mnohé nové funkce a vylepšení. Kupříkladu integrovaný firewall (pouze jednosměrný), nové programy, vzhled a spoustu dalšího. Další významné vylepšení dostaly XP s uvedení Service Packu 2 (SP2), který posílil zabezpečení a přidal například Centrum zabezpečení a další funkce. Přibyla i další podpora hardwaru a softwaru. Naopak, některé programy ve Windows XP se od dob Windows 95 takřka nezměnily – Solitaire, Kalkulačka nebo WordPad vypadaly stejně i měly stejné funkce.

I přes inovace zůstaly některé program stejné od Windows 95

I přes inovace zůstaly některé program stejné od Windows 95

S příchodem SP3 se pozice XP ustálila až do uvedení Windows 7, které razantně snížily používanost již zastaralých Windows XP. Přesto Windows XP stály fungovaly a dodnes fungují na tisících počítačích. Patří skutečně XP do softwarového nebe? Ano i ne. Budou stále fungovat dále i bez podpory od Microsoftu, na druhou budou ohroženější bez aktualizací a čím dál méně softwaru na nich bude fungovat. Doba prostě pokročila a 13 let starému operačnímu systému končí podpora, viz následující tabulka životního cyklu (zdroj Microsoft)

Pro Windows XP končí rozšířená podpora, obecná již dávno skončila

Pro Windows XP končí rozšířená podpora, obecná již dávno skončila

Zkrátka éra Windows XP končí, byl to nejdéle podporovaný Windows. Podobně dlouhou podporu bude mít patrně Windows 7, ta má skončit v roce 2020. Společně s Windows XP končí podpora také pro Office 2003.

Rubrika: Novinky, Ostatní.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)