Skip to content


«
»

Hydrogen je program, který umožňuje tvorbu hudby

HydrogenMusic

Vytvoření vlastní hudby je snem mnoha uživatelů i muzikantů, ale mnoho z nich neví jak na to. Slouží k tomu jednoduchý program, který dokáže vytvořit mnoho hudebních prvků poskládaných do skladby.

Hydrogen je velmi užitečný program pro hudebníky, kterým chybí doprovod a pro uživatele, kteří potřebují vytvořit například hudbu ke své hře. Je možné vytvořit základní rytmus tvořený sestavou na bicí, který pomůže kapele nahrát vlastní skladby aniž by potřebovali dalšího člena kapely. Skladatelům pomáhá s tvorbou hudby a poskládáním textu do rytmu. Běžní uživatelé si mohou vytvořit zajímavé instrumentální skladby, které si budou pouštět namísto komerční hudby.

Aplikace má mnoho funkcí a nástrojů, ale zároveň přináší velmi jednoduché uživatelské prostředí, díky kterému s ním mohou pracovat i tací, kteří nemají s tvorbou hudby bližší zkušenosti. Hudbu vytvořenou v programu je možné jednoduše exportovat a libovolně použít k jakýmkoliv účelům. Program je navíc zdarma, takže nemusí mít uživatel starost s omezeným používáním.

Základní okno po instalaci vypadá složitě, ale pro základní tvorbu se využijí pouze základní nástroje. Je vhodné si přepnout okno na celou obrazovku, ovládání bude mnohem přehlednější.

Úvodní zobrazení

Základní zobrazení

Pro vytvoření skladby je nutné vytvořit nový projekt, je proto nutné vybrat první ikonu v nástrojové liště s názvem „Projekt“. Zde se vybere možnost „Nový“. Pokud by si chtěl uživatel prohlédnout různé demoverze skladeb, které jsou součástí programu, tak má možnost po výběru „Otevřít demo“.

Vytvoření nového projektu

Hlavní výběr v menu aplikace

Následně začíná vytváření zvukové stopy. Celá skladby se skládá z jednotlivých vrstev, které se do sebe skládají. Aby bylo vše přehledné, tak je možné do první vrstvy vkládat základní rytmus a do těch dalších již samotnou melodii. Pracuje se se spodním oknem, ve kterém jsou položkově uspořádány jednotlivé instrumenty, ty se volí do taktů. Určitým počtem taktů v polích u instrumentů vzniká melodie. V horní části se nachází první vrstva (zakroužkovaný text), zde se určuje opakování zvoleného rytmu v jedné vrstvě.

Tvorba první vrstvy

Vytváření zvukové stopy

Pokud je vytvořena jedna vrstva, tak je potřeba vytvořit další. Vrstvy se mezi sebou přepínají kliknutím. Po vytvoření požadovaného množství vrstev je možné si výslednou skladbu přehrát, k tomu slouží malý ovládací panel (podtržený). Dokonce i během přehrávání se může melodie měnit.

Vytvoření celé skladby

Seskupení stop do celé skladby

Jestliže je uživatel nespokojen s nějakým z nástrojů, tak si ho může upravit v „mixéru“. Jedná se o nástroj v horní části menu, zde je možné určité zvuky zesílit nebo ztlumit. Mixér není nutné používat, ale pokud jsou už hodnoty upraveny, tak stačí změnu potvrdit tlačítkem Enter. V aplikaci se nachází několik dalších nástrojů pro upravování a obměňování zvuku, stačí si podrobně projít všechna menu. Nachází se zde mnoho nástrojů, ale ty slouží již pro pokročilejší nastavení.

Práce s mixérem

Nastavení mixéru

Pokud je uživatel se skladbou spokojen, tak ji může uložit nebo exportovat. Funkce uložení skladby je vhodná především pokud je rozpracovaná a bude se ještě upravovat. Když je hotová, tak je možné ji exportovat ve formátu WAV. Export se nachází v nabídce „Projekt“. Po vybrání se otevře malé okénko pro nastavení parametrů skladby. Je nutné vybrat místo uložení a dále jsou tam volitelné nabídky jako počet taktů, bitové rozhraní a rozdělení na jednotlivé stopy. Jestliže je vše nastaveno, tak potvrdit export. Skladba je následně uložena a uživatel si ji může poslechnout ve svém přehrávači.

Export celé skladby

Exportování vytvořené hudby

Práce s programem je velmi jednoduchá. Vytvořené skladby nemusejí být pouze základní melodie, ale velmi kvalitní instrumentální výtvor použitelný v široké sféře projektů. Jedná se o jednoduchý program vytvořený pro uživatele, kteří si nepotrpí na náročnost.

Aplikace je ke stažení zdarma na Windows, Mac i Linux. Hydrogen je možné stáhnout na jejich domovských stránkách na tomto linku.

Rubrika: Návody, Počítačové programy, Představení.

Jedna reakce

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

  1. Tereza Šperková říká

    nevím ale skusím

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)