Skip to content


Předchozí zpráva: «
Následující zpráva: »

Průlom a budoucnost pamětí může být 3D XPoint

Paměť, její kapacita a zejména rychlost, je jedním z určujících prvků výkonu celého počítače (mobilu, tabletu, apod.). Nová technologie pamětí XPoint, na níž pracují společně firmy Intel a Micron, může znamenat v blízké budoucnosti zásadní průlom výkonu a rychlosti paměti. Jedná se v podstatě o největší skok od uvedení NAND Flash v roce 1989.

XPoint je typem nevolatilní paměti, což znamená, že je nezávislá na napájecím napětí. Má být až 1000× rychlejší než současné technologie a tak velice odolná oproti NAND. Technologie 3D XPoint spojuje hustotu zápisu, výkon a nevolatilitu. Paměť by měla výrazně snížit čas prodlevy mezi procesorem a daty.

3D XPoint technologie

3D XPoint technologie (zdroj Wccftech.com)

3D XPoint je výsledkem výzkumu 10 let. Výsledkem je architektura tzv. křížových bodů bez tranzistorů, ty tvoří jakousi 3D šachovnici, kde každá buňka je průsečíkem souřadnic řádků. To zrychlí čtení i zápis dat s efektivnějším procesem. Již nyní se technologie 3D XPoint testuje a obě zmíněné společnosti budou u konkrétních zákazníků tento typ pamětí zkoušet a to ještě letos. Společnosti rovněž již vyvíjejí první produkty postavené na této nové paměťové technologii.

Rubrika: Novinky, Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)