Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Vivaldi možnou budoucností Opery, tedy nový prohlížeč

Vivaldi neznamená již pouze jméno světoznámého hudebního skladatele, ale představuje nový prohlížeč. Ten má být budoucností pro prohlížeč Opera, který po přechodu k jádru Chromium ztratil svou pověst robustní aplikace s mnoha přidanými funkcemi navíc. Vivaldi vyvíjí tvůrci Opery a chtějí navrátit prohlížeč do podoby, jak byla Opera před verzí 15. Využivá jádro Blink a JS V8. Cílem je navrácení tváře Opery, jak ji znali uživatelé dříve.

V poslední době se doslova roztrhl pytel s novými prohlížeči. Svůj vlastní prohlížeč nabídl Seznam, poté se objevily zprávy o prohlížeči Spartan, jenž vyvíjí Microsoft a nyní je na scéně Vivaldi. Tedy ne na hudební, ale prohlížečové. Tento nový prohlížeč shodou okolností dostal příznačný název Vivaldi ve spojitosti s Operou, jakožto právě i s operou hudební. Nový prohlížeč má dostat podobu, jako nesla Opera kdysi dávno, než přešla na Chromium a stala se jakýmsi „druhým Chromem“.

Za projektem stojí John von Tetzchner, který v roce 1995 založil norskou firmu Opera Software a vedl ji 15 let. Nyní založil vlastní firmu Vivaldi a s několika lidmi se soustředí na vývoj nového prohlížeče. Ten přináší spoustu zajímavých věcí, například praktické poznámky, které si během prohlížení webu můžete psát rovnou v prohlížeči. Designem se podobá staré verzi Opery 12, do té doby byla Opera poměrně oblíbená, jelikož nabízela přidané funkce, které jiné prohlížeče neměly. Vzhled je moderní a čistý.

Vivaldi se snaží jít ve šlépějích staré Opery a nabídnout veškerou její funkcionalitu s novými prvky navíc. Designově ji skoro kopíruje a přidává moderní vzhled. Sympatické je, že je ke stažení pro Windows, MacOS i Linux (deb i rtm balíčky), avšak pouze 64bitová verze. Tedy na 32bitových OS Vivaldi nespustíte. Prohlížeč je sice v češtině, ale jeho lokalizace není rozhodně úplná, spíše naopak. Uvidíme, co ukáže čas, zda bude mít Vivaldi úspěch, prozatím se jedná o Technical Preview verzi.

Rubrika: Novinky, Ostatní, Počítačové programy, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)