Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Prohlížeč od Seznamu zabezpečením pokulhává, moderní aplikace však zvládá

Není tomu dlouho, co Seznam.cz nabídl uživatelům svůj vlastní webový prohlížeč. Podobně jako to před lety udělal Google s Chrome. Ryze český prohlížeč má však poměrně zásadní bezpečnostní nedostatky, plusem je běh všech moderních webových aplikací s různými technologiemi. Je dostupný pro Windows, MacOS, Android a chystá se i verze pro iOS.Jádro prohlížeče je postaveno na node-webkit s vykreslovacím jádrem Blink. To umožní běh všech moderních webových aplikací, na které jsme zvyklí. Po čistě technologické stránce se jedná o běžný moderní browser se všemi možnosti HTML5. I v testu HTML5 obstál docela dobře a nevybočuje od jiných prohlížečů. Uživatelské rozhraní je uděláno přes framework AngularJS, což umožňuje přizpůsobit vzhled ovládacích prvků dle platformy. Domovskou stránkou je samozřejmě Seznam.cz, což můžete kdykoli změnit.

Druhou a slabou stránkou prohlížeče je zabezpečení, které Seznam poměrně podcenil. Zejména neběží každá záložka izolovaně v sandboxu, tudíž dojde-li k chybě na stránce, spadne celý prohlížeč. V prohlížeči jsou i další bezpečnostní nedostatky vyplývající z použité architektury. Chybějící sandbox je zatím největší překážkou.

Seznam vypustil prohlížeč na veřejnost příliš brzo, měl se nejprve více otestovat. Zda Seznam bude vydávat záplaty a jak často, se ukáže. Již však bylo několik chyb opraveno, což může být dobrý náznak lepší cesty. Zatím je však prohlížeč poněkud rozporuplný a doporučit jej jako primární by bylo nepříliš praktické. Čas ukáže, jak si Seznam poradí, chyby mohou nahlašovat sami uživatelé, například přes Twitter.

V poslední době se Seznam výrazně soustředí zejména na své mapy, které neustále vylepšuje a doplňuje o nové funkce, včetně 3D pohledů, panoramat či zimních map nebo vlastivědnou mapu s zajímavostmi a rekordy.

 

Rubrika: Novinky, Ostatní.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)