Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Nebezpečný spam email informující o pohledávce na vašem účtu

Do e-mailových schránek českých uživatelů v posledních hodinách začaly hromadně přicházet nevyžádané zprávy (spamy) s pravděpodobně zavirovanou přílohou. Vše přitom vypadá nesmírně věrohodně a vyzývá k uhrazení pohledávky, že se tím předejde soudům a dalším poplatkům.

Aktualizováno: Provedli jsme kontrolu na viry u přílohy s pomocí webové služby VirusTotal (výsledky zde) a daný EXE soubor je podezřelý, že obsahuje vir, který umožní útočníkovi pracovat s daty vašeho počítače na dálku.

Dané e-mailové zprávy „na oko“ přicházejí z existujících českých e-mailových adres. Fakticky jsou ale odesílány z ruských serverů a nebo serverů identifikovatelných pouze za pomocí IP adres.

Co je na zprávě nebezpečné je, že v první okamžik v uživateli vyvolá úlek, co nezaplatil a ten rychle otevře přílohu aby se to dozvěděl. Příloha má formát ZIP, ten ale obsahuje spustitelný EXE soubor. Protože se jedná o podvržený e-mail nelze od zprávy očekávat nic dobrého.

Nebezpečný spam email

Nebezpečný email, vydávající se za varování z banky

První co by mělo vyvolat podezření je fakt, že text emailu obsahuje chyby, není 100% dobře česky. Byť úroveň tohoto (pravděpodobně) strojového překladu je na dosti dobré úrovni. Věrohodně vypadá vyčíslení dlužné částky na halíře, české jméno (vesměs ženy) jako odesílatele, české mobilní číslo a číslo smlouvy. Každá z těchto hodnot je v každém emailu, které máme k dispozici jiná.

Zmíněna je banka, ale není řečeno jaká, není uveden na ní žádný jiný kontakt, než jeden telefon. Úplně zvláštní je fakt, že zmíněna je banka, ale emaily „jako“ přijdou z adresy ministerstva financí, nebo třeba emailové adresy stavební firmy.

Dle aktuálních správ antivirové programy ještě přílohu jako hrozbu nedetekují, je příliš čerstvá. Doporučujeme tedy maximální opatrnost a přílohu neotvírat. O hrozbě už informoval i Český rozhlas Radiožurnál.

Ukázka textu emailu:

Předmět: Výše pohledávky na vašem účtu

Dovolujéme Vás upozornit, že k 25.04.2014 dlužné částky na osobní účet ve vysi #(číslo) 5046.45 Kč. Nabízíme vám dobrovolně uhradit pohledávku v plné výši do 15.05.2014.

Dobrovolné uhrazeni pohledávky a dodrženi smlouvy #(číslo) umožňuje Vám:
1) Dodržet pozitivní úvěrovou historii
2) Vyhnout se soudním sporům, placení poplatků a jiných soudních nákladů.

V případě prodlení uhrady pohledávky 5046.45 Kč v souladu s platnými právními předpisy, jsme oprávněni zahájit právní sankci na základe pohledávky.

Kopie smlouvy a platební údaje jsou připojeny k tomuto dopisu jako soubor „smlouva_(číslo).zip“

Rubrika: Novinky.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)