Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Encyklopedie Google Knol skončila

Projekt webové encyklopedie tvořené odborníky s názvem Google Knol byl ukončen. K 1.5.2012 je její web více méně vypnut. Autoři jednotlivých hesel (příspěvků) si ale svůj obsah mohou stáhnout.

Google Knol byl projekt pojatý jako konkurence dnes celosvětově vládnoucí encyklopedii Wikipedie. Ta je vytvářena „běžnými“ uživateli, kteří navzájem jeden po druhém hesla upravují, cizelují a dovádějí téměř k dokonalosti. Zajímavé je, že i přes zdánlivou nemožnost aby tento systém fungoval, on opravdu funguje.

Knol byl, naproti tomu, pojatý jako tvořený odborníky, a mající tedy větší odbornost a přesnost informací, které přináší. V praxi se ale netěšil takovému zájmu návštěvníků a možná i tvůrců obsahu. V Českém jazyce obsahoval poměrně málo článků (hesel).

Po ukončení projektu k 1.5.2012 si autoři jednotlivých hesel mohou svá data stáhnout ve formátu XML. Vytvořen byl jistý nástupnický projekt open source redakčního systému do kterého lze tato data nahrát. Jedná se o CMS Annotum, které v sobě spojuje systém pro psaní webových stránek, blogu a publikování odborných či vzdělávacích článků. Podporuje přitom spolupráci více autorů na jednom článku (hesel) a uchovává historii jednotlivých změn. Místo jednoho centrálního Knolu, se tak můžeme setkat s vícero menšími „encyklopediemi“.

Rubrika: Novinky.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)